Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak? İşte Yerli Arabanın Çıkış Tarihi

Sponsorlu Bağlantılar

Yerli Araba Projesi İçin Tarih Verildi!

2011 seçimlerinde AK Parti’nin seçim vaadlerinden birisi olan ve 2015 seçimleri gelmesine rağmen henüz başlanmayan yerli otomobil projesi yeniden gündeme geldi. Seçimlere sayılı günler kala yine AKP’nin seçim kozu olarak mı kullandığı bilinmez ama Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık katıldığı bir televizyon programında yerli otomobil için tarih verdi.

2011 seçimlerinde yerli otomobil üretimi için yatırımcılara gerekli desteğin sağlanacağı belirtilmişti. Ve bunun üzerine Türkiye’de faaliyet gösteren Ford gibi otomobil devleri bu açıklamaya tepki göstererek Türkiye pazarında çekilme ile tehdit etmişti. AKP seçimi kazandıktan sonra bu tehditler yüzünden mi yoksa başka nedenlerden dolayı mı bilinmez ama yerli otomobil projesini rafa kaldırmıştı.

Sponsorlu Bağlantılar

2015 seçimleri öncesi AK Parti tekrar yerli otomobil projesini gün yüzüne çıkardı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yerli otomobil için tarih verdi.

yerli otomobil

Yerli Otomobil 2020 Yılında Yollarda

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından yapılan açıklamada üç tip araba üzerinde çalıştıklarını söyledi. Işık; “Yani bildiğimiz benzinli, mazotlu motor seçeneği olacak ama ‘biz bu alanda iddialıyız’ demiyoruz. O bir seçenek olarak duruyor ama özellikle odaklandığımız alan menzili uzatılmış elektrikli araç” dedi.

Işık sözlerine şöyle devam etti; “Yani bu çalışma aslında tek bir modele odaklanmadı. Bir taraftan içten yanmalı motor, bir taraftan sadece elektrikli olacak ama ticarileşmesinde de Ar-Ge noktasında da yoğunlaştığımız, menzili uzatılmış elektrikli araç olacak. Bir istatistik yapılmış, İstanbul‘da insanlarımız aracıyla günde ortalama yaklaşık 25 kilometre yol yapıyor. Bu araç 80-100 kilometre güvenle, elektrikli bataryasıyla rahatlıkla yol gidebiliyor. Bunun anlamı şu; diyelim ki bir ay siz İstanbul‘dan, İzmit‘ten Kocaeli‘nden çıkmadınız, o bir ay günlük 2 liralık,3 liralık şarj maliyetiyle rahatlıkla gezebileceksiniz. İnsanlar şehir içi için ayrı, şehirlerarası için ayrı araç kullanamayacağına göre; diyelim ki bir işimiz çıktı İzmit’ten Ankara‘ya gitmek durumundayız. O zaman da 80-100 kilometre güvenle gittikten sonra, aracın bataryası zayıflamaya başlayıncaarkada küçük bir jeneratör olacak ve o jeneratör, batarya zayıfladığı zaman hem aracın motorlarını besleyecek hem de bataryayı şarj edecek. 15-20 dakikada şarjı bitince, tekrar bataryayla gideceksiniz ve benzinin, mazotun, LPG‘nin olduğu her yere güvenle yolculuk yapabileceksiniz”

Yerli Oto, 4 Farklı Modelde Üretilecek

İlk etapta üretime 4 modelle başlamak istediklerini söyleyen Işık, Ağustosayında ilk prototipleri teste tabi tutacaklarını, 2020 yılından önce ise seri üretime geçmek istediklerini belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık‘ın verdiği bilgilere göre yerli otomobil SUV, cip, sedan ve hatchback olmak üzere 4 farklı segmenttesatışa sunulacakmış. Yerli aracın çıkış tarihi ise 2020 yılı olarak görülüyor. Görünen o ki bir sonraki seçimlerde de yerli araba sloganları meydanlarda olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir