Yüzde 100 Elektrikli Otomobil – 2013 Renault ZOE

Sponsorlu Bağlantılar

 Renault ZOE %100 Elektrikli

Elektrikli otomobiller son yılların büyük gelişim kaydeden ve otomobil sektöründe fazlasıyla kendisini hissettiren araçları olmayı başardı.Her otomobil üreticisi elektrikli otomobil pazarında daha büyük pay almak adına yeni modellerini görücüye çıkarıyor.Renault’da Cenevre otomobil fuarında yeni ve %100 elektrikli otomobilini tanıttı.

Renault’un ZOE ismi ile duyurduğu otomobilinin anahtar teslim fiyatı ise 15.700 € oldu.Böylece Renault herkes için erişilebilir ve günlük kullanımlar için bir elektrikli otomobil üretmiş oldu.Üstelik bu otomobili %100 elektrikli olarak tasarlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

ZOE, kullanım kolaylığı, menzil ve mültimedya alanlarında altı dünya ilki ile en ileri teknolojileri içeriyor. Renault’nun çevre taahhüdünü somutlaştıran elektrik motorlu ZOE’nin lansmanı yeni bir çağın başlangıcına damgasını vuruyor.

Yeni elektrikli aracın giriş versiyonu olan Zoe Life, 15.700 Euro’dan başlıyor ve entegre Renault R-Link multimedya tablet, Chameleon şarj cihazı ve otomatik klima kontrolü standart donanımda yer alıyor.

Diğer iki üst donanım seçeneği olan Zoe Zen ve Zoe Intens, 17,500 Euro’dan başlayan fiyat etiketleri taşıyor. Batarya maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile aylık 79 Euro’dan başlayan “vergisi-ödenmiş” pil kira fiyatları için toplam 36 ay ve 12.500 km/yılı kapsayan bir sözleşme seçeneği sunuluyor.

Öte yandan, NEDC döngüsüne göre tam dolu batarya ile 210km yol kat edebilen ZOE’nun gerçek dünya şartlarında özellikle hafif soğuk hava koşullarında gerçekleştirilen ölçümlerde 100km, ılıman havada ise 150km menzil sunduğu Fransız otomobil üreticisi tarafından teyit edildi.

Sponsorlu Bağlantılar

43kW’a kadar herhangi bir güç seviyesinde şarj olma yeteneğine sahip ilk elektrikli araç olan yeni ZOE, standart Chameleon şarj ile 30 dakika ile dokuz saat arasında şarj olabiliyor.

Zoe’nin bataryaları 22kW hızlı şarj istasyonlarında yaklaşık bir saat içinde şarj edilebiliyor. Teknik açıdan daha basit ve güncel hızlı şarj istasyonları ile karşılaştırıldığında daha ekonomik bir tablo ortaya çıkıyor.

Elektrikli Yeni Renault ZOE, önümüzdeki sonbaharda Avrupa’da satışa sunulacak.

Elektrik Motorlu Twizy

Sadece 450 kg ile, Twizy bir otomobile göre en az iki kez daha hafif. Doğrudan bir direksiyona sahip araç bir otomobil gibi, daha da eğlenceli kullanılıyor. 2,34 m uzunluk ve 1,23 m genişlik ile, Twizy şehir içi kullanım için ideal. İki tekerlekliye yakın ancak artı olarak bir otomobilin güvenliği de var : Twizy dört tekerleğiyle sağlam ve emniyet kemerleri, sürücü hava yastığı…. gibi otomobil teknolojilerine sahip.

Twizy’nin boyutları, üç tekerlekli bir scooter’unkinden biraz daha fazla. Elektrikli motoruyla kompakt ve canlı olan araç, bir otomobile göre çok daha çevik. Şehir içinde, bu durum özellikle bir bekleme yeri arayışında kazanılan zaman sayesinde  mini bir şehirliye göre yolda % 25 daha az zaman demek. Twizy kaldırıma dik park edebilecek tek dört tekerlekli : kollarınızı yana açın, uzunluk açısından park etmeniz için daha fazla yer gerekmiyor !

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir