Hangi Oyun Konsolunu Almalıyım? Xbox 360 Mı, PlayStation 3 Mü, Wii U Mu?

Sponsorlu Bağlantılar

En iyi konsol hangisi acaba?

Oyun dünyasında devrim niteliğinde görülen konsollar piyasanın da seyrini değiştirdi.Oyunlara bambaşka bir bakış açısı getiren bu oyun konsolları arasında Xbox 360, PlayStation 3 ve Wii U bulunuyor. Tabi PC’yi de unutmamak lazım. Oyun konsolu denildiği zaman herkesin aklına Xbox 360, PlayStation 3 ve Wii U geliyor.PEki bu üç oyun konsolundan hangisi size göre ve hangisi tercih etmelisiniz? İşte cevabı;

2012′nin En İyi Xbox 360, PS3, PC ve Wii U Oyunları

oyun, konsol, playstation, xbox 360, wii

Wii U mu almalıyım?

Wii U piyasaya yeni çıktı. Çağdaş donanımı sayesinde devekran televizyonlarda HD çözünürlük sunuyor. Modern oyunlar için de yeterince hızlı. Ama en göze batan özelliği,farklı kontrol anlayışlarını tek bir cihazda birleştiren tabletkontrol birimi. Bir kontrol biriminde bulunması gereken tuşların (iki yan tuşu, iki analog çubuk ve yön tuşları) yanında, 854×480 çözünürlükte 6,2 inçlik birdokunmatik ekrana da sahip. Dokunmatik ekran, televizyonun yanında ek bir görüntü cihazı olarak kullanılabiliyor. Hafiflik, hassas algı, çeşitli pozisyon-hız sensörlerı ve NFC (Yakın Alan İletişimi), kontrol biriminin diğer dikkat çekici özellikleri. Konsolun temel kusuru DVD ve Blu-ray film oynatamaması.

Sponsorlu Bağlantılar

Değerlendirme

Wii U tüm aileye hitap eden bir konsol. Ayrıca selefi Wii’nin aksine ciddi oyuncuları da kendine çekiyor. Tüm yaş gruplarına yönelik Super Mario Bros., Mario Kart ve Zelda gibi klasik Nintendo oyunlarının yanında, daha çok yetişkinlere hitap eden ZombiU, Batman: Arkham City ve Mass Effect 3 gibi oyunlar da bulunabiliyor. Wii U, rakiplerinden daha pahalı. Ama şimdiden meşhur olantablet kontrol birimi ve yanında gelen Nintendo Land’le hemen eğlenceye dalabileceğinizi düşünürseniz, fiyatı çok da yüksek değil.

Fiyat: 350 euro (Yurt dışı)

PlayStation 3 mü almalıyım?

PlayStation 3’ün son sürümüne “super slim” (süper ince) adı verilmiş. Cihaz önceki sürüm PS3 Slim’le karşılaştırıldığındaönemli bir güncelleme. O kadar ince ki oturma odanızın her köşesine rahatlıkla sığıyor. Her zaman olduğu gibi cihazı yatay ya da dikey yerleştirebiliyoruz; pozisyon cihazın çalışması açısından bir fark yaratmıyor. Blu-ray oynatıcı, ne oyun oynarken ne de film izlerken rahatsız ediyor, arka planda sessizce çalışıyor. Sony’nin PS3’den Slim’e geçerken oldukça düşük seviyelere çektiği güç tüketimindeyse bir artış yok. Piyasada ortalama 100 liraya bulunabilen PlayStation Move ise etkili, kendini kanıtlamış bir hareket kontrol birimi.

Değerlendirme

PS3 “Super Slim”, oyun deneyiminden fazlasını sunan bir cihaz isteyenler için en iyi seçenek. Blu-ray sürücüsü sayesinde, DVD ve Blu-ray filmleri tam kalitede hatta eğer destekleniyorsa 3Dizlemek mümkün. 500GB boyutlu sabit sürücü, PlayStation Store üzerinden sunulan oyun demoları, indirilebilir oyunlar ve diğer içerik için yeterli. Ayrıca piyasada bulunan oyunların çoğunun PS3 sürümleri bulunuyor. Uncharted 3, Heavy Rain ve Gran Turismo 5 gibi PlayStation’aözel oyunları da içeren uzun oyun listesinin ciddi oyuncuları memnun edeceği kesin.

Fiyat: 740 TL

Xbox360 mı almalıyım?

Microsoft’un oyun konsolu Xbox360 slim’de DVD sürücü bulunuyor. Yani ne yazık ki Blu-ray oynatamıyor. Bu nedenle pek çok oyun birden fazla DVD’ye yüklenmiş olarak geliyor. Oyunları sabit sürücüye yüklemezseniz disk değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Bunun dışında konsolun donanımı, mevcut oyunlar için halen güncel.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar oyunlarının neredeyse tamamı konsol performansına uyacak şekilde kırpılabiliyor. Performanssorunları taşıyan sadece birkaç oyun bulunuyor. Konsolundikkat çekici özelliklerinden birisi, işletim sisteminin görünen yüzü olan dashboard; PS3 ve Wii U’yla karşılaştırıldığında son derece modern ve kullanımı kolay. Xbox360 oyunlarını, Kinect sayesinde hareket kontrol birimiyle oynamak mümkün. Kinect’le ayrıca bir kontrol birimine ihtiyaç duymadan sadece vücut hareketleri ve sesle oyun oynayabiliyorsunuz.

Değerlendirme

Xbox 360, tüm oyun severlere hitabeden bir konsol. FIFA’dan Call of Duty’ye, Assassin’s Creed’e eski, yeni çoğu oyun Xbox’a uyarlanıyor; seçenekler neredeyse sınırsız. Halo serisi ve Forza gibi Xbox’a özel oyunları da unutmamak lazım. Mevcut kullanımının çok ötesinde bir potansiyele sahip olan Kinect’in de oldukça heyecan verici olduğunu belirtmeliyiz. Hiçbir kontrol birimi kullanmadan hareketli kontrol sunan başka bir firma yok. 700 TL (250GB) fiyatıyla Xbox, güncel konsolların 3 yıldızından biri…

Fiyat: 700 TL (250 GB)

Kaynak: Chip

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir