İstanbul Kıyamet Vakti Oyununun Amacı ve Bütün Görevleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Kıyamet Vakti – IKV

Bilgisayar oyunlarında artık eskiden olduğu gibi başarısız yerli ürünü denemeler yapılmıyor. Örneğiv İstanbul Kıyamet Vakti  oyunu. Kendi alanında ilk olan oldukça başarılı bir oyun. Güzel biryapım olmasının yanında ücretsiz olarakta sunulması oyunun güzel yanlarından biri. Yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızın oyun için yeterli donanıları olup olmadığını öğrenmek sonrasında oyunu kurup zevkli saatler geçirebilirsiniz.

İstanbul Kıyamet Vakti, IKV, oyun, istanbul

Istanbul Kıyamet Vakti türkiye`de ilk mmorpg türü oyun olan istanbul kıyamet vakti sobee ve mynet işbirliği ile hazırlanmış ücretsiz bir oyundur. çok sayıda sunucu üzerinden oynan bu oyunda 3 tane karakter tipi bulunuyor. savaşçı, şifacı ve büyücü olarak adlandırılan bu karakterlerden birini seçerek karakterinizi geliştiriyor diğer oyuncular ile etkileşim içerisinde oluyorsunuz.

oyun genelde istanbul semti olan eminönü`nü canlandırmaktadır. hikayesi ve npc`lerde türk tarihinden esinlenerek hazırlanmış bulunuyor.  artık kendi karakterinizi yaratıp istanbul kıyamet vakti hikayesindeki yerinizi alma zamanınız geldi yeni gelen versiyonu ile bir çok hata düzeltildi level sınırı 39 iken 49`a yükseltildi, yeni yeraltı bölümü ile oyunculara daha çok oynama macera yaşama imkanı sağlandı.

Oyunun Minimum Sistem Gereksinimleri

 • P4 Celeron veya muadili işlemci
 • Windows XP/Vista/Windows 7
 • 512 MB RAM
 • 2.3 GB boş sabit disk alanı
 • DirectX 9.0.c
 • Pixel Shader 2.0 veya üzeri grafik kartı Örnek : ATI Radeon 9500 veya üzeri / GeForce FX 5200 veya üzeri
 • 1024×768 minimum ekran kartı çözünürlüğü
 • Internet Bağlantısı

İstanbul Kıyamet Vakti (IKV) Görevleri

Not : İKV Görevler 29-39 Arası Bütün Görevler 2. mesajda

Seviye 1

Agah Efendi:Teşkilata Katılış 
Agah Efendi: Salgın Hastalık 
Jandarma Ali:Bankacıya Ulak 

Seviye 2

Jandarma Ali:Balıkçıyla Tanışma 
Balıkçı İdris: Sahil Temizliği 
Şevket Bey: Şevket Bey’in Ricası 

Seviye 3

Agah Efendi:İlk Maaşın 
Balıkçı İdris: Sahil Temizliği 
Jandarma Ali: Anacığımın İlaçları 
Halime Teyze: Savaş’ın Niyeti 
Savaş:Lodos Muhafızına 
Savaş:Halime Teyze 

Seviye 4

Bankacı:Pis Haşereler 
Şarapçı: Soğuklar 
Balıkçı İdris:Lüfer Izgara

Seviye 5

Sponsorlu Bağlantılar

Bankacı:Halime Teyze’den Çiçek Siparişi 
Agah Efendi: Salgın Hastalık
Fahri Bey:Fahri Bey’den takım

Seviye 6

Agah Efendi:Teşkilata Cinlere Karşı
Komutan:Teşkilata Cinlere Karşı 
Agah Efendi:Karışıklık Çıkarma
Nemci Bey:Kayıp Cilt Sorgulama
Recep Dayı: Acil Müdahale
Recep Dayı: Sahaf Necmi’ye Dönüş

Seviye 7:

Umut:Evin Orada Akrepler Var 
Şarapçı:Şarap Üzerine Sohbet
Şarapçı:Kalecik Karası

Seviye 8:

Işık:Biraz da Kazanç

Seviye 9:

Işık:Kızgın Kum
Komutan:Fare Adam Yiyecek Yolları 
Nemci Bey:Kahvemi Köpüklü Severim
Hamit Pehlivan:Kahve Teslimatı 

Seviye 10:

Agah Efendi:Cinlerin Büyülü Toprağı 

Seviye 11:

Agah Efendi: Avlanan Avcılar

Seviye 12:

Komutan:Kırmızı Tehlike 

Seviye 13:

Görev Yok

Seviye 14:

Agah Efendi:Folklor
Agah Efendi:Büyük Öncü Azul’u Öldürmek 
Seviye 15

Görev Yok

Seviye 16:

Arzuhalci: Arzuhalci ile Tanışma
Arzuhalci:Eski Bir Kitap 
Nemci Bey:İsimsiz ve Yazarsız
Arzuhalci: Akrepler ve Örümcekler Hakkında Notlar
Arzuhalci:Mezarlık Parşömenleri
Yasemin:Mezarlık Parşömenleri 
Arzuhalci:Mezarlık Parşömenleri 
Jandarma: Ali Engerek Tehdidi

Seviye 17:

Jandarma Ali:Kobra Tehdidi 

Seviye 18:

Yasemin:Mezarlıkta Çete 
Çeteci:İşlenmiş Gümüş
Çeteci:Ölünün Madalyonu 
Yasemin: Arzuhalciye Acil Haber 
Arzuhalci: Arzuhalci’den Jest

Seviye 19:

Işık:Madalyon ve Kalkan

Seviye 20:

Yasemin:Çetecilere Merhaba
Elebaşı:Gizemli Kişilik
Arzuhalci:Kalkanın Gizemi
Komutan:Teşkilata FA Darbesi 

Seviye 21:

Arzuhalci:Kitabe

Seviye 22:

Arzuhalci:Tılsım

Seviye 23:

Komutan: Suikast Planları 

Seviye 24:

Terzi: Semender Derisi

Görev 25:

Komutan:Kuklacı
Demirci Rüstem:Mızrak

Görev 26:

Necmi Bey:Güçlü Zehir
Necmi Bey: Daha Güçlü Zehir

Diğer Bütün Görevler

Oyuna Eminönü’nde baslıyorsunuz. Farenizin sol tusu ile etrafta dolasabilirsiniz. Öncelikle, güvenli bir yerde kontrollere ve kamera kullanımına alısmanızı öneriyoruz.İKV oyununda, aynı anda sizin gibi oyunu oynayan yüzlerce kisi etrafta geziniyor olacaktır.
Mesaj pencerenizi kullanarak onlarla mesajlasabilir, diger oyuncuların tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz. Asagıda, etrafta dolasırken yapabileceginiz temel etkilesimler anlatılıyor.Oyuncularla etkilesim:

Oyuncu olan karakterleri seçerek sag tusla tıkladıgınızda etkilesim menüsü açılacaktır. Bu menüde çıkan seçenekler;

Fısılda: Bu oyuncuya fısıldama kanalından, özel mesaj göndermenizi saglar.

Gruba davet et: Oyuncuyu, kendi kurdugunuz grubunuza davet edersiniz. Eger oyuncu kabul ederse, grubunuz kurulmus olur. Oyun esnasında size grup teklifi de gelebilir. Bu durumda onay tusuna basarsanız gruba katılırsınız.

Grup oyunu:Bir grup en fazla 6 kisi olabilir. Grubu kuran grup lideridir. Sadece grup lideri gruba yeni üyeler alabilir. Grup lideri, grup içerisinde istemedigi oyuncuları grubundan çıkarabilir. Eger grup lideri oyundan çıkarsa, bir sonraki oyuncu grup lideri olur. Grup liderinin, isminin yanında parantez içinde “lider” yazar.

Grup oyununun avantajları:Grup oyununda oyuncuların, öldürdükleri yaratıklardan aldıkları deneyim puanı paylasılır. Öldürülen yaratıklardan düsen esyaları grubun herhangi bir üyesi alabilir. Grup oyununda, yaratık öldürme görevleri ortaktır. Diger görevleri ise, gruptaki herkes kendi hesabına yapar.

Örnek: Eger size 10 adet cin öldürme görevi verildiyse ve gruptaysanız, grubunuzdaki herhangi bir kisinin öldürdügü cinler, sizin hesabınıza da yazılırlar.Eger grubunuzun bulundugu bölgeyi terk ederseniz, otomatik olarak gruptan çıkarsınız.
Gruptan çıkmak için, kendi isminizin üzerine sag tusla tıklayarak “gruptan çık”’ı seçmeniz yeterlidir.
Etkilesim menüsünün özelliklerine devam ediyoruz.Alısveris baslat: Bu rehberde daha önce anlatıldıgı gibi, seçtiginiz oyuncu ile alısveris yapmanıza olanak saglar.

Arkadaslara ekle: Kisiyi arkadas listenize ekler.

Yasaklılara ekle: Kisiyi yasaklılar listenize ekler.

Gruptan çıkar: Eger oyuncu grubunuzdaysa ve grubun lideri siz iseniz, bu seçenek yardımı ile oyuncuyu grubunuzdan çıkarabilirsiniz.Oyuncu karakterlerle açılan etkilesim menüsünün özellikleri bunlardan ibaret.

Oyuncu olmayan karakterlerle (OOK) etkilesim:

İKV oyununda çok sayıda oyuncular tarafından kontrol edilmeyen karakter de(oyuncu olmayan karakter, OOK) vardır. Bu karakterlerle de, karakterin üzerine sag tusla tıklayarak konus seçenegi ile iletisime geçersiniz. Konustugunuz karaktere göre farklı seçenekler çıkabilir.

 • Örnekler:Agah bey ile konusarak oyunun ilk görevini alabilirsiniz.Mısır çarsısındaki Demirci Rüstem ile konusarak alısveris baslatabilirsiniz.Lodos lideri smet bey ve Arz Lideri Handan Hanım ile konusarak bu klanlardan herhangi birine katılabilirsiniz.

  Bankacı ile konusarak, kasanızı kullanabilirsiniz.

 • İpucu: OOK’lerle sürekli etkilesimde bulunmak önemlidir. Seviye atladıkça, OOK’ler size daha önce yapmadıgınız görevleri verebilirler.

Görevlerle İlgili İpuçları

Sponsorlu Bağlantılar

İpucu 1: Görevler, yaratık öldürerek alacagınız deneyim puanından çok daha fazlasını size verirler. Görev yaparak seviye atlamak, yaratık öldürerek seviye atlamaktan daha hızlı bir yoldur.

İpucu 2: Kendi seviyenizin altındaki yaratıkların verdikleri deneyim puanı nasıl siz seviye atladıkça azalıyorsa, görevlerin verdikleri deneyim puanları da sizin seviyeniz görevin seviyesini geçtikçe azalacaktır. Burada, yaratıklarda uygulanan formül geçerlidir. Sizin çok alt seviyenizdeki görevler size hiç deneyim puanı vermezler.

İpucu 3: Bir çok degisik görev tipi olabilir. Bir görevi alırken görev metninin tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Bu metinler görevi yapabilmeniz için gerekli ip uçlarıyla birlikte, İKV dünyası ile ilgili pek çok bilgi ve gönderme barındırır. Zengin görev metinlerini okumak İKV’den daha çok zevk almanızı saglayacaktır.

İpucu 4: Zincir görevler, birbirine baglı görevlerdir. Birini yapmadan diger görevi alamazsınız. Zincir görevler bir çok seviye süresince devam edebilirler. Zincirin basındaki görev, seviyenizin çok altında bile olsa, o görevi yapmadıgınız takdirde belki de kendi
seviyenizdeki birkaç önemli görevi alamayabilirsiniz. Bu sebeple, bu tarzda görevleri kaçırmadan, zamanında yapmaya bakın.

İpucu 5: Görevlerde etkilesmeniz gereken karakterlerin koordinatları size verilebilir.

 • Yeni baslayanlara tavsiyeler:
 • Baslangıçta oyuncu olmayan karakterlerden sürekli görevler alın. lk görevler, sizi çok uzaklara yollamaz. Bu görevleri yaparak kısa sürede seviye atlayabilirsiniz. Aynı zamanda çok güzel silah, zırh ve iksirler kazanabilirsiniz.
 • Seviye atladıgınızda size verilen puanları dagıtmayı unutmayın.
 • Yaratık öldürme görevlerinde eger etrafta çok az yaratık ve bu yaratıkları temizleyen çok sayıda oyuncu varsa, bu oyunculara grup kurmayı veya bir gruba girmeyi teklif edin.Örnek: 20 adet tüftüfçü cin öldürme görevi için grup arıyorsanız, “söyle” kanalına, “tüftüfçü cin için grup arıyorum” yazabilirsiniz.
 • Oyunda esyalarınız zaman içinde eskirler. Çevrede bulunan örsleri kullanarak esyalarınızı bedavaya tamir edebilirsiniz.
 • Oyunda ölünce esyalarınız hasar görür ve para kaybedersiniz. Kendi seviyenizden çok yüksek yaratıklarla dövüsmemeye özen gösterin. Çok fazla ölmek bir süre sonra parasız kalmanıza sebep olabilir.
 • Öldürdügünüz yaratıklardan kazandıgınız paralarla Ook’lerden alısveris yapabilirsiniz. Oyunun basında isportacı gençten, ileri asamalarda ise mısır çarsısındaki esnaftan size uygun esyalar alabilirsiniz.
 • Elinizde çok fazla esya biriktiginde, bu esyaların yararsız olanlarını, Ook’lere satarak para kazanabilirsiniz.
 • Vazgeçemediginiz ancak esyalar pencerenize sıgmayan esyalarınızı, bankanıza bırakabilirsiniz. Materyalleri üst üste koyarak yer kazanmayı unutmayın.
 • Oyunun ilk seviyelerinde klanlara katılmamanız, diger oyuncular tarafından saldırıya maruz kalmamanızı ve daha hızlı seviye atlamanızı saglayacaktır.
 • Yetenek pencerenizdeki yetenekleri kullanmaya alısmayı sakın unutmayın. Bu yetenekler gücünüzün önemli bir bölümünü olusturuyorlar.
 • Seçtiginiz sınıfın özelliklerine göre dövüs stilinizi belirleyin. Örnegin, bir büyücüyseniz yakın dövüse girmeniz iyi olmaz.
 • Kendi kafanıza uygun insanları arkadas listesine ekleyin. Arkadaslarınızı dikkatli seçin. DVO’larda güvenilir arkadaslarla dolasmak çok önemlidir. Unutmayın ki grubunuzdaki birisinin düsen esyaları kapıp kaçması veya bir sekilde sizi aldatması gibi konularda
  yöneticiler müdahale edemezler. Bir oyuncunun böylesine sosyal bir ortamda bu tip hareketlerde bulunması adını lekeleyecegi ve ortamdaki tanınmıslıgı da çok önemli oldugu için kaçınılması gereken bir seydir. Güzel bir oyun ortamı için bunları görgü kuralları gibi
  düsünüp, bu yazılmamıs kurallara uyarak diger oyuncuları tesvik edebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

  Demir
  09 Temmuz 2012 - 12:14

  Yha cin avcıları görrevim var ama cin avcılaırını bulamıyorum antrepo yha gidiyorum yok bi yardım ederseniz…..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir