2013 Yılının En İyi Oyunları

Sponsorlu Bağlantılar

 2013’ün En İyi PC, Xbox ve PlayStation Oyunları

Her yıl olduğu gibi 2013 yılında da birbirinden güzel oyunlar oyunseverler ile buluştu ve buluşmaya da devam ediyor. Yeni oyunlar ve devam oyunları milyonlarca oyuncu kitlesine ulaşmayı başarıyor. Özellikle PC, Xbox ve PlayStation oyunları oyunseverler tarafından çok fazla ilgi görüyor. Peki 2013 yılının en iyi oyunları hangileri?

Özellikle sonbahar aylarında çıkan dev oyunlar bu yılda sırasını bekliyor. Yakında çıkacak olan PCXbox ve PS3 oyunları arasından en popüler ve en iyilerini sizlere sunuyoruz.Bu oyunlar arasında devasa açık dünyalarda geçen vahşi macera oyunlarından destansı MMORPG‘lere, inanılmaz taktik derinliği olan gerçek zamanlı stratejilerden kara mizaha dayalı bilim kurgu oyunlarına, her türden 25 oyun yer alıyor. İşte o oyunlar…

Sponsorlu Bağlantılar

2013 oyunlar

Day Z

Şimdiden efsane olmuş bir ArmA 2 modu olan DayZ, bağımsızlığını ilan ediyor. Şu an piyasadaki en iyi çoklu oyunculu zombi oyunu olan DayZ, kendi başına bir oyun olarak nihayet karşımıza çıktığında çok daha iyi grafiklere, animasyonlara ve tamamen yenilenmiş bir eşya sistemine sahip olacak. Yapımcılar ayrıca içine girip araştırma yapabileceğimiz çok daha fazla bina olacağının da sözünü veriyorlar.

Company of Heroes 2

Taktik oyun severlerin 2013’de yüzü gülecek çünkü efsane oyun Company of Heroes’un devamı geliyor. Serinin yeni oyununda Doğu Cephesi’nde Kızıl Ordu’ya kumanda edecek, Rus ovalarından Berlin kapılarına kadar çarpışacağız. Oyunun tamamen yenilenen grafik motoru sayesinde oyun alanındaki her şeye zarar verilebiliyor. Ayrıca hava durumundaki değişiklikler oyunun gidişatını etkiliyor.

Company of Heroes 2-1

XCOM

XCOM serisi gerçek bir klasiktir! 2012’de yeniden doğumuna tanıklık ettiğimiz oyun, yeni yılda çok farklı bir oyunla karşımıza çıkacak. Serinin ilk FPS oyunu olan XCOM’da, özel ajan William Carter rolünde dört kişilik bir ekibin başında uzaylı istilasına karşı dünyayı savunacağız. Oyunun “Battlescape” adı verilen modunda ekibimize emirler verebileceğiz. Uzaylı teknolojilerini ele geçirip yeni silahlar geliştirecek, saflarımıza yeni ajanlar katacağız. Yer altındaki karargâhımızdan dünya için verilen mücadeleye kumanda edeceğiz.

Dragon Age 3: Inquisition

İlk Dragon Age oyunu bir RPG klasiğiydi. Ancak serinin ikinci oyunu beklentileri karşılayamadı. Umudumuz BioWare’in dersini aldığı ve Dragon Age 3’de serinin hayranlarına kulak vereceği yönünde. Gelen ilk duyumlar ekibin Skyrim’deki gibi oyuncunun özgürce dolaşabildiği açık bir dünya üzerinde çalıştığını gösteriyor.

The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls serisi, oyun tarihinin en iyi RPG oyunlarını barındırıyor. Serinin son oyunu Skyrim çok begenilmişti. Yeni oyun The Elder Scrolls Online, serinin ilk MMORPG oyunu olacak. Serinin bundan önceki tek oyunculu oyunlarında çok büyük ve canlı dünyalar yaratmış olan Bethesda’nın aynı başarıyı burada da gösterip gösteremeyeceğini merak ediyoruz.

skyrim, oyun, play station 3

Project Cars

Gelen ilk görüntüler Project Cars’ın birinci sınıf bir yarış oyunu olacağını gösteriyor. Oyunda tek kişilik oyun yanında, çok oyunculu ve takım yönetimi modları da olacak. Sosyal eklentilerin ve oyuncuların ürettiği içeriğin çok önemli rol oynayacağı söyleniyor. PC, Xbox 360, PS3 ve Wii U’da çıkacak olan oyun sözlerini yerine getirebilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Hearthstone: Heroes of Warcraft

Kart oyunu Hearthstone – Heroes of Warcraft ile Blizzard, “Free to Play” kervanına katılıyor. Oyunda farklı özelliklere sahip kahramanlar, Magic: The Gathering tarzı savaşlarda karşı karşıya geliyor. Başarılı olabilmek için sağlam taktikler benimsemek ve kaynakları akıllıca yönetmek zorundayız. Oyunun PC sürümü yanında bir de iPad sürümü olacak.

HeartStone Heroes of Warcraft

Remember Me

2084 yılında tüm dünya bir gözetim toplumuna dönüşmüş, hatıralar alınıp satılan metalar haline gelmiştir. Remember Me’de, eski hatıra avcısı Nilin’i yönetiyor, Neo Paris’de yozlaşmış sisteme karşı mücadele ediyor, hatıralarımızı geri kazanmaya çalışıyoruz. Nilin, çevresindeki kişilerin zihinlerine girip hatıralarını çalabiliyor ya da hemen o an değiştirebiliyor. Oyunda bu özellik nasıl kullanılacak henüz bilemiyoruz ama kulağa çok ilginç geldiği kesin.

Sponsorlu Bağlantılar

ArmA 3

Başarılı oyun serisi ArmA’nın son oyununda gerçekçilikte son noktaya varılıyor. Oyunun yapımcısı Bohemia Interactive, tek oyunculu senaryonun, oyunda katıdığımız gruplara göre farklılık göstereceğini söylüyor. Oyun, serinin önceki oyunları gibi açık bir dünya üzerine kurulu. Ancak bu sefer aynen daha önce Operation Flashpoint’de olduğu gibi senaryo daha önemli olacak. Ortalama oyun alanı 10 x 10 km boyutlarında. Üç bölümden oluşan oyunda bir keskin nişancı ya da helikopter pilotu olabileceğiz. Oyunda bu tür yığınla seçenek olacak.

South Park: The Stick of Truth

Şimdiye kadar birkaç defa denendi ama başarılı bir SouthPark oyunu yapılamadı. RPG oyunlarından tanıdığımız Obsidian, efsanevi kasabayı ve sakinlerini, çizgi film tarzında güzel bir oyunla PC ve konsol ekranlarına taşımaya kararlı. Her açıdan klasik bir RPG oyununa benzeyen South Park – The Stick of Truth’da pek çok bel altı espri olacağından eminiz.

The Last Guardian

Yaptığı “çok farklı” oyunlarla tanınan Team ICO, yine sıra dışı bir oyunla karşımızda. Shadow of Colossus’u geliştiren ekibin başındaki isim Fumito Ueda burada da yeteneklerini konuşturacak gibi. Oyunda kuşa benzer dev bir yaratıkla ufak bir çocuğun birlikteliğine tanık oluyoruz. Bu garip ikili oyun boyunca birbirine yardım ediyor karşılaştıkları bulmacaları çözmeye çalışıyor. Oyunu isterseniz hiç çarpışmaya girmeden oynayabileceksiniz. Daha önce 2012’de piyasaya sürüleceği açıklanmış olan oyunu bu yıl oynayabileceğimize eminiz.

Splinter Cell: Blacklist

Eski dostumuz Sam Fischer 2013’de ekranlarımıza dönüyor. Spinter Cell: Blacklist’de yine Amerika’yı düşmanlarına karşı koruyoruz. Splinter Cell serisi, serinin ikinci oyunundan sonra bir türlü toparlanamadı. Oyundaki gizlilik özelliği yavaş yavaş arka plana itildi ve geriye hiçbir özelliği olmayan sıradan bir oyun kaldı. Yeni oyunda serinin köklerine geri döndüğünü görmek istiyoruz.

Metro: Last Light

Metro 2033 sürpriz bir başarı yakalamıştı. Aynı isimli romana dayanan oyun teknik açıdan kusursuzdu. Felaket sonrası Moskova’sında doğup büyümüş bir genci yönettiğimiz oyunun devamında da yine yıkıntılar arasında hayatta kalmaya çalışacağız. Söylentilerin aksine oyunun Metro 2034 romanıyla bir ilgisi bulunmuyor. Kapalı alan korkusuna dayanan heyecanlı ve kanlı bir aksiyon oyunu bekliyoruz.

Total War: Rome 2

Total War serisinin yeni oyununda ilk süper güç Roma’ya geri dönüyoruz. Oyunda yine sıra tabanlı stratejik harita ve gerçek zamanlı savaşlar olacak. Diplomatik ilişkiler kuracak, lejyonları savaşa sürecek, bilinen dünyayı ele geçirmeye çalışacağız. Yapımcılar şimdiye kadar bir oyunda görülen en iyi savaş sahnelerine tanık olacağımızı garanti ediyorlar.

Survarium

Stalker 2’nin iptal edilmesinin verdiği acıyı birazcık olsun hafifletecek bir oyun Survarium. Görsel açıdan Stalker’a çok benzeyen oyun, felaket sonrası dünyada hayatta kalmaya çalışanların hikâyesini anlatıyor. Oyunda aynen Stalker’da olduğu gibi mutantlar, garip olaylar ve savaşa tutuşmuş farklı gruplar var. Ama bir farkla: Survarium ücretsiz bir çoklu oyuncu oyunu.

Thief

Tam serinin uzun süredir beklediğimiz dördüncü oyunu piyasaya çıkacaktı ki, yayımcı Eidos’dan oyunun çok kötü olduğu için iptal edildiği haberi geldi. Ancak bu kötü haberin hemen ardından Eidos Montreal stüdyolarının yeni bir oyun üzerinde çalışmakta olduğu duyuruldu. Sadece Thief adını taşıyan oyunda hikâye sıfırlanıyor ve baştan tekrar yazılıyor. Yeni nesil konsollar için hazırlanan oyunu 2014 yılbaşına doğru ancak oynayabileceğiz.

Wasteland 2

1987 yılında piyasaya sürülen Wasteland’in, bilgisayar oyunlarında bir dönüm noktası olduğu kabul ediliyor. Fallout serisinin öncülü olan oyunda felaket sonrası dünyada hayatta kalma mücadelesi veren bir karakteri yönetiyoruz. Kimilerine göre yapılmış olan en iyi oyun olan Wasteland, eski ekipten Brian Fargo’nun liderliğinde tekrar hayat buluyor. Wasteland 2’de, nükleer savaş sonrası Amerika’sında dolaşacak, kurduğumuz ekiple birlikte sıra tabanlı çarpışmalara gireceğiz.

Call of Duty: Modern Warfare 4

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni bir Call of Duty oyunu bizi bekliyor. Geliştiricilerin bu sefer ne gibi yenilikler bulacağını merakla bekliyoruz. Eğer oyun yeni nesil oyun konsolları düşünülerek geliştiriliyorsa yeni bir grafik motoruyla karşılaşacağımız kesin.

Call of Duty 4 Modern Warfare Türkçe

Shootmania Storm

Shootmania Storm, Quake 3 ve Unreal Tournament gibi klasik oyunların takipçisi: İnanılmaz hızlı oynanış; yığınla oyun modu ve sınırsız sayıda harita. Oyunda haritaları oyuncular kendileri oluşturacaklar. Şimdiden başarısı hakkında yargıya varmak zor da olsa oyunun büyük bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz.

Saints Row 4

Saints Row 3 muhteşem bir oyundu! Serinin dördüncü oyunu alıştığımız ve sevdiğimiz çılgınlığı devam ettirecek gibi: Amerika Birleşik Devletleri başkanını yönettiğimiz oyunda uzaylı istilasına son vermeye çalışıyoruz. Serinin önceki oyunlarının başarısına ve hikayenin uçukluğuna bakarak çok eğlenceli bir oyun olacağını söyleyebiliriz.

The Last of US

Bu yılın en ümit vadeden oyunlarından birisi de The Last of US. Felaket sonrası Amerika’sında hayatta kalmaya çalışacağımız oyun Boston kenti ve çevresinde geçiyor. Yayınlanan videolardan gördüğümüz kadarıyla oyun herkese hitap etmiyor: Eğer aşırı şiddet görüntülerinden rahatsız oluyorsanız The Last of US size göre değil. Aşırı gerçekçi olacağı anlaşılan dövüş sahnelerinde karakterleri nasıl kontrol edeceğimiz henüz açıklanmadı. Oyun sadece PS3 için geliştiriliyor.

The-last-of-us-1

Assassin’s Creed 4: Black Flag

Black Flag oyuncuyu gemiler, hazineler, gizemli adalar, şöhretli kaptanlar, suikastçılar ve Tapınak Şövalyeleri’nin cirit attığı korsanlığın altın çağına götürecek. Oyunda kendi korsan krallığımızı kuracak, 50 farklı bölgeyi keşfe çıkacak, düşman gemilerine saldıracak, devasa deniz ve kara savaşlarına katılacağız. Yapımcılar bugüne kadar Assassin’s Creed oyunlarında görülmüş en zengin dünyayı yarattıklarını iddia ediyorlar.

Battlefield 4

2013’de devam edecek bir diğer seri de Battlefield. Serinin dördüncü oyununda daha iyi grafikler bizi bekliyor. Yayınlanan videolardan görsel açıdan hangi noktaya varıldığı görülebiliyor. Oyunun tek oyunculu modundan pek bir şey beklemiyoruz. Zaten serinin iddialı olduğu alan her zaman çoklu oyuncu modu olmuştu.

Sponsorlu Bağlantılar

Battlefield 4

Watch Dogs

Watch_Dogs, ilk kez oyuncuların karşısına çıktığı E3 2012 etkinliğinde müthiş bir ilgi görmüştü. Deus Ex ve GTA’in karışımı olduğunu söyleyebileceğimiz oyunda aksiyonla zekâ buluşuyor, devasa oyun dünyasında oyuncu istediğini yapabiliyor. Yeni nesil konsollardan birisi için geliştirildiği söylenen oyun E3’de o kadar iyi görünüyordu ki kimileri oyunun çoktan tamamlandığına inanıyor.

GTA V

Rockstar Games’in inanılmaz başarılı serisi Grand Theft Auto (GTA) beşinci oyunuyla karşımıza çıkacak. Yeni oyunda yepyeni karakterlerle tanışacak, yeni nesil grafiklerin keyfini süreceğiz.

GTA 5 - GTA V

Üç farklı karakteri yönetebildiğimiz oyunda devasa bir dünyada istediğimizi yapabileceğiz. Oyun 17 Eylül 2013 tarihinde piyasada olacak. Ancak ilk olarak Xbox 360 ve PS3 sürümleri piyasada olacak: PC sürümü ileri bir tarihte piyasaya sürülecek.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir