Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Andımız neden kaldırıldı? [/box]

Cevap:

Andımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra okullarda 1933 yılında okullarda okutulmaya başlanmıştır. Öğrenci andı olarak da bilinen andımız 1972 ve 1997 yılında çeşitli değişikliklere uğramıştır. Son olarak demokratikleşme adı altında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırılmıştır.

okul öğrenci

Sponsorlu Bağlantılar

Peki andımız neden kaldırıldı?

Yukarıda da söylediğimiz üzere demokratikleşme paketi kapsamında kaldırılmıştır. Demokratik bir ülke olmak adına ve bu ülkede yaşayan her ırktan insanı düşünmek adına andımız kaldırılmıştır. Bunu örnek vererek açıklamak gerekirse;

Örneğin bir kürt vatandaşı yada bir ermeni vatandaşı düşünelim; her sabah okulda “Ne mutlu Türküm diyene!” cümlesini söylemek zorunda kalıyor. Türk olmayan bu insanlar bu cümleyi neden haykırsın? Onlar Türk değil ki “Ne mutlu Türküm diyene!” desin. Bir de kendinizi onların yerine koymayı deneyin. Her sabah birileri size veya çocuklarınıza “Ne mutlu Kürdüm diyene!” yada “Ne mutlu Ermeniyim diyene!” veyahut “Ne mutlu Arabım diyene!” söyletseydi hoşunuza gider miydi, böyle bir şeyi ister miydiniz? Tabiki hayır.

Bu ülke toraklarında yaşamak ve bu ülkeyi sevmek demek “Ne mutlu Türküm diyene!” demek anlamına gelmez. Bu yüzden bu ülke topraklarından yaşanan diğer insanları da yani Türk olmayan insanları da düşünmek ve eşit haklar vermek istiyorsak onlara bu tarz dayatmalar ve zorlamalar yapmamalıyız. Andımız da bunlardan bir tanesi olarak görülüyordu ve kaldırıldı.