Andımız neden kaldırıldı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Andımız neden kaldırıldı? [/box]

Cevap:

Andımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra okullarda 1933 yılında okullarda okutulmaya başlanmıştır. Öğrenci andı olarak da bilinen andımız 1972 ve 1997 yılında çeşitli değişikliklere uğramıştır. Son olarak demokratikleşme adı altında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırılmıştır.

okul öğrenci

Peki andımız neden kaldırıldı?

Yukarıda da söylediğimiz üzere demokratikleşme paketi kapsamında kaldırılmıştır. Demokratik bir ülke olmak adına ve bu ülkede yaşayan her ırktan insanı düşünmek adına andımız kaldırılmıştır. Bunu örnek vererek açıklamak gerekirse;

Örneğin bir kürt vatandaşı yada bir ermeni vatandaşı düşünelim; her sabah okulda “Ne mutlu Türküm diyene!” cümlesini söylemek zorunda kalıyor. Türk olmayan bu insanlar bu cümleyi neden haykırsın? Onlar Türk değil ki “Ne mutlu Türküm diyene!” desin. Bir de kendinizi onların yerine koymayı deneyin. Her sabah birileri size veya çocuklarınıza “Ne mutlu Kürdüm diyene!” yada “Ne mutlu Ermeniyim diyene!” veyahut “Ne mutlu Arabım diyene!” söyletseydi hoşunuza gider miydi, böyle bir şeyi ister miydiniz? Tabiki hayır.

Bu ülke toraklarında yaşamak ve bu ülkeyi sevmek demek “Ne mutlu Türküm diyene!” demek anlamına gelmez. Bu yüzden bu ülke topraklarından yaşanan diğer insanları da yani Türk olmayan insanları da düşünmek ve eşit haklar vermek istiyorsak onlara bu tarz dayatmalar ve zorlamalar yapmamalıyız. Andımız da bunlardan bir tanesi olarak görülüyordu ve kaldırıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(6) Yorum

  ceren
  07 Ekim 2013 - 18:01

  Tamam haklısınız ama o zaman andımız onara kaldırılsaydı . Böylece onlar “Ne Mutlu Türküm Diyene” demek zorunda kalmazdı .Ama ben bir haberde gördüm ve Americalı öğrenciler bile kendi andlarını ellerini kalplerinin üstüne koyarak okuyor ise bizimde milletimize saygı duyarak andımızı okumak mecburiyetindeyiz. Ama biz böyle yaparak kendi milletimize saygı duymadığımızı belirtmiş olduk.

  admin
  07 Ekim 2013 - 07:41

  Andımızı kaldırmak demek kürde ermeniye hak tanımak yada onların ülke kurmasına izin vermek demek değildir. sadece onlara zorla söyletmiş olunan bir şeyin kaldırılmasıydı. insana dünyanın neresinde zorla bir şey yaptırırsanız yaptırın dayatmadır ve özgürlüğe aykırıdır. biraz empati yapın.

  Ayrıca andımızın kaldırılmasına da gerek yoktu. sadece “Ne mutlu Türküm diyene” ibaresi kaldırılsa da olurdu. ne mutlu Türküm yerine “Ne mutlu Türkiye’liyim diyene” ibaresi eklense de olurdur.

  Hasan
  07 Ekim 2013 - 04:33

  Ya bırak kardeşim yandaş olmayın ya bu ülkede böyle işlerine geliyorsa türklük nerede kaldı ozaman ermenisi kürdü yaşıyor diye türk benliğimizden atalarımızdan vazmı geçelim o ermeni o kürt görecekki o andı anlayacak türkün ne kadar büyük olduğunu baş edemeyeceğini türkiyenin herşeyiyle milleyetci bir ülke olduğunu anlayacak onu kaldır bunu kadır kürtlerin yaşdığı yerde kürtçe yazılar kullan tabela kullan ermenilerin yaşadığı yerde ermenice kullan her oldu olacak her ırka kendine göre devlet kurmasına izin verelim kütler orayı, ermeniler öbür yeri lazlar çerkezler de başka yeri alsın parçalayalım ülkeyi bitsin ozaman bunu istiyorsunuz milli neyimiz kaldı onu söyleyin bana

  Fatmanur Ağtoprak
  06 Ekim 2013 - 18:26

  yaaa böyle saçma şey olurmu

  fikriye
  06 Ekim 2013 - 17:27

  Bence çok saçma!!! Bunun nedeni Atatürk’ün getirmiş olmasıdır, çünkü t.c. yi de kaldırdılar. görün bakın yarın bir gün Atatürk’ün gençliğe hitabesi falan da kalkar… zaten Türk değilse de, Türk okuluna da gitmesinler, gitmek zorunda değillerdir zaten, Avrupadaki türkler ne yapıyor? ses çıkartmıyorlar. Türkiye’deler ise ayak uyduracaklar!!!

  hakan
  04 Ekim 2013 - 02:25

  Başbakan somut adımlar atmalıydı ve atmaya başladı…andımızın kaldırılması türkiye nin hazmetmekte zorlanacagı bır olay olsada aşırı sağ partılerınde ne olduklarını göstermeye yetıyor…kımse kusura bakmasın türklük deyince anamızı avradımızı verecek kadar şoven milletiz…TÜRKİYE HALKLARDAN MEYDANA GELMİŞTİR
  ancak bu halklar türkler harıç ihmal edilmiştir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir