Dünyanın En Büyük Derbileri Hangileridir?

Sponsorlu Bağlantılar

En Ateşli Derbiler

Derbi maç tanım olarak herhangi bir şehirin iki futbol takımı arasında oynanan futbol maçlarında yaşanan rekabet olarak tanımlanabilir. Örneğin Türkiye futbol liginde yaşanan Fenerbahçe-galatasaray müsabakaları gibi. Bu iki takım arasında oynanan maçlardaki rekabet Türkiye sınırlarını aşıp dünyanın en iyi derbi maçları arasına girmiştir. Gerçi her derbi maçın hikayesi farklı kökenlere dayansada yinede rekabet ortamının neler getireceği önceden kestirmek çok zordur. Burada bazı ülkelerde yaşanan derbi maç rekabetlerine örnekler bulacaksınız.

derbi, futbol, spor

Bu yazımızda dünyanın en büyük derbileri, futbol tarihinin en büyük derbi maçları hangileri, dünyanın en önemli derbileri, en önemli futbol derbi maçları isimleri nelerdir, dünyadaki en büyük derbi maçları listesi en olaylı derbiler sıralamasında galatasaray fenerbahçe kaçıncı sırada gibi konulara yer veriyoruz.

Dünya futbolunda derbi maçların yeri çok farklı. Şehir kulüplerinin mücadelesinde politik ve dinsel çekişmeler etkili oluyor. İskoçya’da Rangers ve Celtic’in maçlarında Katolik-Protestan çekişmesi yaşanırken, İtalya’da Roma-Lazio derbileri sağ-sol çatışmasına sahne oluyor.Futbolda rekabet duygusunun kültürlere göre farklılık oluşturması, çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Mesela, İskoçya’da futbol rekabeti dinsel çekişmelerin yansıması olurken, bu durum İspanya ve Belçika’da etnik farklılık şekliyle kendini gösteriyor.

Dünyada, aynı şehrin takımlar arasında birçok yerde büyük bir rekabet yaşanıyor. Boca Juniors-River Plate, Rangers-Celtic, Orlando Pirates-Kaizer Chiefs ve Galatasaray-Fenerbahçe, bunlara örnek olarak sayılabilir. Sadece yerel derbilerden bahsettiğimizden, Real Madrid-Barcelona gibi önemli maçları saymıyoruz.

En Büyük 10 Derbi

1-) Hajduk Split – Dinamo Zagreb

Hırvatistan’daki en popüler iki kulüp arasındaki bu derbi, tamamen nefretle doludur. Yugoslavya’nın parçalanması döneminde ülkede yaşanan kutuplaşmanın odağı olan bu iki kulübün taraftarları fırsat geçse birbirlerini öldürebilirler. Şu anda Tottenham’da top koşturan Niko Krancjar, iki kulüpte de forma giyen ender oyuncular arasındadır. (2001-04 Dinamo, 2004-06 Hajduk)

Kafa kafaya

Oynanan
: 183
Dinamo galibiyeti: 73
Beraberlik: 46
Hajduk galibiyeti: 64

2-) Rangers – Glasgow Celtic

Old Firm, dünya üzerindeki en ateşli derbilerden biridir. İskoçya’nın Glasgow kentinde yer alan bu iki kulübün arasındaki her maç olağanüstü bir mücadeleye sahne olmaktadır. Din bu derbide büyük bir etkendir. Öyle ki Graeme Souness, 1986-91 yılları arasında Rangers’da oynadığı dönemde tepkilerden çekindiği için Katolik olduğunu gizlemiştir.

Kafa kafaya


Oynanan
: 295
Rangers galibiyeti: 155
Beraberlik: 93
Celtic galibiyeti: 140

3-) Galatasaray – Fenerbahçe

Türk futbol tarihinin en önemli iki takımının mücadelesi aslında önemli bir nedene dayanmıyor. Saf rekabet, tutku ve mücadele… İşte Boğaz’ın harika derbisinin özeti!

Fenerbahçe, Galatasaray, futbol, derbi

Kafa kafaya

Oynanan: 365
Fenerbahçe galibiyeti: 139
Beraberlik: 110
Galatasaray galibiyeti: 116

Sponsorlu Bağlantılar

4-) Borussia Dortmund – Schalke 04

Ruhr derbisi Almanya’da hayatı durdurma özelliğine sahiptir. Aralarındaki çekişmenin en önemli faktörü yerel yakınlıktır. Biralarını hazırlayın ve büyük derbiyi izlemek için hazırlanın! Çünkü ayık kafayla bu derbinin coşkusuna kapılmanız pek mümkün değil.

Kafa kafaya

Oynanan: 130
Schalke 04 galibiyeti: 54
Beraberlik: 33
Borussia Dortmund galibiyeti: 45

5-) Real Madrid – Barcelona

Bir zamanlar Katalunya’nın General Franco ile olan mücadelesi bu muhteşem derbiyle verildi. İspanya’nın en büyük iki kenti arasındaki bu zorlu rekabet tüm dünyada takipçi bulan bir spor organizasyonu. Cruyff döneminde yükselişe geçen romantik Barcelona ile daima güçle başarılı olan Real Madrid’in karşılaşmaları daima tutkuyla dolu tribünler önünde oynanmıştır.

Kafa kafaya

Oynanan: 204
Real Madrid galibiyeti: 83
Beraberlik: 43
Barcelona galibiyeti: 78

6-) Benfica – Porto

Porto’nun son yıllarda yeniden yükselişe geçmesi bu derbinin önemini bir kat daha artırdı. Benfica’nın 32 olan şampiyonluk sayısını yakalamak isteyen Porto’nun (24 şampiyonluk) daha fazla çaba göstermesi gerekiyor.

Kafa kafaya

Oynanan: 216
Porto galibiyeti: 82
Beraberlik: 53
Benfica galibiyeti: 81

7-) Liverpool – Everton

Kuruluşundan bu yana çekişme halinde olan bu iki kulübün arasındaki nefret Heysel Faciası’ndan sonra iyice tırmanmış. Zira Liverpool’lu taraftarların çıkardıkları olaylar nedeniyle İngiliz takımlarının Avrupa kupalarından men edilmesi, Everton’un en başarılı döneminde Şampiyon Kulüpler Kupası’nda oynayamamasına neden olmuş. Liverpool kentinin kırmızı ve mavi gömlekli adamları yıllardır bu zorlu derbiyi üst düzeyde oynamayı başarıyorlar.

Kafa kafaya

Oynanan: 213
Liverpool galibiyeti: 85
Beraberlik: 63
Everton galibiyeti: 65

😎 River Plate – Boca Juniors

Zengin ve fakir, gururlu ve alçak, Nike ve Adidas… Bu derbiyi anlamlı kılan o kadar çok şey var ki. Superclasico adıyla anılan Buenos Aires derbisine dair pek çok şehir efsanesi anlatılır ve bunların pek çoğu nefret doludur. Bir Bocalı’nın üzerinde Adidas marka bir eşofman göremezsiniz ya da bir Riverlı çocuğunu Bocalı öğretmenlerin çoğunlukta olduğu bir okula yollamaz. İşte tüm bu çelişkiler Arjantin futbolundaki ateşi harlı tutmaya yarar.

Kafa kafaya

Oynanan: 314
Boca galibiyeti: 117
Beraberlik: 98
River galibiyeti: 99

9-) Olimpiyakos – Panathinaikos

Yunanistan’ın en başarılı iki ekibi başkent Atina’nın da en ateşli spor olayını sahneliyorlar. Bir Pire takımı olan Olimpiyakos’un rakibinden 17 yıl sonra kurulmasına rağmen şampiyonluk sayısında önde olması bu derbinin garipliğini ortaya koyuyor. Ateşli taraftarların tutkusu bu mücadeleyi dünyanın en önemli derbileri arasına sokmaya yetiyor.

Kafa kafaya

Oynanan: 160
Olimpiyakos galibiyeti: 55
Beraberlik: 51
Panathinaikos galibiyeti: 34

10-) Flamengo – Fluminense

Brezilya’daki onlarca derbi arasında en çekişmeli olanı kuşkusuz “Fla-Flu”dur. Dünya tarihinde en çok izlenen futbol karşılaşması olma özelliğini taşıyan Fla-Flu’yu 1963 yılında tam 194,603 kişi stadyumdan izlemiş.

Kafa kafaya

Oynanan: 373
Flamengo galibiyeti: 135
Beraberlik: 121
Fluminense galibiyeti: 119

İtalya Derbileri

Roma-Lazio dünyanın en iyi derbisidir; çünkü başkent insanları için en tutkulu takip edilen maç budur. Roma taraftarları, takımlarının daha popüler oluşuyla; Lazio taraftarlarıysa Roma’nın ilk kulübü olmalarıyla övünürler. Maçın tansiyonu genelde yüksektir; maçtan önce stadyum dışında da olaylar çıkar. Roma’nın Totti gibi bir sembolü vardır. Lazio’nun ise Nesta’sı vardı. Bu maçı genelde daha kötü durumda olanın kazandığı söylenir. Öyleyse, yarının favorisi Roma!

Milan-Inter dünyanın en iyi derbisidir; çünkü bu iki takım, dünyanın en iyi futbol takımlarından ikisidir. Milan, defalarca kez Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kaldırmış, İtalya’da başarıdan başarıya koşmuş bir ekip. Inter ise son yıllarda Serie A’ya ambargo koydu. Bu iki takımın arasında aynı zamanda Güney Amerika’ya dayanan bir rekabet de bulunuyor: Milan’da daha çok Brezilyalılar, Inter’de ise Arjantinliler var. ‘Superclasico’, her zaman heyecan verici bir maç olmuştur.

İspanya Derbileri

Real Madrid-Atletico Madrid dünyanın en iyi derbisidir; çünkü ilginç bir istatistiğe sahiptir. Her takım Real Madrid’e karşı kazanabilir; fakat Atletico için bu çok zordur. Atletico Madrid, Real’den daha iyi oynayabilir, daha formda olabilir, hatta bir iki oyuncu fazlayla oynayabilir… Ancak yine de kazanan Real Madrid olur. Bu durumun tersine dönüşü uzun süredir görülmedi. Bunun yanında, belki de bu yüzden, bu maçın da seyir zevki bir hayli yüksektir.

Sevilla-Betis dünyanın en iyi derbisidir; çünkü bu iki takım arasındaki rekabet, “küçük kasaba” atmosferini yaşatır. Madrid, Milano ya da Roma büyük şehirler olabilir. Ancak Sevilla’dan bahsediyorsak, şehir futbol anlamında gerçekten ikiye bölünmüştür. Sevilla derbisine bir hafta kala, şehirde tam bir bölünmüşlük hissedersiniz. Barlarda, marketlerde, hatta evinizde bile!

Britanya Derbileri

Arsenal-Tottenham Hotspur dünyanın en iyi derbisidir;  çünkü maçlar çok şiddetli ve çok ciddi geçiyor. İki kulübün de 1880 de kurulmasına rağmen, aralarındaki düşmanlık Arsenal’in Woolwich’ten, Highbury’e taşınmasıyla başladı. Aralarındaki nefret, Arsenal’in bazı politikacılar sayesinde, yenilenmiş ve genişletilmiş 1.lige alınmasıyla yoğunlaşmıştı. Ve bu rekabet, bir takımın diğerini yenmesiyle devam ederek büyüdü. Kuzey Londra’da çok keskin bir ayrım oldu ve her Arsenal maçında taraftarlar, sanki adetmiş gibi Tottenham başka takımla oynasa bile, küfür ediyorlar. Derbi zamanı geldiğinde ise sokaklarda olaylar olabildiğince çirkinleşiyor. Ve Sol Campbell’in 2001’de Tottenham’dan Arsenal’e geldiğinde de olan olaylarda görüldüğü gibi, aralarındaki nefret hiçbir zaman sönmeyecek gibi.

Sponsorlu Bağlantılar

Liverpool-Everton dünyanın en iyi derbisidir; çünkü dünyada taraftarların karışık durduğu tek derbi maçıdır. 1984’teki Milk Cup finalinde farklı tezahüratlar söylemek yerine hep beraber ‘Merseyside’ diye bağırmışlardı. 1989’da Hillborough stadında olan felaketten sonra, ölenler için Goodison Park ve Anfield Road kapılarına Liverpool ve Everton atkıları bağlanmıştı.Ayrıca iki kulüp, 11 yaşında öldürülen Everton taraftarı Rhys Jones için ortak yas tutmuşlardı. Tabii arada bazı kötü olaylar da yaşanmadı değil. Örneğin Phil Neville’in taraftarlarla ağız dalaşı ve Gerrard’ın sevgilisine söylenen besteler hoş değildi ama bunlar hep münferit olaylar olarak kaldı asla bütüne yayılmadı. Hatta Everton ve Liverpool’lu aileler aynı yerlerde maçları izlediler. Yani çoğunlukla, Kırmızılar ile Maviler arasındaki derbiler dostça geçer.

Celtic-Rangers dünyanın en iyi derbisidir; çünkü 620.0000 kişilik şehirde oynanan maçın dünya çapında 150 milyon civarında izleyeni vardır. 1888’den bu yana bu derbi her zaman çok büyük önem taşımıştır. 1969 İskoçya Kupası finalinde 132.870 kişi maçı statta izlemişti. Bütün Glasgow rekabetleri, mezhep farklıları yüzünden dikkatleri üzerine çeker. Celtic, Katolik bir kulüp olarak bilinir ve Rangers da Protestan’dır ve politik farklılarda da olaya dahil olur. Şiddet ve küfür de her zaman bu derbinin bir parçasıdır. Fakat genelde oyuncular Avrupa’nın çeşitli yerlerinden geldiğinden, profesyonelce oynadıkları için maçlar çok sert geçmez.

Doğu Avrupa Derbileri

Panathinaikos-Olympiakos dünyanın en büyük derbisidir; çünkü iki ekip Atina’nın iki büyük kesimini temsil ederler. Panathinaikos şehrin merkezinin, Olympiakos ise şehrin biraz dışındaki Pire’nin takımıdır. Bu nedenle Panathinaikos’un taraftarı daha zengin kesimi temsil ederken, Olympiakos taraftarı işçi kesiminden oluşur. İki ekibin karşı karşıya geldiği maçlarda ise sürekli bir şiddet hakim. Son birkaç yıldır bu yüzden sadece ev sahibi ekibin taraftarları maçlara alınıyor. Son 3 yılda iki ekibin karşılaşmalarından önce çıkan kavgalarda 2 kişi hayatını kaybetti.  Bu olaylar sadece derbi maçı esnasında da değil her zaman oluyor. Bu atmosferin etkisi ile stresli maçların yaşandığı derbide bu yüzden çokça sıkıcı beraberliklerle sonuçlanıyor.

Fenerbahçe – Galatasaray derbisi dünyanın en büyük derbisidir; çünkü 2011 yılı itibari ile bu iki ekipten Fenerbahçe 18, Galatasaray ise 17’şer şampiyonlukla ligde en çok şampiyonluk sayısına sahip takımlardır. Ayrıca iki ekibin taraftarları arasında bir de sınıf farkı olduğuna inanılır.  Fenerbahçe taraftarı çoğunlukla zengin kesimden oluşurken, Galatasaray aristokrasiyi temsil eder. Galatasaray Lisesi’nin devamı olarak kurulan kulüp köklerini Lise’den almıştır. Lise’de Osmanlı döneminde devlet adına çalışacak yüksek devlet mensuplarını yetiştiren bir eğitim merkezidir. İki ekibin arasındaki maçlar ilginç hikayelere sahne olur. Örneğin 1995/96 sezonunda Galatasaray’ın Türkiye Kupası’nı kazandığı maç Şükrü Saraçoğlu’nda oynanmıştı. Maçın ardından Galatasaray teknik direktörü Graeme Souness Galatasaray bayrağını sahanın ortasına dikerek Fenerbahçe taraftarını çok kızdırmıştı. Bu tarz olaylar zaten gergin olan atmosferin çığrından çıkmasına sebep oluyor.

Rapid Wien-Austria Wien derbisi dünyanın en büyük derbisidir; çünkü eskiden sadece çalışan kesim ile orta kesimi temsil eden takımlar artık çok daha fazlasını temsil ediyorlar. İlginç bir olay da şudur ki: Bu derbi Avrupa’nın en çok oynanan ikinci derbisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    Kıvanç tiner
    24 Ağustos 2015 - 22:00

    Derby aynı şehrin iki takımı arasında oynanan maçtır diye biliyorduk. Real madrit, barcelona arasındaki maça derby denemez. Buna mukabil karşıyaka göztepe arasınaki derby hiçte küçümsenemeyecek bir öneme sahiptir. Zira ikinci ligte kırılan dünya rekoru hala kırılamamıştır. Buradaki sıralama takımların başarısına göre değil seyircinin ilgisine göre yapılsa daha sağlıklı olurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir