En İyi Windows 8 Araçları

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 için gerekli programlar

Windows 8 yepyeni özellikler ile geldi ve eski Windows alışkanlıklarımızı bire kenara bırakmamız gerektiğini söylüyor.Ancak bu o kadar da kolay değil diyorsanız ve eski Windows alışkanlıklarınızdan vazgeçemiyorsanız size birbirinden güzel araçları vereceğiz.

Aynı zamanda Windows’in yetersiz kaldığı yerlerden bütün ihtiyaçlarınıza cevap verecek birbirinden güzel programları da sizlere sunacağız.Windows 8’de olması gereken programları ve araçları aşağıda sıralıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

VLC Player: DVD oynatıcı

Windows 8 ile birlikte Media Player DVD oynatma özelliğinden yoksun geliyor. Ücret ödeyip Windows Media Center alacağınıza ücretsiz açık kaynak kodlu bir alternatif olan VLC media player‘a geçebilirsiniz.Videoları yürütmek için tüm gerekli codec’lere sahip olan VLC, DVD disklerini de oynatabiliyor.İşi daha da ileriye taşımak isteyen kullanıcılar, VLC’nin gelişmiş akış özelliklerinden faydalanabilirler.

İndir: VLC media player

 Skip Metro Suite: Masaüstü programı

Metro arayüzü atlayıp Direk masaüstüne geçmek için Skip Metro Suite programını kullanabilirsiniz. 

Skip Metro Suite gibi ücretsiz bir yazılımdan yardım alarak Windows 8 arayaüzünü atlayabilir, direkt olarak masaüstünü açabilirsiniz. Yazılım, Windows 8’in “Hot Corners” özelliklerini de isteğe bağlı olarak devre dışı bırakabiliyor.

İndir: Skip Metro Suite

Classic Shell: Başlat menüsü programı

Başlat menüsü olmadan gelen Windows 8’e Classic Shell programı ile başlat menüsünü getirin.

Ücretsiz bir yazılım olan Classic Shell, eski Windows’lardaki işlevleri Windows 7 ve Vista’ya getiriyordu. Artık Windows 8 için de hazır olan yazılım, işletim sisteminden kaldırılan Başlat menüsünü geri getiriyor.

Program, Başlat menüsü için klasik XP teması Vista veya Windows 7 temalarınından birini seçmenize izin veriyor.

İndir: Classic Shell

ImgBurn: Disk yazma programı

Gelişmiş bir imaj yazma programı istiyorsanız ImgBurn programından yardım alabilirsiniz.

Bir disk yazma yazılımı olan ImgBurn, veri veya çokluortam içeriklerini bir ISO dosyasına, CD’ye, DVD’ye veyaBlu-ray‘e yazabiliyor. ImgBurn, tüm karmaşık işlevleri size basit ve temiz bir arayüzde sunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

İndir: ImgBurn

Dexpot: Çoklu masaüstü programı

Birden çok masaüstü isteyenler için Dexpot programı 20’ye kadar masaüstü oluşturmanıza imkan veriyor.

Ücretsiz bir yazılım olan Dexpot ile 2 masaüstünden 20 masaüstüne kadar geniş bir çalışma alanına sahip olabiliyorsunuz. Linux ve Mac OS kullanıcılarının uzunzamandır kullandığı bu özellik, Dexpot ile Windows 8’e geliyor:Yazılım ile pencerelerinizi ve simgelerinizi farklı masaüstlerine dağıtmanız mümkün. Tam ekran ön izleme özelliği, tüm masaüstlerinizi küçük resimler halinde gösterebiliyor. Bu görünümde programlarınızı farklı masaüstlerine dağıtmanıza izin veriliyor.

İndirin: Dexpot

PDF Xchange Viewer: PDF düzenleme programı

Windows 8’de PDF dosyaları üzerinde değişiklik yapamıyorsunuz anca PDF Xchange Viewerprogramı sayesinde bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

PDF’leri açabilmek için Microsoft’un PDF görüntüyecisine ihtiyacınız yok. Örneğin Chrome, entegre PDF görüntüleyicisi sayesinde tüm PDF’leri açabiliyor.PDF belgeleriyle daha çok çalışıyorsanız ve onları düzenlemeniz gerekiyorsa, size PDF Xchange Viewer’ı öneriyoruz. PDF Xchange Viewer, PDF’leri farklı sekmelerde açabiliyor, onların üzerine açıklamalar, notlar eklemenize ve vurgulamalar yapmanıza izin veriyor.

İndir: PDF Xchange Viewer

Google Chrome ve Firefox

Windows 8’deki 2 çeşit IE10’dan biri eklenti desteği ile diğeri ise eklenti desteği olmadan yani Metro arayüzde Flash veya Silverlight’ı desteklemeden çalışıyor.Bu sorunu ortadan kaldırmak için Chorme ve Firefox’u deneyebilirsiniz.

Windows 8 uygulama mağazasını ziyaret ettiğinizde Metro IE10’a bir alternatif bulmanız mümkün değil. Google Chrome ve Mozilla Firefox’un Metro sürümlerini şimdiden deneyebilir ve internette Flash destekli web sitelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için Windows 8 Mağazası’na girin ve tarayıcıları aratarak yükleyin…

Mağaza: Windows 8 Mağazası

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir