Enerji İçeceklerinde Bulunan Maddeler ve Etkileri

Sponsorlu Bağlantılar

Enerji İçin Enerji İçeceği İçilmeli Mi?

Bir çok insan enerji almak için enerji içeceklerine başvurur.Peki bu enerji içecekleri söylendiği gibi gerçekten de enerji veriyor mu? Yoksa psikolojik açıdan kendinizi enerjik mi hissediyorsunuz? Kandırmaca olabilir mi? Aklınıza gelebilecek bu tür soruların yanıtlarını bu yazımızda bulacaksınız.

Eskiden enerji içeceklerinin içerisinde uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddeler bulmak mümkün ancak son yıllarda dünyada sağlık örgütleri çeşitli çalışmalar yaparak bütün bu zararlılar enerji içeceklerinden arındırılmaya çalışıldı.

Enerji içeceklerinin içerisinde arık bitkisel kökenli içerikler bulunuyor.Peki bu enerji içeceklerinin içerisinde bulunan maddeler nelerdir ve bu maddelerin vücudumuza etkileri nelerdir. Birçok farklı egzotik madde içeren bu içecekler gerçekten vücudumuzun dayanıklılığını ve reaksiyon hızını artırıyor mu?

Enerji İçeceklerindeki Maddeler ve Etkileri

Kafein: İçeriği ve Etkileri

Nedir: Uyarıcı

Etkileri: 100 miligramı mental uyanıklığı, 238 mg’ı kardiyovasküler dayanıklılığı artırır. Tabii bu rakama ulaşmak için üç-dört kutu içmelisiniz. (Bir enerji içeceğinde 38-90 rng arası kafein vardır). Beslenme uzmanı Gregory Stevvart: “Bu birçok insanın bünyesi için gereğinden fazla kafein demektir. Sizi enerjik olmaktan çok huzursuz yapabilir” diyor.

Guarana: İçeriği ve Etkileri

Nedir: Güney Amerika’da yetişen, uyarıcı özellikleri olan bir bitki

Etkileri: İçeriğe havalı bir madde katar ve biraz daha kafein sağlar. Başka da bir numarası yoktur.

Taurin: İçeriği ve Etkileri

Nedir: Kas dokusunda bulunan biraminoasit

Etkileri: Red Bull’un yaptığı bir araştırma taurin içeren içeceklerle reaksiyon hızı, konsantrasyon ve hafıza arasında bağlantı olduğunu saptadı. Ancak Dr. John Lomardini: “Bu araştırmalarda kullanılan madde kafein ya da kahve olsaydı da sonuçlar değişmezdi” diyor.

Ginseng: İçeriği ve Etkileri

Nedir: Bir bitki

Sponsorlu Bağlantılar

Etkileri: Aslında pek bir şey yaptığını söylemek zor. Son araştırmalar ginseng bitkisinin enerji verme özelliğinin bulunmadığını gösteriyor. Dr. Hermann Josef Engels: “İnsanların ginseng tüketmesinin tek sebebi egzotik bir ismi olması olabilir” diyor.

Inositol: İçeriği ve Etkileri

Nedir: Şeker alkolü

Etkileri: Enerji içeceği üreticileri, bu maddenin, karaciğerin karbonhidrat ve proteinleri daha etkili bir şekilde işlemesini sağladığını iddia ediyor. Ancak Michigan Üniversitesi uzmanları aynı fikirde değil: Farelere inositol verildiğinde sadece yağlı birer karaciğere sahip olduklarını gördük.

B Vitaminleri ve Etkileri

Nelerdir: Birçok farklı besinle aldığınız vitaminlerden hiçbir farkları yoktur.

Etkileri: Yorgunluğa karşı savaşırlar ve koordinasyonunuzu geliştirirler, tabii eğer Afrika’da kıtlıktan çıkmış biriyseniz. Profesör David Pearson: “Sağlıklı bir erkeğin ekstra B vitamini alarak daha enerjik olması imkânsız” diyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    Anonim
    01 Kasım 2012 - 07:34

    […] […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir