İş Görüşmesinde En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

İş Görüşmesi İçin Bilmeniz Gerekenler

Yıllarca okuduz ve istediğiniz mesleği elinize aldınız.Ve şimdi sıra sevdiğiniz bu mesleği icra etmeye geldi.Yada çalıştığınız şirketten menun değilsiniz ve yeni bir şirkette iş için başvurdunuz.Çok istediğiniz bu işi elde etmek için mülakatta neler sorulacağı hakkında bir fikriniz var mı?

Gittiğiniz iş görüşmesinde karşınıza çıkacak sorular ve cevaplar hakkında bir fikriniz yoksa yazının devamını kesinlikle okuyunuz.Çünkü mülakatta işverenler tarafından en çok sorulan sorular ve bu sorulara verilmesi gereken cevaplar yer alıyor.İşte o sorular ve cevaplar…

Sponsorlu Bağlantılar

En Çok Sorulan 10 Soru ve Cevabı

10 – Eğer bir hayvan olsaydınız, ne olmak isterdiniz?

İşverenler bu tip bir psikolojik soruyu hızlı cevap verip veremediğinizi görmek için sorarlar. Eğer  ”tavşan” derseniz, pasif bir kişi olduğunuz izlenimi yaratırsınız. Eğer “aslan” derseniz, agresif görünürsünüz. İşe alınmanız için nasıl bir kişiliğe sahip olmanız gerekiyor? Ve nasıl bir izlenim bırakmak istersiniz?

9 – Maaş beklentiniz nedir?

İşverenin sizden bir maaş belirlemiş olması sizin için bir avantajdır. Kendi alanınızdaki ortalama maaş miktarı ile ilgili bilgi sahibi olun.
Cevabınız “Eğer işe alınırsam uygun bir miktar konusunda anlaşabileceğimize eminim. Benim özgeçmişime sahip birine normal koşullarda ne kadar maaş veriyorsunu

8 – Eski patronunuzun hakkınızda söylediği 3 pozitif şey nedir?

Bu soru sayesinde eski performansınız rahatlıkla değerlendirilebilir. Başkalarının cümlelerini kullanmak kendinizi övmenin en harika yoludur.
Örneğin:” Eski patronum, sahip olduğu en iyi tasarımcının ben olduğumu, bana çok güvendiğini ve hassasiyetimi sevdiğini söylerdi.”

7 – Sizi eşsiz kılan şey nedir?

Bu soru deneyimlerinizi, yeteneklerinizi ve kişisel özelliklerinizi değerlendirmek amacıyla sorulur. Az ve öz cevap verin.
Örneğin:” Teknik konularda çok geniş bilgiye sahibim ayrıca müşterilerle çok güçlü ilişkiler kurabilirim. Bunlar da beni hem teknik, hem de sosyal açıdan çok başarılı kılar.”

6 – Diğer adayların yapamayacağı ne yapabilirsin?

Sizi eşsiz kılan şey nedir? Bu soru deneyimlerinizi, yeteneklerinizi ve kişisel özelliklerinizi değerlendirmek amacıyla sorulur. Az ve öz cevap verin.
Örneğin:” Teknik konularda çok geniş bilgiye sahibim ayrıca müşterilerle çok güçlü ilişkiler kurabilirim. Bunlar da beni hem teknik, hem de sosyal açıdan çok başarılı kılar.”

5 – En son ne zaman işinizden çok keyif aldınız?

Sponsorlu Bağlantılar

İşveren sizi nelerin motive ettiğini bilmek ister. Eğer bu soruya bir örnekle cevap verebilirseniz, işverenin öncelikleriniz hakkında daha fazla bilgisi olur.

Örneğin:” En son işimden çok keyif alıyordum; çünkü direk müşterilerle ve onların sorunlarıyla ilgileniyordum ve bu benim için çalışmanın en güzel yanı.”

4 – Önceki işinizden niçin ayrıldınız veya ayrılıyorsunuz?

Eğer işsizseniz bu durumu pozitif göstermeye çalışın. Örneğin:” Firmam üç kere çalışan sayısını azalttı. İlk ikisinde işten çıkarılmadım ancak üçüncüsünde çok büyük bir grupla beraber ben de işten çıkarıldım.”

Eğer işten çıkarılmadıysanız bir sonraki işinizde ne aradığınız üzerinde durun. Örneğin:” İki yılın ardından takım çalışmasına önem veren ve deneyimlerimi paylaşabileceğim bir firmada çalışma kararı aldım.”
3 – Hedeflerin nelerdir?

Kısa vadeli, bütün geleceğinizi kapsamayan hedeflerinizden bahsetmeniz bu soruya verilecek en iyi cevap olur.
Örneğin:” Kısa vadede önü açık bir firmada işe başlamak istiyorum. Uzun vadede ise firmamın hedeflerine göre benim de hedeflerim değişebilir. Umarım ilerleyen yıllarda sorumluluk sahibi bir pozisyonda çalışabilirim.

Sponsorlu Bağlantılar

2 – Niçin sizi işe almalıyız?

Deneyimlerinizi özetleyin.

Örneğin:” Son beş yılda finansal endüstri alanında kendimi çok geliştirdim ve çalıştığım firmaların tasarruflarını arttırdım. Sizin firmanızda da büyük değişiklikler yapabilir ve takımınız için harika bir üye olabilirim.”.

1 – Zayıf yönleriniz nelerdir?

Bu soru hepsi arasında en zorlu olanıdır. Zayıflıklarınızı minimum şekilde gösterip güçlü yönleriniz üzerinde odaklanın. Kişisel özelliklerinizden değil, profesyonel anlamda size yardımı dokunacak çalışmalarınızdan bahsedin.
Örneğin: ” İletişim konusunda yeteneklerimi geliştirmek için daima çalışırım, hatta bu konuda bana çok yardımcı olan profesyonel gruplara bile katıldım.”

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir