Nevruz Bayramı Duası

Sponsorlu Bağlantılar

Nevruz Duası ve Anlamı

Nevruz Bayramı Türk ve İslam dünyasında çok fazla önem verilen bir bayramdır.Türklerin en eski bayramlarından birisi olan ve Ehlibeyt İmam’larının da önem verdiği ve kutladığı bu bayram, baharın gelişini müjdelemektedir.Her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz bayramı birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ve dostluğun pekiştirildiği bir bayram olarak kutlanıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

İslami açıdan da çok önemli olan bu bayram için İmamı Cafer Sadık (a.s) şöyle buyuruyor; Nevruz günü bu duayı çok okumak sevaptır:

Arapçası:

Ya mukallib-el kulubi ve-l Ebsar. Ya Mudebbir-el Leyli ve-n Nehar. Ya Muhevvil-el Havli ve-l Ehval. Hevvil Halena ila Ehsen-il Hal.

Türkçesi:

“Ey kalpleri ve gözleri değiştiren! Ey gece ve gündüzü peşi sıra getiren! Ey hal ve halleri değiştiren! Halimizi en güzel hallere çevir!”

Nevruz Gününün Amelleri

İmam Sadık (a.s) nevruz günü yapılması gereken amelleri Mualla’ya böyle öğretmiştir:

Nevruz günü olduğunda gusül et, en güzel ve temiz elbiselerini giyin ve en güzel kokuları kullan.

O günde oruç tut. Vacip namazından sonra ikişer rekât olarak dört rekât namaz kıl. Birinci rekâtta Fatiha’dan sonra on defa Kadir suresi oku. İkinci rekâtta Fatiha’dan sonra on defa Kafirun suresi oku. Üçüncü rekâtta Fatiha’dan sonra on defa İhlâs suresi oku. Dördüncü rekâtta ise Fatiha’dan sonra on defa Felak ve Nas surelerini oku. Namazdan sonra da şükür secdesi yap.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir