Windows 8 USB Bellek İle Nasıl Kurulur? (Resimli Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

USB’den Windows 8 Kurma

Yepyeni bir Windows deneyimi yaşamak için Windows 8’i kurmak yeterli olacaktır.USB bellekten Windows 8 kurmak artık çok kolay.USB bellek vasıtası ile Windows 8’i kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

Windows 8 başlangıç ekranı

Sponsorlu Bağlantılar

Kurulumdan Önce Yapılması Gerekenler

Kuruluma geçmeden önce Windows 8‘i ücretsiz olarak buradan indirmeniz gerekiyor.Windows 8’i indirdiğiniz Microsoft sitesinde yer alan CD-KEY‘i bir yere not etmeyi de unutmayın.

Kuruluma geçmeden önce ikinci olarak da USB Bellekten Windows 8‘i kurmak için USB sürücüyü boot etmeniz gerekiyor.Bunu yapan bir programı da indirip bilgisayarınıza kurun.Bu işi A bootable USB isimli program ile kolaylıkla yapabiliyorsunuz.Programı buradan indirebilirsiniz.

A bootable USB isimli programı kurup USB sürücünüzü boot ettikten sonra Windows 8’in kurulumuna geçebiliriz.

Adım 1: A bootable USB Çalıştırma

A bootable USB isimli programı yönetici olarak (adminstrator) çalıştırın.Programı açtıktan sonra indirmiş oldğunuz Windows 8 iso dosyasını seçin.

Daha sonra USB diski bootable etmek istediğimiz yeri seçeceğiz.Bunun için ise check kısmından bilgisayarda boş yerin olup olmadığını kontrol ediyoruz.

Adım 2: Format Atmak

Resimde de görüleceği üzere J sürücüsünde takılı olan USB Diskte 145 MB boş alan bulunmakta.Bu yüzden Check etmemize gerek kalmıyor.Çünkü 145 MB’lık alan bizim için yeterli değil.

Hemen üstteki resimde de göreceğiniz üzere sürücüyü seçerek ileri dediğimiz vakit format atayım mı diye soruyor.Evet (Yes) diyerek diyerek devam edin.

Adım 3: Dosya Yazma İşlemi

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere ileri dediğimiz vakit format atma işlemi başlıyor ve USB bellek üzerine gerekli dosyalar yazılmaya başlıyor.Bu işlem yaklaşık olarak 15-25 dk sürebilir.Bu süre USB belleğinizin hızına göre farklılık gösterebilir.

Adım 4: Windows Yeniden Başlıyor

İşlem bittikten sonra Windows’u yeniden başlatınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adım 5: USB Sürücüden Başlatma

Bilgisayarınızı USB sürücüden başlatmanız gerekiyor.Bunu yapmak için ise ya anakartınızın boot ayarlarından ya da BIOS ayarlarından ilk USB sürücüsünü seçiyorsunuz.

USB sürücüsünü seçtikten sonra bilgisayara reset atın.Artık bilgisayarınız USB sürücüden başlatılacaktır.

Adım 6: İlk Ayarlar ve Yükleme Ekranı

Windows 7 kurulumuna benzer bir ekran gelecektir.Zaman ve klavye ayarlarını seçip Next diyoruz.Açılan pencereden de Install now diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Adım 7: CD Key Girişi

Windows iso dosyasını indirdiğiniz Microsoft sitesinde yer alan CD Key’i bu aşamada girerek Next diyoruz.Daha sonra da lisans sözleşmesini kabul ederek Next diyoruz.

Adım 8: Yükseltme Yada Yeniden Kurma

Şimdi bir karar vermeniz gerekiyor.Windows 8’i şuanki sisteminizi yükseltmek istiyorsanız üstteki seçeneği yani ilk seçeneği seçmeniz gerekiyor.Eğer yeni bir Windows kurmak istiyorsanız ikinci seçeneği seçiyorsunuz.

Burada ikinci seçeneği yani Custom Install seçeğini seçiyoryuz.Siz ilk seçeneği de seçebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görüleceği üzere boş harddiske kurulumu yapacağız.Sizde farklı gözükebilir.Ancak diske format atmak istiyorsanız Advanced Options’dan diskinize format atabilirsiniz.Daha sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Adım 9: Windows 8 Dosyaları Kopyalanıyor

Aşağıdaki resimde de görüleceği üzere yeni pencerede Windows 8′in dosyaları kopyalanmaya başlayor.

Dosyaların kopyalanma işlemi bittikten sonra Windows 8 ilk defa yukarıdaki resimde de görüleceği üzere açılıyor.Açılış ekranının oldukça değiştirildiğini görüyoruz. Metro arayüzünde aktif olarak kullanılan mavi rengi ve bir balık dikkat çekiyor.

Adım 10: Bilgisayar Adı ve Renk Paleti

Açılan pencereden özelleştirme işlemlerini yapınız.Bilgisayarınızın adını ve renk paletini seçip Next deyiniz.

Adım 11: Windows 8 Otomatik Ayarlar

Açılan yeni pencerede ayarları nasıl yapmak istediğiniz soruluyor.Ayarların otomatik yapılması için Express Setting‘i seçip devam ediyoruz.

Adım 12: Mail Adresi ve Şifre Ayarları

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki resimde de görüleceği üzere Microsoft sizden bir mail hesabı istiyor.Bu pencerede mail adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekiyor.Bunu yapmasının sebebi ise Windows 8’in mail hesabınız ile bağlantılı olmasıdır.

Mail adresinizi ve şifrenizi girip Next dedikten sonra yukarıda resimde görüleceği üzere profiliniz gözükecektir.

Adım 13: Kurulum Bitti

Ve işte her şey bitti Windows 8 kuruldu.Karşınızda Metro arayüzü.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    kemal
    04 Temmuz 2012 - 18:41

    aynı şekilde yaptım pc baslatınca windows ysazısı geleiyor ve orada kalıyor kuruluma geçemedim bi türlü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir