Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Kadının En Doğurgan Olduğu Dönem

Kadının en doğurgan olduğu zamanı hesaplamak için öncelikle adet döngüsünün süresini bilmek lazım.Adet döngüsü demek bir adet kanamasının ilk gününden diğer yani bir ay sonra olan adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süredir.Buna adet döngüsü denir.Bu süre genellikle 28 gündür ancak 25 gün de olabilir 35 günde olabilir.20 günün altı ile 35 günün üstü tıbbi değerlendirme gerektiren durumlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

28 günde bir adet gören kadında ilk damladan itibaren 14. günde yumurtlama gerçekleşir.Peki bu 30 gün ise nasıl hesaplanır? Bu durumda 14’ün üzerine 2 ekliyorsunuz yani 16 olmuş oluyor.

Doğurganlığın en fazla olduğu dönem yumurtlamadan 4 gün önceki dönem ile yumurtlamadan 1 veya 2 gün sonraki dönemdir.Yumurtlama olduktan sonra 12 ila 24 saat arasında döllenme gerçekleşmezse eğer, yumurta hücresi ölüyor ve döllenemez hale geliyor.

Adetliyken Cinsellik

Adetli iken ilişkiye girilince hamile kalınmaz…Çünkü adetliyken yumurtlama çoktan geçmiş oluyor ve bir sonraki yumurtlamaya da uzun bir zaman kalmış oluyor.

Ancak pratikte öyle değildir.Adetliyken de ilişkiye girildiği zaman hamile kalınabilir.Peki bu nasıl oluyor? Örneğin kadının adeti 7 gün sürüyor olabilir.Yedinci gün beraber olunursa eğer, ve içeriye boşalan spermler 7 gün boyunca yaşamayı başarırsa bu durumda 14. güne gelinmiş oluyor ve hamilelikte başlamış oluyor.

Pratik olarak söylemek gerekirse; adet döngüsünün hiçbir günü %100 gebelikten korunmak için güvenli değildir.Yani adetliyken ilişkiye girmek gebelikten korunmak için %100 güvenli değildir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op. Dr. Kağan Kocatepe

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

  misafir
  03 Temmuz 2016 - 12:57

  Adetimin ilk günü ilişkiye girdik tam birleşme olmadı boşalıp boşalmadığınıda bilmiyorum hamilelik olasılığı nedir

  Arzu
  28 Ekim 2012 - 23:00

  Esimle adetimin 7ci gunu iliskiye grdik kan gel icime bosaldi aradan 1saat gecmeden ertesi gun hapi alip ictm ictkten 3 gun sonra mide bulantisi halsixlik uyku yapmaya basladi haylada devam edyo hamile kalma riskim varmidr merakimi gderrsnz cok svnrim smdiden teskurler

  meltem
  16 Mayıs 2011 - 15:24

  20 yaşındayım erkek arkadasımla birlikte oldum ama içime boşaldımı bilmiorum adetliydim ozaman hamile riski varmıdır simdiden teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir