Ateşiniz mi Çıktı?

Neredeyse bütün hastalıkların ilk belirtisi olan ateş genellikle çocuklarda erken teşhis ve ne yapılması gerektiğine karar verilmesinde büyük bir öneme sahiptir.Çünkü çocuklar derdini anlatamaz ve durumunu ateş anlatır.Ateş masum görülebilir fakat ölüme kadar da götürebilir.Ateşli hastalıklarda ve özellikle çocuklarda ateşin nasıl çıktığına dair bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir…

Sponsorlu Bağlantılar

Ateş Nasıl Çıkar?

Vücut ısısı beyinde hipotalamus adı verilen bölgede kontrol edilir. Burada vücut  ısısını 37 derece civarında tutmak üzere bir termostat sistemi bulunur. Enfeksiyonlarda veya bazı hastalıklarda bu sistem bir savunma mekanizması olarak vücudun ısısını arttırır. Normal vücut ısısı kişiden kişiye, yaşa, günün saatine, ölçümün yapıldığı vücut bölgesine ve çevre ısısı gibi dış etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Yaşa Göre Ateş Değerleri

Bebeklerde vücut ısısı daha yüksektir, 1 yaş civarında erişkin yaş düzeylerine doğru bir düşüş gösterir. Bu hafif düşüş ergenlik dönemi boyunca da devam eder. Kızlarda 13-14, erkeklerde 17-18 yaşlarında sabit hale gelir. Sabahtan akşama doğru vücut ısısında 0.5-1 derece artış gözlenir. Gün içinde en düşük değerler sabah 05.00-07.00, en yüksek değerler akşamüstü 16.00-19.00 saatleri arasında saptanır.

Ateş Ne Zaman Yükselir?

Ateşi; vücut ısısının normal sınırların üzerine çıkması olarak tanımlayan ve “Tüm ateş yüksekliklerinin tedavi edilmesi gerekmeyebilir” diyen Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Gülsemin Güloğlu, çocuklarda ateş yükselmesi ve yapılacaklar konusunda şu bilgileri verdi: “Enfeksiyonlar, ateşin en sık nedenidir. Ateş enfeksiyona karşı doğal bir savunma mekanizmasıdır. Özellikle yenidoğan bebekler, ısı kontrolü henüz tam gelişmediğinden, aşırı giyinme ve çevre ısısı gibi etkenlerden daha fazla etkilenirler. Aşı uygulamaları sonrası bazen hafif ateş yükselmeleri olabilir. Diş çıkarma sırasında da hafif ateş yüksekliği görülebilir. Ancak bunun 38 derecenin üzerinde olması beklenmez.