Bebekler Neden Ağlar? Bebek Ağlamasının Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler Nelere Ağlar?

Yenidoğan bebekler için anne babaya en büyük sorun  ağlamak olarak gelir.Çünkü bebek derdini ve isteklerini sadece ağlayarak dile getirebiliyordur.Bu yüzden bebek ağladığı zamanlarda anne ve babaların elleri ayaklarına dolaşabiliyor.Bu yüzden bebeklerin ağlama sebeplerinin bilinmesi işleri çok kolay bir hale getirecektir.

Bebek ağlaması ile neler yapmanız gerektiğini veya neyi istediğini anlamak mümkündür.Yeterki bebeğin dilinden anlayın.Bebek ağladığı zaman standart ihtiyaçları vardır ve bunlar da bellidir.İşte o ağlama nedenleri ve ağlamayı gidecek çözümler…

http://www.harikasozler.net/data/media/241/www.harikasozler.net__-_Alaya_bebek.jpg
Bebek Ağlaması

Bebek Ağlamasının Nedenleri

Bebeğin Aç Olması

Bebeğin ilk haftalarında ne kadar doyduğu aile fertlerinin en büyük kaygısıdır, hele bebek sürekli ağlıyorsa… Anne sütü ilk haftada mutlaka bollaşmalı ve annenin göğsü dolmalıdır. Bebek 2-3 saatte bir emmelidir ve bol dışkılamalıdır. İyi doymayan bir bebek kucağa alındığında sakinleşebilir, bu da bebeğin beslenmesinin yetersiz kalmasına neden olabilir.

Bebekde Gaz Vardır

Ağlamalar neredeyse her zaman gaz olarak yorumlanır. Genellikle gaz sancıları ilk ayının sonuna doğru başlar. Anne sütü alan bebek, anneye gaz yapan yiyeceklerden olumsuz etkilenebilir. Bebek her beslenme sonrasında gaz çıkarmayabilir, ancak kıvranıyorsa mutlaka rahatlatmak gerekir. Ilık ütülenmiş bir havlu, karnına 10 dakika süreyle yerleştirilebilir veya karnına biraz bebek yağı sürüp, saat yönünde yuvarlaklar çizilerek masaj yapılabilir. Bitkisel gaz damlaları veya çaylar da (Rezene, dereotu, papatya çayları) iyi gelebilir.

Kolik Ağlamalar

Birinci aydan sonra akşam saatlerinde başlayan, ne gaz çıkarmakla, ne de beslenmeye geçmeyen, birkaç saat süren, haftada 3-4 gece veya bazen her gece olan ağlamalara “kolik ağlamaları” denir. İlk 4 aydan sonra yavaşça kaybolur. Bebeğin bu sıkıntılı saatlerinde kucakta kalması normaldir. Çamaşır, kurutma makinesi veya fön sesinin uğultuları onu yatıştırabilir. Kolikli bebeklere iyi gelen bir cd de işe yarayabilir. Bebek bu nöbet ağlamalarından sonra daha iyi uyur. Adeta kendisini gece uykusuna alıştırır.

Bebeğinizin Diş Çıkarması

Bebekler diş çıkartırken rahatsız olmazlar. Ancak bazı bebekler zor geceler yaşarlar. En sık diş çıkarma dönemi 6-9. aylardır. Diş etleri kabarır, tümsekleşir, bazen o bölge hafif kızarır. Nadiren 4. ayında da diş çıkarabilir. Ağrı kesici bir şurup akşam yatarken verilebilir. Lokal anestezi etkisi yapan bir jel de günde 2-3 kere uygulanabilir.

Bebeğin Özlemi

Evet, bunu da mutlaka ayırıcı tanıya almak gerekir. İlk aylarda temas bebeklerin en kuvvetli algılarıdır. Bunu onlardan eksik etmemek gerekir. Dış dünyaya emekleyerek ya da yürüyerek açıldıkça temas istekleri yatışır. Genellikle çalışan anne-babaların bebekleri gece sık uyanarak temas isteyebilirler. Bu temas bebeğin iç huzurunu arttırır ve özgüveni içinde gereklidir. Sonuçta insan yavrusu koala değil, mutlaka bir noktada uzaklaşacaktır.

Hasta Bebek Ağlar

“Bebeğin hasta olduğuna mı, huyunun değiştiğine mi yanayım?” derler. Bebekler hastalandıklarında kucaktan inmek istemezler. İshal ya da üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında daha huzursuz olurlar, anneyi daha sık emerler. Hastalık baş göstermeden huzursuzluk ve ağlamalar başlayabilir. Ateşli ve hasta çocuk kucakta huzur bulur. Fakat iyileştikten sonra eski düzenine dönecektir. Şiddetli ağlayan ve susmayan bir bebeğin mutlaka doktoru aranmalı veya acil bir serviste gözleme alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir