Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Bitkisel Öneriler

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde özellikle doğumun ilk 3 ayında yaşanan sorunlardan biridir gaz sancıları. Erkek bebeklerde görülme sıklığı kızlara göre daha fazladır. Gaz sancısı bebeği huzursuz ederek ağlamasına sebep olabilir. Öncelikle bu ağlama sebebinin gaz sancısından dolayı olup olmadığını tespit etmek gerekir. Bunun içinde aşağıda sıralamış olduğumuz belirtiler yardımcı olacaktır. Akabinde bitkisel önerilerimizi değerlendirebilirsiniz…

bebek, anne , çocuk

Sponsorlu Bağlantılar

1- Eğer bebeğinizin karnı tok, altı temiz yani bütün ihtiyaçları giderildiği halde ağlıyorsa

2- Bebeğiniz ağlarken ani bir hareketle ayağını karnına doğru çekiyorsa.

3- Çok uykusu var siz bunu hissediyorsunuz fakat uyuyamıyorsa.

4- Uykusundan sık sık ağlayarak uyanıyorsa.

5- Karnı şiş ve sert ise.

Bu durumda anne ve babalar paniklemeden bu gaz sancısının nedenlerini ve neler yapabileceklerini araştırmalıdırlar. Çünkü bebeklerde çeşitli nedenlerden dolayı gaz sancısı görülebilmektedir. Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması bebeğin gazını hafifletecek ya da tamamen geçirecektir.  Öncelikle bebeklerde neden gaz sancısı olabilir buna bakmak gerekir.

1- Eğer bebek annesi tarafından emziriliyorsa annenin yediği besinlerden kaynaklanıyor olabilir. Bebek mama ile besleniyorsa mamadan kaynaklanıyordur.

2- Bebekler çabuk üşüyebildikleri için üşümeden özellikle karnının ve ayaklarının üşümesinden kaynaklanıyor olabilir.

Gaz sancısı bazen alabileceğiniz küçük önlemlerle giderile bilmektedir. Bunlar:

1- Bebek emzirildikten sonra kucağınızda dik bir şekilde tutup yavaş ve oval hareketlerle sırtını ovun. Bu işlemi gece de emzirdikten sonra tekrarlayın.

2- Bebeğin üşümemesine özen gösterin.

3- Bebek emiyorsa annenin turp, soğan, kuru fasulye, brokoli, karnıbahar, sarımsak, gazlı içiçecekler gibi gaz yapıcı besinlerden uzak durması gerekmektedir.

Eğer bebeğinizdeki gaz sancılarını bu yöntemlerle gideremiyorsanız doğal yolla yani kendinizin hazırladığı bitki çaylarına baş vurabilirisniz. Yalnız bu çayları taze ( günlük kaynatım) ve hijyenik hazırlamaya dikkat etmelisiniz.  Bebeklerdeki Gaz Sancısına rezene çayı ve papatya çayı iyi gelmektedir.

REZENE ÇAYI

Sponsorlu Bağlantılar

Küçük bir cezveye az miktarda su koyunuz (yarısından az) içine bir çay kaşığı rezene atınız. Ocağa koyarak kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatarak 6-7 dakika  çayın demlenmesini bekleyin. Çay demlendikten sonra süzerek bağdağa katın. Bu çayı çay kaşığı yardımıyla bebeğinizi çok zorlamadan yavaş yavaş içirin.

NOT: Bu çayı bebeğinize içirirken bir seferde çok fazla değil, gün içinde belli aralıklarla azar azar vermeniz daha iyi olacaktır.

Tercihe göre bu çayın içine önemli gaz çıkarıcı bitkilerden olan  papatyadan bir tane koyabilirisniz.

ÇÖREKOTU ÇAYI:

Doğal ilaçlar ve özellikle bitkiler üzerinde araştırmalar yapan Purdue Üniversitesindesi Eczacılık Fakültesi eski rektörlerinden Prof. Varro Tyler, Avrupalı ülkelerin ailelerin çocuklarında kullandıkları BU yöntemin, gerçekten etkili olduğunu kanıtladı. Çörekotu tohumunda bulunan yağın bağırsak hareketlerini düzenlediğini ve böylece gaz sancısına karşı etkili bir rol oynayan bu bitkisel çayın hazırlanma şeklini şöyle açıklamaktadır:

”Bir ya da iki kaşık çörekotu tohumunu bir kaba koyun. Üzerine bir miktar kaynar su dökerek, birkaç dakika bekleyin. Daha sonra süzdüğünüz sıvıyı, suyla seyrelterek, gaz sancısını çeken bebeğinize içirin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    irem
    27 Ekim 2012 - 18:03

    hiç bilgiğ yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir