Alerjiye Karşı Vücudu Koruyan Yiyecekler

Sponsorlu Bağlantılar

Alerjiden Koruyan Yiyecekler

Mevsim alerjisinin sürekli yaşanan şu bahar aylarında alerjiye iyi gelen yiyecekler, bitkiler , alerjiye iyi gelen şifalı bitkiler ve çaylardan yararlanarak mevsim alerjisinin olumsuz etkilerinden daha kolay kurtulacağınızı ve vücudunuzu bu alerjik maddeler e karşı direnç gösterdiğini fark edeceksiniz.

Alerjiye iyi gelen yiyecekler ve bitkiler arasında renkli meyvelerden ilk bahsedelim.Renkli meyvelerin içerisinde antioksidan bulunduğundan, vücudumuzu enfeksiyonlara, ve hastalıklara karşı korur.Bunun dışında C Vitamini olan yiyecekler , turunçgiller vs. gibi çeşitli yiyecekler vardır. Alerjiye İyi gelen yiyeceklerle ile ilgili bilgiler;

Sponsorlu Bağlantılar

Meyveler

Renkli meyveler antioksidan açısından oldukça zengindir. Bu sayede enfeksiyon ve hastalıklara karşı savunma sistemini güçlendirir. C vitamininin alerjilerin semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Turunçgiller ve özellikle kivide bol miktarda bulunan C vitamini alerjilerden korunmak için tercih edilebilir.

Yeşil Sebzeler

Meyveler gibi renkli sebzeler de antioksidan açısından zengindir. Yapılan araştırmalar kırmızı dolmalık biberlerin bir porsiyonunda meyvelere oranla daha fazla C vitamini olduğunu göstermektedir. C vitamini özellikle dolmalık biberler, brokoli, Brüksel lahanası ve kabakta bulunmaktadır. Sebzelerin çoğuna rengini veren bir madde olan kuersetin de solunum yolları rahatsızlıkları ve göz yaşarması gibi mevsim alerjilerinin semptomları arasında yer alan sorunlara iyi gelir. Kuersetin özellikle karnabahar, soğan ve lahanada bol miktarda bulunur.

Yoğurt ve Kefir

Süt ürünleri arasında yer alan yoğurt ve kefir probiyotik içerir. Probiyotikler özellikle sindirim sisteminde yaşayan bakterilerin doğal ortamlarını sağlamada etkilidir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmalar probiyotiklerin polene bağlı görülen alerjilere de iyi geldiğini göstermektedir.

Yağlı Balıklar

Yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri açısından en zengin besinlerdir. Omega-3 yağ asitleri mevsim alerjilerinin semptomlarını hafifletmede önemli rol oynar. Bu balıklar arasında somon, ton balığı, levrek ve sardalye bulunur.

balık

Mevsim alerjisi, bağışıklık sisteminin bazı maddelere karşı aşırı tepki göstermesiyle yaşanır. Alerjik olduğunuz bu maddeleri soluduğunuzda genellikle burunda kaşındı, yanma, akma, göz kapaklarında şişme, kuru öksürük ve baş ağrısı gibi belirtiler baş gösterir. Alerjenlere karşı vücudu korurken doktorunuzun yazdığı ilaçlar dışında bazı doğal yiyecekleri de yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir