Bakır Bulunan Besinler Nelerdir? Bakır Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Sponsorlu Bağlantılar

Bakır İhtiyacı ve Eksikliği

Bakır vücut için çok fazla miktarda gerekli olmayan ancak çok önemli bir role sahip mineraldir. Bakırın vücuttaki temel rolü, vücutta hemoglobin ve kollajenin oluşumuna yardımcı olmaktır.

Bakır yönünden eksiklik, kötü anemi olarak bilinen kırmızı kan hücreleriyle sonuçlanır. Serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olan bir antioksidandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakır eksikliği semptomları, artmış paraziter enfeksiyonlar, anemi zayıflığı ve sızdıran bağırsak sendromuna neden olabilir.Bakır da vücuttaki çinko ve demir ile dengede olmalıdır. Eğer bakırı çok fazla tüketirseniz çinko ve demir ile dengesiz hale gelir.

bakır içeren besinler

Bakır Yönünden Zengin Gıdalar

Günlük bakır ihtiyacı ortalama 2 mg’dır. Şimdi bakır ihtiyacını karşılayabileceğimiz en iyi 10 besini sıralayalım.

1) Sığır karaciğeri
80 gram: 14 mg

2) Bitter çikolata
1 kare: 0.9 mg

3)  Kuru kayısı
1 fincan: 0.69mg

4) Ayçiçeği tohumları
¼ su bardağı: 0.63 mg

5) Mercimek
1 fincan: 0.5mg

6) Mantar
1 su bardağı: 0.43 mg

7) Badem
¼ su bardağı: 0.4 mg

8) Şalgam yeşillikleri
1 su bardağı, pişirilmiş: 0.36 mg

9) Kara çörek pekmezi
2 çay kaşığı: 0.28 mg

Sponsorlu Bağlantılar

10) Kuşkonmaz
1 fincan: 0.25 mg

Bakır alımını ve diğer önemli mineralleri artırmak istiyorsanız, bu bakır açısından zengin gıdalardan günde 2 porsiyon tüketin.

Bakırın Sağlığa Faydaları

Beyin Sağlığına Etkileri

Yüksek bakır içeren gıdalar, üst düzey düşünce süreçlerini ve zihinsel işleyişi uyarır. Bakır “beyin gıdası” olarak adlandırılmasının nedeni düşünceyi geliştiren sinirsel tetiklemelerde bulunmasıdır. Büyüme sırasında bakır eksikliği olursa beyin gelişiminde eksiklik ve sinir gelişiminde eksikli meydana gelir.

Yaşlanmayı Yavaşlatıyor

Bakır hücreleri serbest radikal hasarlara karşı koruyan güçlü bir antioksidandır. Kırışıklıkların, yaşlılık lekelerinin ve hatta maküler dejenerasyonun görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Enerji İhtiyacı

Bakır, vücutlarımızdaki enerji depolamanın birincil molekülü ATP’nin sentezinde rol oynar. Yeterli bakır olmadan, mitokondriyum (hücrenin enerji üreticisi), ATP’yi yeterince üretemez; böylece uyuşuk ve yorgun hissederiz. Ayrıca, bakır düz demir kullanmamıza yardımcı olur ve enerji seviyelerini de etkileyebilecek anemi azaltmaya yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir