Balık sevmeyenler ne yapmalı, neler yemeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Balık sevmeyenler ne yapmalı?

Cevap:

Balık yemeyenler neler yemeli?

Balık sağlık açısında çok faydalı bir besindir. Ancak her insan balığı sevmeyebilir. Balık sevmeyenlerin yapması gereken şey ise balıkta bulunan besin değerlerini başka besinlerden karşılamaktır. Bunun için de balıkta hangi besin değerlerinin bulunduğunu bilmek gerekir.

Şimdi size balıkta bulunan besin değerlerini ve bu besin değerlerini alabileceğiniz alternatif besinleri sıralayacağız. Balık sevmeyenlerin bu alternatif besinleri alması gerekir.

balık

1. Balıkta yüksek oranda protein bulunur. Bu proteini balık dışında yumurta, et, süt gibi iyi kaliteli protein kaynaklarından alabilirsiniz.

2. Balıkta A vitamini, D vitamini, K vitamini ve B grubu vitaminleri (B1, B2, B6, B12) zengin bir şekilde bulunur. Yine iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Bu besin değerlerini karşılamak için alternatif olarak;

A vitaminini yenilebilir sakatat, dana karaciğer, ebegümeci, maydanoz, dereotundan, D vitaminini bebe bisküvisi, teryağı, yumurta sarısı, barbunyadan, K vitaminini nane, ebegümeci, bıldırcın yumurtası, koyun etinden ve B grubu vitaminlerini de sakatat, dana karaciğeri, dana böbreği ve dili, kavrulmuş ve kavrulmamış antep fıstığı, buğday kepeği ve sarımsak gibi besinlerden alabilirsiniz.

3. Balıkta doymamış yağ asitleri vardır. Bunun için alternatif olarak ayçiçek yağı , mısır yağı, ceviz içi, çam fıstığı, fındık yağı, fındık içi gibi besinlerini tüketebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz alternatif besinleri tüketmeniz halinde balık tüketmememiz sağlık açısında sorun olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir