Besin Değeri Yüksek Gıdalar Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Besin değeri en yüksek yiyecekleri keşfedin

Sağlıklı bir yaşam için vücudun ihtiyacı olan besinleri gerektiği miktarlarda almak şart. Vücudun ihtiyacı olan besinler ve besin değerleri alınmadığı takdirde vücudumuz SOS vermeye başlar.

Her besinin farklı yada benzer besin değerleri sunduğunu biliyoruz. Ancak bazı besinler diğerlerinden farklı olarak besin değeri açısından oldukça zengindir. Besin değeri açısında yüksek olan bu gıdaları tüketmek sağlık açısından da en iyisidir.

Besin değeri yüksek yiyecekleri keşfedin ve sağlıklı yaşamayı öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaban mersini

Meyveler arasında besleyicilik değeri en yüksek meyve yaban mersini. Sebzeler kadar, vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasa da, Antioksidan madde olarak hepsini geçiyor.

yaban mersini, meyve, sağlık

Yumurta sarısı

Yumurta sarısı pek çok vitamin, mineral ve güçlü besin değerleriyle yüklü. Yumurta ayrıca yüksek protein ve zengin yağlara sahiptir. Bazı araştırmalara göre de kilo vermenizde yardımcı olur. Yumurta ucuz bir şey ve hazırlaması da çok kolay. Omega 3 zengini ya da pastörize yumurtaları tercih edin.

Bitter çikolata (Kakao)

Bitter çikolata kakao ile birlikte besleyiciliği en yüksek yiyeceklerden biri oluyor. İçerisinde lif, demir, magnezyum, bakır ve manganez vardır. En önemli özelliği ise içerisindeki antioksidan maddeler. Hatta bu antioksidanlar diğer besin maddelerinden daha fazladır.

Bitter çikolata

Somon

Somon ve diğer yağlı balıklar Omega 3 bakımından en zengin balıklardır. Omega 3 yağ asitleri vücudunuzun optimal değerleri için oldukça önemli. Genellikle sağlıklı yaşamak ve çeşitli hastalıkların riskini düşürmekte önemli rol oynar.

Kale

Yapraklı bitkiler arasında kale en kralı. Pek çok vitaminle, mineralle, antioksidanlarla ve bioaktif bileşenlerle doludur. C vitamini, A vitamini ve K1 vitamini ve büyük miktarlarda potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum ve B6 vitamini bulunur.

Yosun

Denizlerde sadece balık yok tabi ki de, denizler pek çok bitkiyi içinde barındırır. Denizdeki pek çok tür bitkiyi yosun diye biliriz ama çoğu besleyici nitelikte. Yosunlar karadaki pek çok bitkiden, kalsiyum, manganez, demir ve magnezyum bakımından daha besleyici.

Sarımsak

Sarımsak inanılmaz bir besindir. Yemeklerinizi muhteşem tatlara dönüştürmesinin yanı sıra besleyicidir de. İçerisinde C, B1, B6 vitaminlerini ayrıca kalsiyum, potasyum, bakır, manganez ve selenyum barındırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sarımsak, bitki, şifa

Patates

Patates, potasyum, magnezyum, demir ve manganez, C vitamini ve B vitaminleri bakımından zengindir. Neredeyse her bir besin değerinden bulundurur. İnsanlar sadece patateslerle uzun süre yaşayabilir. Tokluk değeri en yüksek yiyecek.

Ciğer

Bütün organların içinde ciğer en besleyicisi. 100 gr ciğer günlük ihtiyacınız olan; B12’nin %1176’sını, B6 vitamini, B5 vitaminin, Niasin ve Flot’ın %50’sini, B2 vitamininin %201’ini, A vitaminin %634’ünü, Bakırın %714’ünü, demir, fosfor, çinko ve selenyumun %30’unu, yüksek kalite hayvan proteininin 29 gramını karşılar.

Sardalya

Sardalya, genellikle bütün yenen küçük yağlı bir balıktır. Buna kılçık, deri, beyin, organlar hepsi dahildir. İşte o organlar en besleyici kısımlarıdır. Neredeyse bütün besin maddelerini içinde barındırıp mükemmel besleyici konumuna gelmiştir. Diğer yağlı balıklar gibi bu balıkta Omega 3 bakımından zengindir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir