Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Chia Tohumunu Kullanma Şekli

Chia tohumları yumuşak, ilginç bir tada sahiptir ve garnitür olarak tabaklara eklenebilir. Ancak keten veya chia gibi küçük tohumları çiğnemek genellikle omega-3’leri ve diğer besin maddelerini sindirim ve asimilasyonu kolay olmaz. Bu tohumlardaki vitamin ve minerallere erişmenin en iyi yolu onları öğütmek ya da ıslatmaktır.

Çiğ Mi Islatarak Mı Yemeliyiz?

Chia tohumlarını yemek için ıslatmanız gerekip gerekmediğine ilişkin çok fazla tartışma var. Chia tohumlarını direk yemek herhangi bir zarar vermez, fakat onları ıslatırsanız, tohumları korumak için kullanılan “enzim inhibitörlerini” serbest bırakılmış olur.

Birincisi, bu sindirimi daha da kolaylaştırır ve vücudunuz daha sonra tohumların içindeki yoğun besin öğelerine erişebilir. Yediklerinizin en iyi şekilde besleyici özelliği olmasını elbette istersiniz. Bu yüzden bu tohumları tüketmeden önce ıslatmayı tercih edin. Ancak her iki durumda da mükemmel bir besin kaynağı olduğunu unutmayın.

Chia tohumu

Chia Tohumları Nasıl Islatılır?

Chia tohumlarının suyu emmesini sağlamak için, suya 1:10 oranında chia tohumu karıştırın. Daha anlaşılır bir şekilde söylemek gerekirse bir bardak suya yaklaşık 1,5 çorba kaşığı chia tohumu ekleyebilirsiniz. Daha sonra 30 dakika ile iki saat arasında suyun içinde bekletin.

Chia tohumları, suyun ağırlığının 12 katı kadar su tutabildiğinden su kaybını önlemenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, bunları ıslatmadan tüketirseniz, sindirim sırasında vücudunuzdaki suyu da emebilirler. Eğer ıslatmadan tüketirseniz, vücudunuzu nemli tutmak için gün boyunca bol miktarda su içtiğinizden emin olun.

Chia Tohumlarını Öğütme

Bir başka seçenek de, yemeden önce sert dış kabukları parçalamak için bir kahve öğütücü veya blender içinde chia tohumları öğütmektir. Toz haline getirdikten sonra chia tohum ununu, krep, kekler, ekmekler ve hatta makarnalar gibi çoğu glutensiz tariflerde kullanılabilirsiniz. Bununla birlikte, omega-3 bakımından zengin tohumları öğütürken buzdolabında veya derin dondurucuda kapalı, cam bir kapta saklamak da önemlidir.

Chia tohumlarını öğütmeden de tüketebilirsiniz. Bir kaşık dolusu chia tohumunu direk yiyebilirsiniz, ancak dişlerinize yapışabileceğini unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir