Chia Tohumunun Hamileler İçin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyaca ünlü beslenme uzmanı doktorlardan biri olan Dr. Axe‘ın son yılların popüler yiyeceği chia tomunun faydaları hakkında verdiği önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Özellikle chia tohumunun hamile kadınlar için faydalarını anlattı.

Son yılların en dikkat çekici besinlerin biri olan chia tohumunun hamilelere ne gibi faydaları olduğuna göz atalım.

Hamilelikte Chia Tohumları Faydaları

Bu küçük tohumlar, hamilelik çağındaki annelerin diyetlerine dahil etmeleri gereken besleyici bir besindir. Hamilelik, vücudunuzdaki önemli besin maddelerini tüketebilir. Ancak chia tohumlarını tüketen anne adaylarının, kaybedilen bu besinleri yeniden almasına yardımcı olur ve çok fazla enerji artışı sağlar. Chia tohumları günlük rutininize dahil edilmesi kolaydır ve yalnızca annenin sağlığına değil bebeğin gelişimine de fayda sağlar.

İşte gebelik döneminde hem anneye hemde bebeğe chia tohumlarının faydaları;

Ayrıca bkz: Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Omega 3 İçin Büyük Kaynak

Omega-3 yağ asitleri bir bebeğin beyin gelişimi için gereklidir. Çoğu kişi, günlük ihtiyaçlarını somon veya balık yağı takviyeleri tüketerek seçmeyi tercih eder. Balıktaki civa içeriği hamile kadınların çoğunun şüpheci yaklaşmasına neden olur. Bu nedenle chia mükemmel bir alternatiftir. Bu küçük tohum, omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Genelde, yağ içeriği yüksek olan fıstık ve tohumların kokulu hale gelmeden önce kısa raf ömrü vardır, ancak chia tohumları antioksidan açısından çok zengin olup, bozulma olmaksızın dört yıla kadar depolanabilirler.

Kaybedilen Besinleri Yeniden Kazandır

Gebelik vücuda çok yük bindiriyor. Chia tohumları, bu kayıp besinlerin bir kısmının yenilenmesine yardımcı olmak için güçlü bir antioksidandır. İçerisinde kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve niasin gibi mineraller vardır.

Gebeliğin son üç ayında, doğru iskelet gelişimi için yeterli kalsiyumun alınması çok önemlidir. Chia tohumları, sütten neredeyse beş kat fazla miktarda kalsiyum içerir. Ayrıca, kemik sağlığı için bir başka kritik mineral olan bor da içeriyorlar.

Demir, vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini geliştirmek için gereklidir. Hamilelik döneminde annenin artan kan hacmini ve bebeğin kanını geliştirmek için demir alımının artması gereklidir.

Chia tohumları, alerji, angina, atletik performans artışı, kanser, koroner kalp hastalığı, kalp krizi, hormonal / endokrin bozukluklar, hiperlipidemi, hipertansiyon, inme ve vazodilatasyon için oldukça etkili faydalara sahiptir. Bazı kanıtlar olası antikoagülan, antioksidan ve antiviral etkileri de göstermektedir.

Kan Şekerini Düzenler

Yüksek kan şekeri riskli bir gebelik sağlar. Yüksek doğum ağırlığı, C-bölüm doğum olasılığı ve preeklampsi gibi komplikasyonlarla ilişkilendirilmiştir. Chia tohumları tüketildiğinde midede jelatin benzeri bir madde oluşturur. Bu, sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri düzeylerini sabit tutar.

Enerji Verir

Şeker emilimini yavaşlatmanın yanı sıra, chia tohumları şekerleri ve karbonhidratları tohumdan enerjiye dönüştürme sürecini yavaşlatır. Bu yavaş süreç, yüksek protein içeriği ile birlikte, sürekli bir enerji artışına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir