Folik Asit Bulunan Yiyecekler – Folik Asit Eksikliği

Sponsorlu Bağlantılar

Folik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

B grubuna ait bir vitamin olan folik asitin ismi Latincede folum kelimesinden gelmektedir. Folum kelimesinin anlamı ise yapraktır. Bu ismin verilme nedeni ise folik asitin yeşil yapraklarda yaygın bir şekilde bulunmasından dolayıdır.

Folik asit suda çözünebilir, ancak enerji metabolizmasına katılmaması nedeniyle diğer B-vitaminlerden biraz farklı bir rol oynamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Folik asit öncelikle, DNA’nın kopyalanması ve sentezlenmesinde rol oynayarak vücuda yeni hücreler kazandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun B12 vitamini ve amino asitlerin kullanmasını sağlamaktadır.

Folik Asit Eksikliği

Folik asit eksikliği, anemi, bağışıklık fonksiyonunun zayıflaması ve kötü sindirime neden olmaktadır. Hamile kadınlar için folat eksikliği spina bifida gibi nevral tüp defektlerine yol açabilir.

Folik asit eksikliği riski taşıyanlar arasında şunlar bulunur:

  • Hamile kadınlar
  • Emziren anneler
  • Karaciğer hastalığı olan insanlar
  • Alkolikler
  • Böbrek diyalizine bağlı olanlar
  • Diyabet, diüretik ve metotreksat için ilaç tedavisi gören insanlar

Günlük Folik Asit İhtiyacı

  • Günlük folik asit ihtiyacı kadın ve erkekler için 400 mikrogram (mcg)’dır.
  • Gebelik dönemi için günlük folik asit ihtiyacı 600 mcg’dır.
  • Emzirme dönemi için günlük folik asit ihtiyacı 500 mcg’dır.

Folik Asit Yönünden Zengin Gıdalar

1) Nohut
½ kase: 557 mcg

2) Karaciğer
90 gram: 221 mcg

3) Pinto fasulye
½ kase: 146 mcg

4) Mercimek
½ kase: 179 mcg

5) Ispanak
1 kase: 56 mcg

Sponsorlu Bağlantılar

Ispanak, demir, sebze, vitamin

6) Kuşkonmaz
½ kase: 134 mcg

7) Avokado
½ kase: 61 mcg

8) Pancar
½ kase: 68 mcg

9) Siyah gözlü bezelye
½ kase: 112 mcg

10) Brokoli
1 kase: 57 mcg

Folik Asitin Faydaları

Sağlıklı gebelik

Folik asitin yeterli miktarda alınması, spina bifida veya anensefali gibi nöral tüp defekti riskini azaltmaya yardımcı olur. Folik asit eksikliği ayrıca kalp ve ekstremite malformasyonları gibi diğer doğum kusurlarına neden olabilir. DNA replikasyonu için folik asit gerekir, bu nedenle folik asit olmadan cenin hücreleri düzgün şekilde büyüyemez. Folik asit, sağlıklı bir gebelik için en kritik vitamin olarak bilinir. Kadınlar folik asit ihtiyaçlarını karşılamak için gebelik sırasında folik asit vitamini takviyesi almalıdırlar.

Kanser önleme

Sponsorlu Bağlantılar

Kanser, tek tek hücrelerde DNA hasarı yüzünden ortaya çıkar. Folik asit uygun DNA replikasyonunun sağlanmasında bir rol oynadığından, DNA’nın zarar görmesini ve hasar gören hücrelerin çoğalmasını önleyebilir.

Düşük kan folik asit seviyeleri servikal, göğüs, kolon, beyin ve akciğer kanseri riskiyle ilişkilidir. Yeterli miktarda folik asit almanın en iyi yolu, özellikle yeşil yapraklı meyve ve sebzeleri günde beş veya daha fazla porsiyon tüketmektir..

Kalp hastalığı

Yapılan bir araştırmada, yeterli miktarda folik asit tüketen insanların kardiyovasküler hastalık riski % 55 daha düşük olduğu görülmüştür.

Folik asit artan kalp krizi ve felç riski ile bağlantılı olan kandaki homosistein düzeylerini düşürmek için kritik rol oynuyor. Birçok gıdaya folik asit takviye edilmesi sonucunda kan homosistein düzeyleri düşüş göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir