Hangi Yiyecekler Sağlıklı Kilo Aldırır?

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle şeker içeren yiyecekler, un içeren yiyecekler ve yağlı yiyecekler kilo aldıran yiyeceklerdir. Çünkü bu yiyeceklerin enerjileri çok fazladır.

1 gr glikoz 4 kalori verir, 1 gr yağ ise 9 kalori verir. Özellikle yağlı yiyecekler daha çok kilo aldırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı kilo almak

Sağlıklı kilo almak veya şişmanlamak istiyorsanız dengeli bir şekilde beslenmeniz gerekir. Bu yüzden ilk başta meyve ve meyve suyunu artırabilirsiniz. Şeker açısında önemlidir. Çünkü bir bardak meyve suyunda 2-3 meyve bulunur. 2-3 meyve yemek de baya bir şeker ve kalori verecektir. Öğün aralarında yada yemeklerle beraber içeceğimiz bir meyve suyu normal almanız gereken şekeri fazlasıyla artırır.

Ekmek, pilav ve makarna gibi sağlıklı karbonhidratlar tercih edilebilir. Bu karbonhidratları her öğünde en az 2 yada 3 dilim olarak bölerseni daha sağlıklı olur. Yemekleri ise biraz daha yağlı yapabilirsiniz. Yine de sağlıklı yağları kullanın. Zeytinyağı, sıvı yağ ve tereyağı kullanılabilir. Bunları da öğünlere bölmeniz yine daha sağlıklı olur.

Örneğin bir öğünde tamamen yağlı yemek hem midenize dokunur hemde kolesterol ve diğer sağlık sorunları açısından biraz zararlı olabilir. O yüzden yağı da dengeli bölmek daha iyi olur.

beslenme

Kalorisi fazla yiyecekler

Genelde kilo alma programlarından en çok tavsiye edilen şey yükte hafif pahada ağır diye tabir edilen daha çok kalorili fakat daha az yer kaplayan yiyecekler tavsiye edilir. Çünkü zayıf kişilerin mide kapasiteleri çok azdır. Ve onları sık sık ve kalorili yiyecekler yedirerek kalori aldırabilirsiniz. Özellikle şeker, karbonhidrat ve yağ bakımından zengin yiyecekler en çok kilo aldıran yiyeceklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    plastik rahle
    24 Haziran 2015 - 13:06

    Çok yararlı bir yazı, bilgi için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir