Keçi Sütü İle İnek Sütü Arasındaki Farklar

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğunuza keçi sütü mü yoksa inek sütü mü vermelisiniz kararsız mı kalıyorsunuz? Keçi sütümü daha faydalı yoksa inek sütümü daha faydalı? Şimdi sizlere keçi sütü ile inek sütü arasındaki farkları sıralayacağız. Son zamanlarda annelerin tercihi olan keçi sütünün faydalarını sıralayacağız.Bakalım keçi sütü ne kadar faydalı?

süt

Keçi Sütünün Faydaları

Keçi sütü besin değerleri bakımından zengin ve bebeklerin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin bir çoğunu bünyesinde barındırıyor. Bunun için bebeğinize vereceğiniz sütü seçerken bebeğinizin yaşını da göz önünde bulundurmalısınız.

Uzmanlar anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu belirtiyor. Keçi sütünün içerisinde yer alan kalsiyum, protein, potasyum gibi bileşenler bebeğinizin özellikle kemik gelişimine katkıda bulunuyor. Aynı zamanda keçi sütü içerisinde A, D ve B vitaminleri yüksek miktarda bulunur.

Ayrıca Bkz: Keçi Sütünün Faydaları ve Besin İçeriği

Keçi sütünün bebekler için en önemli özelliklerinden birisi de diğer sütlere göre daha kolay sindiriliyor olmasıdır. Ayrıca keçi sütündeki laktoz oranı inek sütüne daha düşüktür. Bu yüzden hem alerji rüskü düşüktür hemde laktoz intoleransı rizki daha azdır.

Ayrıca bkz: Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

Keçi Sütü İle İlgili Bilmeniz Grekenler

Uzmanlar keçi sütünü 12 aydan küçük bebeklere verilmesini sakıncalı buluyor. Bunun nedeni ise 0-12 ay arası bebeklerin ihtiyacı olan besin dengesi keçi sütünde olmamasıdır. Daha doğrusu hiçbir sütte bu denge söz konusu değildir. 1 yaşından küçük bebeklerin ihtiyacı olan demir, folik asit ve B6 vitamini bakımında keçi sütünde yeterli miktarda bulunmaz ve dolayısı ile bebeklerin bu ihtiyaçları karşılanmaz. Bu da bebeklerde gelişim bozuklukları ve kansızlık gibi sorunlara yol açabilir.

Dikkat: Bebeklerinize doktor kontrolünde 8. aydan itibaren keçi sütü takviyesinde bulunabilirsiniz. Ancak kullanacağınız keçi sütünün pastorize olmasına dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir