Kilo Almaya Çalışırken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kilo Alırken Bunları Yapmayın!

Diyet yaparak fazla kilolarından kurtulmak isteyenler  gibi kilo almak için çaba sarfedenler de bulunuyor. Özel kilo alma programları uygulayanlarda var. Ancak kilo almanın kilo vermekten daha kolay olduğu bir gerçek. Fakat kilo almak isterken yapılan bazı yanlışlar hem kilo alamamanıza hemde sağlığınızdan olmanıza neden olabilir.

Uzmanlar kilo almak isteyenlerin daha sabırlı ve kararlı olmaları gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte beslenme alışkanlıklarında da bazı değişiklikler yaparak hatalardan vazgeçmelerini söylüyor. Hem kilo almak hemde kilo vermek için en büyük kriter alışkanlıkları değiştirmektir. Özellikle sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek kilo almak isteyenler için çok daha önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar
kilo, zayıflama,

Kilo Alırken Yapılan Hatalar

1. Öğün atlamadan ana ve ara öğünleri düzenli bir şekilde yapmalısınız. .

2. Yemek yerken su ve diğer sıvıları tüketmeyin. Çünkü içilen sıvı mideyi dolduracağı için yeterince yemek yiyememenize neden olacaktır. Sıvı alımını yemek sonrasına bırakın.

3. Çok yavaş yemek yeme alışkanlığını bırakın ve hızlı yiyin. Çünkü 15-20 dakika sonra tokluk hissi oluşacağı için az yemek yemiş olacaksınız.

4. Asıl kalorili olan ana yemeği yiyebilmek için yemeğe çorba ile başlamayın. Çorba midenizi dolduracağı için az yemiş olursunuz.

5. Salatayı ana yemeğin sonuna saklayın. Tıpkı çorba gibi önce salata yemek midenizi boş yere işgal eder. Hatta salatada soslar kullanarak salatadan alınan kaloriyi artırabilirsiniz.

6. Daha yüksek kalorili yemek yemeye çalışın. Tam tersi hacmi büyük ve kalorisi düşük yemekler tüketmekten kaçının.

7. Çok yağlı besinler tüketmek de yanlıştır. Kilo almak için kızartma veya yağ içeriği yüksek olan besinler tüketmek çok doğru olmaz. Yağlar midede daha uzun süre kalarak tokluk sürenizin uzamasına yol açarlar. Bu nedenle fırın, ızgara veya buğulama yöntemiyle pişirilmiş yemekleri tercih etmelisiniz.

8. Ara öğünlerde meyve dışında şeylerde tüketin. Meyveler yüksek lif oranına sahip olup midede şişkinlik oluştursalar da, kilo almak için aynı hacimde ama daha yüksek kalorili ara öğünler tercih etmelisiniz. Örneğin, kabak tatlısı üzerine ceviz ilave edebilir veya sütlü tatlılara ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar ekleyebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız cevizli kek ve 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu da iyi bir ara öğün alternatifi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir