Müslinin Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Müsli Tüketmenin Önemi

Her sabah tükettiğimiz müslinin faydalarını biliyor musunuz? En kısa tabir ile işlenmiş tahıl tanelerinin karıştırılmış hali diyebileceğimiz müslinin ana maddesi ise yulaf ezmesidir.  Müsli içerisinde genellikle kullanılan malzemeler yulaf ezmesi, buğday, çavdar, mısır gibi tahıllardır. Bu tahıllara ek olarak da kurutulmuş meyveler ve yağlı tohumlar da eklenir.

Müsli oluşturulurken kullanılan tahılların tam taneli olması nedeniyle hem lif, hem de vitamin-mineral açısından çok faydalı bir üründür. Özellikle süt veya yoğurt gibi protein ve kalsiyum yönünden zengin besinlerle beraber tüketilmesi müslinin hem lezzetini hem de yararlılığını daha da arttırmaktadır.

müsli tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Avrupa kültürüne ait bir besin olan müsli tüketimi ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bunun en önemli nedeni pratik ve lezzetli olmasıdır. Tek seferde pek çok besin grubunun bir arada tüketilmesi, çabuk hazırlanması, içindeki meyveler ve kuruyemişler sayesinde lezzetli olması, kolay taşınabilir ve saklanabilir olması müslinin cazibesini arttırmaktadır. Avrupa’da daha çok kahvaltılık ürün olarak kullanılsa da ana yemek olarak bile tercih edilmektedir. Ara öğün olarak da iyi bir seçenektir.

Müsli Nelere İyi Gelir?

Kronik kabızlık sorununun çözülmesinde müslinin çok etkili olduğu, içeriğindeki yulaf ezmesi sayesindeyüksek kolesterol seviyelerinde azalma sağladığı çok net bilinmektedir. Enerji veren bir besin olarak sporcu beslenmesi gibi alanlar için de iyi bir protein-enerji kaynağıdır. İçerdiği lif sayesinde diyet yapanlar için tok kalmayı sağlayıcı bir etkiye de sahiptir.

Ayrıca kahvaltı yapmayı sevmeyen çocuklar için de hem eğlenceli hem de besleyici bir seçenek olarak ebeveynlerin işini kolaylaştırır. Beslenme çantasında rahat taşınabilir.

İçindeki kuru meyve karışımları sayesinde lif ve vitamin açısından zengindir. Ayrıca tüketmeden önce taze meyve eklenmesi veya meyve suyuyla hazırlanması da hem daha lezzetli, hem de besleyici olmasını sağlar.

Yağlı tohum denilen kuruyemişler sayesinde pek çok mineralin bir arada bulunmasını sağlayan müsli, zihinsel faaliyetler açısından ve enerji ihtiyacını karşılaması bakkımından ideal bir karışımdır.

Müslinin Yararları

  • Kan kolesterol seviyesini düzenler
  • Kan şekerini düzenler
  • Uzun süre tok tutar ve kilo kontrolünü sağlar
  • Kalın bağırsak sisteminin sağlığını korur
  • Kanser gibi hastalıkların oluşum riskini azaltır
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir