Mutlu Eden Yiyecekler

Sponsorlu Bağlantılar

Mutluluğun Anahtarı Yiyecekler

Günümüz insanları genelde mutsuzlar.Çözümü kolay aslında, yiyeceklerle mutluluğu yakalayabiliriz.Yiyecekler sadece vücudumuzu değil, ruhumuzu da besler . Ama öyle yiyecekler var ki insanı mutlu ediyor, huzur veriyorlar. Bazı yiyecekler mutluluk hormonu salgılayarak sizi dertlerinizden uzaklaştırıp mutluluk verebiliyor.

Bazı besinler içerdikleri endorfin, serotonin gibi maddeler sayesinde bizi neşelendirecek etkileri var. İşin püf noktası hangi sorunda hangi besinleri tüketmek gerektiğini bilmek!

Sponsorlu Bağlantılar

İşte size mutlu olmak için yiyebileceğiniz gıdalar…

Muz

Yoğun ve stresli bir gün mü yaşıyorsunuz? Eliniz çekmecedeki kuru üzümlere gidiyor. Evet, bunları yiyerek glisemik indeksinizi yükseltmek pahasına, kısa süreliğine kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Oysa B6 vitamininden zengin bir muz yiyerek, vücudunuzdaki serotonin ve dopamin sentezini artırabilirsiniz. Bedeninizdeki B6 vitamini deposunu tüketen stresle mücadele etmek için yiyeceğiniz bu meyvenin, sizi potansiyel bir depresyon tehlikesinden koruyabileceğini de unutmayın!

Portakal Suyu

Araştırmalar, yapay tatlandırıcıların kişilerin psikolojik durumları üzerinde etkili olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmalardan çıkan sonuca göre ; duygu durum bozukluğu olanlarda olumsuz etkiler yaratan tatlandırıcılar, depresyon öyküsüne sahip kişilerin durumunu daha da kötüleştirebiliyor. İçeceklerin psikolojiniz üzerinde yapıcı etki yaratması için, C vitamininden zengin portakal suyunu tercih edebilirsiniz. Çünkü bu vitamin beyin sinirlerinin dengelenmesine yardımcı olduğu gibi, depresyon belirtilerinin azalmasına da destek oluyor.

Ceviz

Atıştırmalıklara özlem duyuyor ama yiyemiyor musunuz? Eğer biraz çerez yemek sizi mutlu edecekse, cevizi seçin! Çünkü Omega 3’ten zengin ceviz, duygu durumunuzu düzeltecek önemli esansiyel yağ asitlerini içeriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Ispanak ve Tere

Salatanızda koyu yeşil yapraklı sebzeler yemek istemeyebilirsiniz. Ama unutmayın ki, içeriğinde bol miktarda magnezyum bulunan ıspanak ve tereyi yiyerek vücudunuzun stresle mücadelesine yardımcı olabilirsiniz. Çünkü magnezyum, PMS’in ilk belirtileri olan anksiyete ve asabiyeti gidermeye yardımcı olabiliyor.

Bitter Çikolata

Birçok insan üzüntüsünü tatlı yiyerek gidermeye çalışıyor. Oysa son derece ağır ve sağlığınız için zararlı bu besinler yerine, bitter çikolatanın size daha iyi geleceğini biliyor musunuz? Stresin bir numaralı düşmanı bitter çikolatadan bir parça yediğiniz anda, seratonin beyinde dolaşmaya başlıyor. İçeriğindeki flavonoid ise, kanı sulandırıyor, kalp hastalıkalrı riskini azaltıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir