Polikistik Over Sendromu Kadınlar Kahvaltıda Neler Yemeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Polikistik Over Sendromu ve Kahvaltı

Polikistik over sendromu olanlar mutlaka ama mutlaka kahvaltı yapmalı gerekiyor.Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Güne metobolizmayı hızlandırmamız için mutlaka kahvaltı etmek gerekiyor.Nasıl besinler tüketebiliriz.Beyaz undan uzak durulması gerektiği için beyaz ekmekten de uzak durmak gerekli.

Bunun için kahvaltıda 1-2 dilim çavdar yada tam buğday ekmeği tercih edilmeli.Daha sonra 5 adet zeytin tüketebilirsiniz.Az yağlı peynir tüketilebilir yada lor tüketilebilir.Şekersiz çay ve domates, salata ve maydanoz kahvaltınızda tüketebilirsiniz.En kaliteli ikinci proteğini olan yumurta mutlaka tüketilmelidir.Yumurta tüketecekseniz kızartmış olarak değil de.Yumurtayı haşlanmış olarak yada menemen şeklinde tüketebilirsiniz.Ayrıca yulafı tüketmekte de fayda vardır.

Polikistik over sendromu kadınların yüzde 5 ile 10’u arasında görülen bir endokrin hastalıktır. Özellikle yumurtalıklarda testosteron yani erkeklik hormonu biraz daha yüksek çalışmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz:

  1. Polikistik Over Sendromu Kadınlar Öğle Yemeğinde Neler Yemeli?
  2. Polikistik Over Sendromu Kadınlar Akşam Yemeğinde Neler Yemeli?

kadın hastalığı

Bu durum ise insülin direnci ile bağlantılıdır. Bu tür bayanlarda yumurtlamaya çok sık rastlanmamaktadır. Aşırı kıllanma, insülin direnci, fazla miktarda karbonhidrat isteği gibi belirtiler çok sık görülmektedir. Polikistik over sendromu olan kadınların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Fazla kiloları varsa bundan kurtulmaları tavsiye edilir. Verdikleri kilolarla birlikte adet kanamaları da düzenli hale gelecektir. Özellikle doymuş yağ oranı yüksek besinlerden uzak durmak gerekir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Şanlı Ak

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir