Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlar Nasıl Beslenmeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Polikistik Over Sendromu Olan Kadınların Beslenmesi

Polikistik over sendromu olan kadınların yüzde 5 ile yüzde 10’u arasında görülen bir endokrin hastalıktır. Özellikle yumurtalıklarda testesteron yani erkeklik hormonu biraz daha yüksek olmaktadır.Bu durum İnsülin direnci ile bağlantılıdır.

Bu kadınlarda genellikle yumurtlamaya çok sık rastlanmamaktadır. Aşırı kıllanma, insülin direnci, fazla miktarda karbonhidrat isteği gibi belirtiler sık görülür.Polikistik over sendromu olan kadınların beslenmelerine dikkat etmesi gerekiryor. Fazla kilosu varsa eğer fazla kilosunu vermesi gerekiyor. Verdikleri kilolarla birlikte adet kanamaları da düzenli hale gelecektir.

Özellikle doymuş yağ oranı yüksek besinlerden uzak durmak gerekir. Tüm etlerin görünür yağları ayrılmalıdır.Ayrıca tavuğun derisi de bu ayrılmalıdır.Pişirme yöntemleri de önemlidir. Bu besinler kızartılmış ya da kavrulmuş değil buğulama, haşlama yöntemleri seçilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

kadın hastalığı

Glisemik indeksi düşük olarak beslenmek polikistik over sendromunu azaltmaya yardımcı olur.

Polikistik over sendromu olan kadınlar lif içeriği yüksek besinleri genellikle tercih etmeli. Sebze, meyve, kurubaklagiller, tam tahıllar bunlar arasında yer alır. Kalsiyum içeriği yüksek olan süt, yoğurt, peynir gibi ürünler de az yağlı olarak tüketilmelidir. Mutlaka günde 2-2,5 litre su içmek de çok önemlidir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Şanlı Ak

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir