Ramazanda Yorgunluk ve Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar

Halsizlik ve Yorgunluk Nedenleri

Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayı nedeniyle hem havaların sıcak olması hemde günün neredeyse üçte ikisinin oruçlu geçirilmesi halsizliğin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Hem halsizlik hemde yorgunluk şikayetleri Ramazan ayında en çok rastlanan sorunlardan oluyor.

Ramazan ayında oruçlu iken halsizlik ve yorgunluğun önüne geçmek için beslenme büyük bir öneme sahip. Hem iftarda hemde sahurda doğru beslenerek bu yorgunluk ve halsizliği büyük ölçüde önüne geçmiş olunur. Halsizlik ve yorgunluğu önleyecek beslenme önerileri ve yapılması gerekenleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Berna Ertuğ anlattı.

Sponsorlu Bağlantılar

En Az Üç Öğün Yemek

Ramazan ayının girmesi ile birlikte beslenme düzenin değişmesi insanın dengesini de bozabiliyor. Hele bir de buna dengesiz beslenme eklenince halsizlik ve yorgunluk gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Dyt. Berna Ertuğ, özellikle sahuru atlamamak gerektiğini söyleyerek en az üç öğün yemek gerektiğini söylüyor.

Bir çok insanın sahura kalkmadığını yada sahura kalkıp sadece su içip yattığını söyleyen diyetisyen, bunun çok zararlı olduğunu söyledi.

Berna Ertuğ, “Uzun saatler süren açlık durumu metabolizmayı olumsuz etkileyebileceği için, vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin alınması önemlidir. Yeterli miktarda alınan vitamin ve mineraller, halsizlik ve yorgunluğu önleyerek, kişiyi gün boyu zinde tutmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalı ve sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir” dedi.

Meyve ve Sebze Tüketimi

Dyt. Berna Ertuğ, iftar ile sahur arasında meyve ve sebze tüketiminin önemine de dikkat çekti. Özellikle B ve C vitamini içeren gıdalar tüketmek gerektiğini söylüyor. Folik asit, demir, magnezyum, potasyum, selenyum, süt ve et ürünleri, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve meyve çeşitlerini tüketmek gerektiğini söylüyor.

meyve, sebze, diyet

Bütün bunlara ek olarak hurma tüketmeyi de ihmal etmemek gerektiğini söylüyor. Lifli bir meyve olmasının yanı sıra hurmanın içerisinde A ve C vitamini, folik asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve çinko bulunuyor. Bütün bu içeriği sayesinde hem halsizlik ve hemde yorgunluğun giderilmesinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca sindirim sorunlarının halledilmesine de yardım ediyor.

Diyetisyen Berna Ertuğ şöyle devam etti:

“İçerdikleri vitamin ve minareler kabuklarında olduğu için, kabuklarıyla tüketilebilen sebze ve meyveler soyulmadan yenmelidir. Böylelikle Ramazan ayı boyunca günlük posa alımı da artacaktır. Ramazan’da hava sıcaklıklarının yüksek olmasıyla oruç tutan kişilerde günlük sıvı ihtiyacı daha çok artmaktadır. Susuz kalmak; kişilerde yorgunluk, deride kuruma, sıcaklık hissi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olur. Bunun için yatmadan önce, sahurda, iftarda ve iftar sonrası yatana kadar sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle bu dönemlerde yetersiz sıvı almak genelde kabızlık sorunlarının görülmesini arttırır. İftarda çay ve kahve tüketildiği için susama hissi oluşmayabilir. Ancak iftar saatinden sahur bitimine kadar mutlaka en az 12- 15 bardak su içilmelidir.”

Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Öneriler

 • İftara hafif bir başlangıç olan çorba ile yada peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklarla başlamanın en doğrusudur.
 • İftar açıldıktan 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salata yenilebilir.
 • Glisemik indeksi yüksek olan beyaz ekmek, pirinç pilavı (basmati pirinç hariç) gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Kan şekerini daha az yükselten basmati pirinci ile yapılan pilav, bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna tercih edilmedir.
 • Kabızlık sorunu yaşamamak için kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler gibi lif oranı yüksek gıdalar tüketilmelidir.
 • Ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tüketilmelidir.
 • İftarda aşırı yemek yemekten uzak durmak gerekir. İftar menüsünü 2-3 öğüne bölerek yiyin.
 • Çok sıcak ve soğuk yemeyin.
 • Besinleri çok çiğneyerek ve yavaş yemeğe dikkat edin.
 • Yemek yerken yanında asitli ve şekerli içecekler içmeyin. Yemekle birlikte sadece su tüketin.
 • Yemekten sonra maden suyu için.
 • İftardan 45 dakika sonra, en az yarım saat yürüyüş yapın yada egzersiz yapın.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir