Sabah, Öğle ve Akşam Ne Yemeliyiz?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Sabah, öğle ve akşam ne yemeliyiz???

Cevap:

Günlük Beslenme Şekli

Sağlıksız beslenmenin ve alınan fazla kiloların en büyük nedenlerinden birisi tüketeceğimiz şeylerin zamanını bilmeyişimizdendir.Doğru saatlerde ve öğünlerde doğru şeyleri tükettiğimiz vakit hiçbir sorun kalmayacaktır.Çünkü gün içerisinde farklı zamanlarda metabolizmamız farklı şekillerde çalışmaktadır.Bazı saqatlarde metabolizma çok hızlı çalışırken bazı saatlerde de çok yavaş çalışmaktadır.

Doğru zamanda doğru besinleri aldığınızda enzimler harekete geçiyor ve vücuttaki yağlar çok daha kolay yakılıyor. Ayrıca besinlerin doğru zamanda yenilmesi ile kilo ve hazımsızlık gibi problemler de ortadan kalkıyor.Yani kısacası artık ne yediğimizden çok ne zaman yediğimiz daha fazla önem kazanıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülden Akışık Cömert hangi öğünlerde neler yemeliyiz anlattı;

Sabah Ne Yemeliyiz?

Metabolizmanın oldukça hızlı olduğu ve enerji gereksinimimizin de fazla olduğu sabah saatlerinde güne iyi bir kahvaltı ile başlamak gerekir. Kahvaltıda kepekli ekmek, peynir, domates, salatalık hem tok tutmaları hem de besleyici olmalarından dolayı mutlaka tüketilmelidir. İlk yendiklerinde tok tutuyor gibi görünmelerine rağmen sonradan açlık hissini uyandıran bal, reçel gibi şekerli besinlerden uzak durmak ya da çok az miktarda tüketmek gerekir.

Öğle Ne Yemeliyiz?

Öğlen saatlerinde de vücudun kalori yakma hızı oldukça yüksektir. Bu nedenle günlük enerji ihtiyacımızın üçte ikisini bu saate kadar tüketmemizde yarar vardır. Öğlen yemeğinde et ve ekmek grubu ağırlıklı beslenmek daha doğrudur. Çünkü bu besinlerin kalori değerleri yüksek olduğundan bu saatlerde daha kolay sindirilirler.

İkindide Ne Yemeliyiz?

İkindi vakti yani saat 16.30–17.00 civarında kan şekerinde bir düşüş olabilir. Bu nedenle bu öğünde meyve, küçük sandviçler, probiyotik yoğurt, kuru meyveler ya da bisküvi ile bunu önleyebilirsiniz. Ancak diyet döneminde bisküvi vb. yüksek kalorili yiyeceklerin light olanları tercih edebilir.

Akşam Ne Yemeliyiz?

Akşam saatlerinde metabolizma işlevleri yavaşlar. Bu nedenle bu saatlerde fazla aşırıya kaçmadan yemek yenmelidir. Sebze yemekleri, salata, çorba, ya da ızgara et gibi kolay hazmedilen besinler küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir. Ancak maalesef Türk Toplumu olarak akşam yemeklerini çok daha ağır yemekleri fazla miktarda yiyoruz. Yemek sonrası hareket de fazla olmadığı için yediklerimizin tamamı sindirilemiyor ve yakılamıyor. Özellikle bir de akşam yemeğinden sonra sürekli bir şeyler yenmeye devam ettiğinde durum daha da karmaşık bir hale dönüşüyor.

Burada önemli olan doğru besinleri seçebilmek… Gün içerisinde herhangi bir öğünü atlamamak gerekir. Çünkü atlanan her bir öğün diğer öğünlerdeki besin tüketimini arttırır. Özellikle sabah ve öğle öğünlerini atlayarak akşama yüklenmek ( yani pek çoğumuzun yaptığı gibi ) yapılacak en yanlış davranıştır. Yapılması gereken ise; yiyeceklerimizi öğünlere bölmek ve yüksek kalorili olanları akşama bırakmamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    serdar
    17 Ekim 2012 - 23:53

    artık kilo almamak için istediğimizi yiyemiyoruz şekerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir