Şeker Yerine Ne Yemeli? İşte Şeker Yerine Kullanılabilir Gıdalar

Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Alışkanlığını Önlemenin Yolu

Şekerin sağlık açısından ne kadar zararlı olduğu her geçen gün daha net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Hatta son olarak İngiltere’de şekerli gıdalar için ek şeker vergisi dahi getirildi. Ülkemizde şekerli gıdaların tüketimi konusunda henüz yeterli seviyede bilinçlendirme yok ancak, Prof. Dr. Canan Karatay öncülüğündeki bazı doktor birlikleri Türkiye çapında ‘Çocuğuma Şeker Verme‘ kampanyası başlatıldı.

Şeker tüketmek insülin direncini artırmasının yanı sıra vücutta yağa da dönüşmesi nedeniyle oldukça zararlıdır. Fazla şekeri metabolizma yağa dönüştürüyor ve özellikle göbek bölgesinde yağlanma meydana geliyor. Bu yağlanmada kan damarlarını tıkayarak kalp ve damar hastalıklarına sebebiyet veriyor. Bu yüzden fazla şeker tüketiminden kaçınmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şekeri çok seven ve fazla tüketenler için ise alternatif gıdalar bulunuyor. Şeker yerine bu yiyecekleri tüketerek şeker ihtiyacınızı giderebilir ve şekerin zararlarından kurtulabilirsiniz.

Şeker Alternatifi Yiyecekler

Bal: Şeker oranı oldukça düşük olan doğal balı, hem çaylarda hemde tatlılarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken şey, balın doğal ve saf olmasıdır.

bal

Pekmez: Çay ve diğer içecekerinizde pekmez kullanarak şeker ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Pekmez içerisinde aynı zamanda demir, kalsiyum, bakır, potasyum ve manganez zengin bir şekilde yer alır.

Pekmez

Tarçın: Tarçın da özellikle tatlı ve yemeklere şekerli bir tat kattığı için kullanılabilir. Ayrıca tarçın kan şekerinin yükselmesini önler ve kan şekerini dengeler.

tarçın

Meyan kökü: Meyan kökü çubuğunu çay ile demlerseniz çay şekerli bir hal alır. Şeker yerine rahatlıkla kullanılan meyan kökü şeker sevenlerin damak tadına hitap eden bir bitkidir.

Meyan-Kökü

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir