Sivilcesi Olanlar Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Yediklerimizin Sivilcelere Etkileri

Sivilceler özellikle yüz güzelliğinin en büyük düşmanıdır demek herhalde yanlış olmaz. Özellikle ergenlik çağında hemen hemen herkesin en büyük sorunu olur. Kimileri ise sadece ergenlik çağında değil hayatının çeşitli dönemlerinde bu sivilcelerle uğraşmak zorunda kalıyor.

Sivilce sorunu olanlar özellikle uyguladıkları kimyasal çözümler ya kısa süreli bir çözüm oluyor, ya sivilceleri daha kötü hale getiriyor yada yüzce sivilce izleri bırakabiliyor. Bu yüzden kimyasal çözüm önerilerinde uzak durmak ve doğal önerileri uygulamak en doğrusudur.

Ayrıca bkz: 5 Doğal Sivilce Tedavisi

Doğal sivilce tedavileri uygularken yediklerinize ve içtiklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmediğiniz takdirde uyguladığınız sivilce tedavisinin bir anlamı kalmaz. Bir yandan tedavi uygularken, diğer bir yandan da sivilceleri körüklemiş olmanız olumlu sonuç almanızı engeller.

Aşağıdaki gıdalar sivilceyi kötüleştiren ve iyileştiren gıdalar olarak uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu yüzden içiniz rahat bir şekilde bu gıdaları tüketebilir ve uzak durulması gereken gıdalardan da uzak durabilirsiniz.

Sivilce Yapan Yiyecekler

Kızarmış yiyecekler ve hazır gıdalar: Bu kızarmış ve hazır gıdalar içerisinde, trans yağlar, sodyum, kimyasallar, tatlandırıcılar ve şeker barındırır. Bütün bunlar ise iltihaplanmaya yol açmaktadır.

Çikolata: Çikolatada bulunan bileşikler sivilceleri tetiklemektedir. Bu yüzden çikolatayı tamamen bırakmak en iyidir. Eğer ille de çikolata yemek istiyorsanız saf çikolata yani bitter çikolata yemeniz gerekir.

Trans yağlar: Sivilcenin ana nedenlerinden birisi de cildin yağlı olmasıdır. Trans yağlar ise cildin yağlanmasına neden olur. Pizza gibi gıdalarda, soya yağı, mısırözü yağı, kanola yağı, bitkisel yağ ve paketlenmiş gıdalarda trans yağlar bulunur. Bu yüzden bu gıdalardan uzak durmanız gerekir.

Şekerli ve karbonhidratı fazla olan gıdalar: Yüksek oranda şeker bulunan gıdaları tüketmek ve tahıl ürününü tüketmek akne artışına neden olabilir.

Buğday ve gluten: Bu gıdalar bağırsak iltihabına neden olmaktadır. Bu iltihaplarda cildi etkilediği için akne oluşmasına neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Konvansiyonel süt: Paket sütler hem derinin hemde bağırsağın iltihaplanmasına neden olur. Bu yüzden paket süt yerine günlük pastörüze sütler yada doğal organik süt tüketin.

Sivilce Geçiren Yiyecekler

Bağırsaktaki iyi bakterileri artıran besinleri tüketmenin sonucu olarak enflamasyonu azalır. Bu da sivilcelerin azalmasına ve geçmesine neden olur. Bu besinler ise şunlardır;

Probiyotik yönden zengin gıdalar: Kefir ve yoğurt gibi probyotik bakımdan zengin gıdalar bağırsaktaki iyi bakterileri artırır ve aknenin dışarı atılmasını sağlar.

Çinko yönünden zengin besinler: Bağışıklığı artıran ve bağırsak sorunlarını düzelten çinko yönünden zengin gıdalar tüketmek gerekir. Bu gıdalar ise filizlenmiş kabak tohumları, keten tohumları, chia ve kenevir tohumları olarak sıralanabilir.

Chia tohumu

A vitamini bakımında zengin gıdalar: A vitamini yönünden en zengin gıdalar ıspanak, havuç ve sığır karaciğeridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Elyaf bakımından zengin gıdalar: Sebzelerde, meyvelerde, fındıkta ve tohumlarda bulunan lif, bağırsaktaki kolonun temizlenmesi ve iyi bakterilerin büyümesini desteklemekte ve bu da sivilcenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilmektedir.

Temiz yağsız protein – Organik tavuk, doğada beslenmiş sığır eti, serbest gezen tavuk yumurtası ve avlanmış balık kan şekerini dengeler. Bu da akne ile mücadelede çok önemlidir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir