Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Beyaz Un

Ünlü beslenme uzmanı Lynn Grieger, ona yöneltilen soruları cevaplandırmaya devam ediyor. Aşağıda ona yöneltilen soruda beyaz un ve ondan yapılan gıdaları açıklamaya çalışıyor. Biliyorsunuz günümüzde yaygın olan beyaz un kepek ve tohumunda kullanılan besin değerlerinden yoksundur. İşlem görmüş olan beyaz un vitamin minerallerinin yüzde 80’ini, lif içeriğinin yüzde 93’ünü kaybetmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Soru

Sevgili Lynn:

İşleme tabii tutulmuş beyaz un gerçekten faydasız mıdır? Öğlen yemeklerinde salatayla pizzaya bayılıyorum. Her öğünde bunu yiyebilir miyim? Teşekkürler.

Saygılarımla

Alex.

Cevap

Sevgili Alex:

Amerikalıların beslenme alışkanlıklarında “beyazdan daha beyaz” a yöneldiklerine dair göstergeler vardır. Bir çok unlu ürünün içinde zenginleştirici veya güçlendirici gıdalar vardır.

Birçok sağlık uzmanı taneli gıdaların tüketiminde yarar olduğunu doğrular.

Sponsorlu Bağlantılar

Tam tahıllı ürünler daha az işleme tabii tutuldukları için,daha fazla besin içerirler. Ayrıca lif konusunda da zenginlerdir. Bir çok Amerikalı günde vücudun ihtiyacı olan lifin 1/3 ünü yani 25-35 gram lif almaktadır,buda dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Yüksek lifli gıdalar divertikülleri engeller, kolesterol ün düşmesini sağlar. Kansere karşı korunmada yardımcı olur.

İnsanları tam tahıllı ürünler tüketmeleri için cesaretlendiriyorum. Bu işlenmiş unun sağlıklı bir beslenmede kullanılacağı anlamına gelmiyor. Sadece bu sizin ana besininiz olmamalı.Yani eğer beyaz unlu pizzayı seviyorsanız,geri kalan öğünlerde taneli gıdalar tüketin. Beslenme zincirinde tam tahıllı gıdalara bakın. Bunlar içinde mutlaka size uygun başka bir gıda bulacaksınız.

Saygılarımla