Çift karakterlilik

Sponsorlu Bağlantılar

Çift karakterlilik çift kişiliklere sahip olan kişilere deniyor.Aniden düşünceleri ve davranışlarının değişmesi.Bu durumda olan kişiler doktor yardımı alabilirler.

Çift karakterlilik

Sanırım Çift Karakterliyim?

Soru: Bazı zamanlar depresyonda olduğumdan şüphe ediyorum. Ablama kısa bir süre önce teşhis kondu. “Manic” yönüm bir gün ya da haftalar boyunca devam etmesine rağmen ben şimdi çift kişilikli olduğumu düşünüyorum. Birkaç ay önce bir doktoru randevu için aradığımda, hemşire çok ilgiliydi ve beni hemen görüşmeye aldı, fakat doktor benim sadece stres altında olduğumu söyledi ve uyku ilaçları verdi. Başka bir doktorla randevu almayı planlıyorum fakat bir doktoru görmek için ilk nedenim olarak ne söylemeliyim? Çift kişilikli olmaktan rahatsızlık duyduğumu düşündüğümü söylemeli miyim? Biliyorum ki, doktorlar kendi kendine teşhis koyan hastaları sevmiyorlar fakat ilk randevumda hangi belirtilerin üzerinde durmam gerektiğini bilmiyorum. Yanılıyor olabileceğimi de biliyorum. Bu şekilde ilerlemeye çalışmaktan gerçekten çok yoruldum. Oya

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap: Eğer kendini depresyonda ya da çift kişilikli hissediyorsan, bir değerlendirme ya da tedavi önerileri almak için klinik bir psikoloğa ya da diğer zihin sağlığı konusunda lisanslı profesyonellerle iletişime geçmeni öneririm. Zihin sağlığı konusunda profesyonel biri, senin tam olarak nasıl bir şey yaşadığını, sana neyin ve neden olabileceğini düşündüğünü bilmek isteyecektir.

Doktorunla bir psikoloğa ya da diğer bir terapiste gönderilmenle ilgili konuş. Bir insanın zihin sağlığı tedavisine ilk başlangıcının, hekim olmayan bir terapist tarafından yapılması gerektiğine inanıyorum. Bir terapist, psikolojik değerlendirmeler yapabilecek şekilde eğitim almıştır ve size tedavi için eğer gerekli görünüyorsa bir psikiyatriste ya da diğer bir hekime gitmenizi önerebilir. (Eğer çift karakterli bir kişilik düzensizliğiniz varsa bile, herhangi bir ilaç tedavisine ek olarak yine psikoterapi öneririm çünkü psikolojik terapi, manik yönünüzü, depresyonla bağlantılı meseleleri ya da durumunuzla ilgili bulguları tetikleyebilecek stresi bastırmaya yardım edebilir). Bu günlerde pek çok psikiatrist, tedavide psikoterapi ya da psikolojik yaklaşımlar konusunda eğitilmiyor ve öncelikle ilaçla tedavi gibi biyolojik tedavilere güvenebilmektedirler.

Eğer sigortanı kullanabilmek maksadı ile hekiminin seni yollamasına ihtiyacın yoksa, bir psikoloğa ya da terapiste kendi iradenle de gidebilirsin. Devlet ya da yerel zihin sağlığı merkezinde, üniversite ya da yerel kolej psikoloji departmanında ya da daha evvel psikolojik tedavi görmüş arkadaşlarının ya da aile üyelerinin önerileri ve yardımları ile bir psikolog bulabilirsin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir