Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Hamile Kalınır?

Her ilişkide hamile kalma ihtimali yoktur. Hamilelik meydana gelmesi için kadının yumurtlama döneminde ilişkinin yaşanması gerekir. Yumurtlama ise kadınların her ayın belli dönemlerinde dişi üreme hücresi meydana getirmesidir. Bu dişi üreme hücresi olarak bilinen yumurtalar erkek spermleri tarafından döllendiği zaman hamilelik meydana gelir. Bu durumda kadının her ayın belli döneminde gebe kalabileceğini anlayabiliriz.

Kadınlarda 21 ile 35 gün arasında bir aylık adet döngüsü gerçekleşmektedir. Her kadında bu süre farklı olabiliyor. Önemli olan adet döngüsünün kaç gün sürdüğü değildir. Burada önemli olan yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini bilmektir. Düzenli bir şekilde adet gören kadınlarda adetten 14 gün önce yumurtlama gerçekleşir. Kadının yumurtaları 24 saat ile 48 saat arasında canlı kalabilmektedir. Bu durumda kadının yumurtlamadan 2 gün önce ve yumurtlamadan 2 gün sonrasını hesaba katarsak en fazla 4 günlük süreçte hamile kalabildiği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yumurtalar döllenirse gebelik meydana gelir

Kadının yumurtlama döneminde ilişki meydana gelirse erkek spermleri kadın rahmindeki yumurtalara ulaşarak bu yumurtayı döller. Döllenme olursa gebelik gerçekleşir ama döllenme olmazsa bu yumurtalar adet kanaması ile birlikte dışarıya atılır.

Döllenme gerçekleştiği zaman 3-4 günlük süreçte yumurtalar tüpler tarafından rahim boşluğuna ulaştırılır. Bu yumurtalar genellikle rahim üst bölümüne gömülür. Ve gebelik tamamen meydana gelmiş olur.

bebek anne karnı 20

Hamileliğin Anlaşılması

Gebeliğin anlaşılmasındaki en önemli kriter adet gecikmesidir. Düzenli olarak adet gören kadınlarda gecikme görülürse gebelikten şüphe edilebilir. Adet gecikmesi yaşandıktan sonra gebelik testi alarak evde kendiniz de test yapabilirsiniz. Yada doktora giderek muayene olabilirsiniz. Gebelik olup olmadığını anlamak için adet gecikmesini beklemek istemiyorsanız kanda gebelik testi de yaptırabilirsiniz.

Normal bir hamilelik 40 hafta sürer yani 280 gün sürer. Bu hesabı son adet arihinin ilk gününden başlayarak yapıyoruz. Normal doğum ise 38. hafta ile 42. haftalar arasında olması beklenir.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hamile kalmak için çiftler bilinçsiz bir şekilde ilişkiye girmektedir. Bu bilinçsizlik nedeniyle yıllarca çocuk sahibi olamayabilirler. Bu yüzden önce bilinçlenmek lazım ve gebeliğin ne zaman oluştuğunu bilmek lazım.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebelik kadının yumurtlama döneminde gerçekleşir. Bu yüzden cinsel ilişkinin de bu yumurtlama dönemi içerisinde olması gerekiyor. Yani iki adet arasında kadının gebe kalabilmesi için en fazla 4 günlük bir süresi var. Eğer bu 4 günlük periyodu denk getirirseniz gebelik meydana gelir.

Düzenli adet gören kadınlarda adet başlamadan 14 gün önce yumurtlama gerçekleşir. Bu yüzden bu dönemde ilişkiye girilmelidir. Ancak adeti düzensiz olanlar yumurtlama dönemini tam kestiremezler. Bu yüzden doktorları tavsiyesi iki adet arasında 2 günde bir düzenli olarak ilişkiye girilmesi yönündedir. Bu şekilde yumurtlama tarihini bilmeseniz dahi denk gelme olasılığı çok yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(523) Yorum

  admin
  05 Aralık 2015 - 09:58

  Merhaba,
  Eğer adetinizden sonra herhangi bir ilişki olmadıysa bu belirtiler gebelik belirtisi değildir. Gaz olabilir. Ancak adet bitiminden sonra ilişki yaşadıysanız gebelik söz konusu olabilir.

  İkinci bir ihtimal ise adet olduğunuz zannettiğiniz şeyin üste görmek olmasıdır. Üstüne görmek, hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir kanamadır. Üstüne görme, adet kanaması değildir. Çoğunlukla, kanamanın miktarı ve rengi de normal adetden farklıdır. Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir. Bu kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir.Bu her zaman fark edilmeyebilir. Bu yüzden gebe olabilirsiniz.

  Size tavsiyem bir gebelik testi yapmanızdır. Eğer gebe değilseniz ve bu şikayetleriniz devam ederse doktora başvurmalısınız.

  Hazal
  05 Aralık 2015 - 03:01

  Merhaba hocam, ben eşimle 10.11 ilişkiye girdik. Fakat adetim 23.11 gelecekti, adetimin süresine kadar bekledim test uygulamadım,gerek kalmadı Beklediğim adetim geldi tam vaktinde ama şuan nerdeyse bir ay olucak ve migde bulantısı, baş dönmesi, ve karnımda şişlik hiss ediyorum.
  Adetim geldiği halde, ilişkiden sonra hamile kalabilirmiyim?
  Çok korkuyorum, cevabınızı bekliyorum.

  admin
  04 Aralık 2015 - 09:43

  Adet olduysanız hamile değilsiniz demektir.

  admin
  04 Aralık 2015 - 09:42

  Gördüğünüz belirtiler gebelik belirtileridir. Gebeliğin ilk günlerinde az miktarda kanama da normal sayılabilir. Ancak sizdeki gibi ağrılı ve çok kanama normal değil. Eğer adet olmadığınızı düşünüyorsanız kesinlikle bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

  Tuba
  04 Aralık 2015 - 00:11

  Mrb hocam benimher ayin 2 si adet gunum ben kasim 2 sinde adet oldum iyilestikten sonra esimle duzenli iliskiye girdim ve neredeyse esim kasim 30 una kadar duzenli bosaldi benim kasimin sonlarinda kasigimda agri gogsumde agri idrarimda yanmalar sik sik cikmalar ve mide bulantisi yasadim ama aralik 3 de adet kanamam basladi nasil biyle oldu anlayamadim nolur cvp yazin

  Tuba
  04 Aralık 2015 - 00:02

  Merhaba hocam
  ben her ayin 2 sinde hasta(adet ) oluyordum esimle kasim ayinda hastaligimdan sonra aralik ayina kadarneredeyse 15 gun iliskiye girdim ve cogunda icime bosaldi.Kasim ayinin 30 ve aralik ayinin 2 sine kadar kasiklarimda agri goguslerimde agri sisme ve degismeler idrarim da acilar ve sik sik idrara cikma mide bulantilarim oldu ve ayin 3 de kanamam basladi cok siddetli bir agriyla bu hamilelik belirtisi olabilirmi yada kanamam neyden dolayi oldu kanamam normal adet kanamasi gibi cok bide acil cevaplarinizi bekliyorum tsk ederim

  Ozge
  03 Aralık 2015 - 21:13

  Meraba admin.nisanlimla adetimden 6 gun once iliskiye girdik ve bugun tekrar gunumde adet oldm . Hamile kalma olasiligim varmi acillll cvpp lutfennnn

  admin
  02 Aralık 2015 - 09:18

  Adet olduysanız gebe değilsiniz demektir.

  admin
  02 Aralık 2015 - 09:18

  Evet zaten batma ve sancı ilk bir hafta 10 günlük iken görülür. Gebeliğin rahimde oluşması ve yerleşmesi aşamasında olur. Hatta bazı gebelerde kanama da görülebilir.

  Nurçin
  02 Aralık 2015 - 05:46

  Ben ilişkiye girdim esimle ertesi gün adet oldum eşim içime bosaldı. Hamile kalırmıyım ?? Lütfen cevap verin lütfen

  fatma
  02 Aralık 2015 - 00:51

  Hocam bu belirtiler daha yeni bir haftalık ken hamilelik belirtisi olabilir mi peki hocamne olur acil cevap lütfen

  Admin
  02 Aralık 2015 - 00:20

  Merhaba, karın ağrısından kastınız sancı ve batmalar ise evet gebelik belirtileri arasında sayılır

  fatma
  01 Aralık 2015 - 19:16

  Hocam yorumunuzu bekliyorum lütfen cevap karın ağrısı oluyor gebelik belirtisi olabilir mi acil hocam lütfen

  fatma
  01 Aralık 2015 - 01:03

  Hocam karın ağrısı oluyor gebelik belirtisi olabilirmi

  admin
  30 Kasım 2015 - 09:42

  Evet gebe kalma ihtimaliniz var.

  fatma
  30 Kasım 2015 - 01:35

  Meraba hocam ben yumurtlama günüme iki gün kala ilişkiye girdim eşimle ama bir iki dakka sonra kalktım ve yumurtlama günümde tekrar girdim ilişkiye gebe kalmış olabilir miyim çok acil cevap hocam lütfen

  doğan
  25 Kasım 2015 - 05:09

  aciLL Cewap werin lüTfennn ben bir sewgilimLe ilişkiye girdim duldur benden 2 ay öncede kürtaj yaptrmış ilişkiye girdik ama kesinlikle içine boşalmadım ama 5 gündür adetini geçiktiğini söylüyor ikimizde korkuyoruz hamile kalma riski yüzde kaçç lütfenn acil cewap werin…..

  admin
  22 Kasım 2015 - 16:17

  Evet hamile kalma ihtimaliniz var. İlişkiye girdiğiniz tarihler yumurtlama dönemine denk gelebilecek tarihlerdir. Zaten belirtiler de ilk gebelik belirtileri arasında sayılmaktadır.

  admin
  22 Kasım 2015 - 16:16

  Adetli iken hamile kalmak mümkün değildir. Ayrıca karındaki şişme ve guruldama ise gaz olduğunu gösterir.

  admin
  22 Kasım 2015 - 16:13

  Hamile kalmak için öncelikle eşinizin dışarıya boşalmaması gerekiyor. Ve hamile kalmak için iki günde bir ilişkiye girmeniz gerekiyor. Uzmanlar iki günde bir ilişkiye girilmesi halinde yumurtlama dönemi denk geleceği için çok yüksek ihtimalle gebelik oluşacağını belirtiyorlar.

  Ceylan
  22 Kasım 2015 - 08:52

  Mrb ben 2 buçuk yıllık evliyim 2 tane düşük yaptım. Bundan dolayı eşim çocuk istemiyo ama ben çok istiyorum yaşım 23 hep dışa boşalıyo benim siz sorum nsl hamile kalabilirim -? Lütfen bana cwp yazın acil

  Ayça
  21 Kasım 2015 - 18:02

  Peki hocam ama adetim bittikten sonra karnında şimme ve gurldama var adetli iken hamile kalmam mümkün mü

  Aysegul
  21 Kasım 2015 - 17:55

  Benım bat 27 ekım ama kasık agrım bel agrım ve gogus hasasıyetım var korunmasız ılıskıyegırdık bu ay bırde ayın 13 ve 19 unda. Oldu acaba adete yakın oldugu ıcın hamıle kalırmıyım

  admin
  21 Kasım 2015 - 09:49

  Hayır bu şekilde hamile kalınmaz.

  Ayça
  20 Kasım 2015 - 21:05

  Biz nişablımla adetinin 2 ve 3 günü sürtünme ile. İlişki yaşadık benim üatümde zıbın iç çamaşırı ve ped vardı arkdan belime boşaldı birzda kaşçalarıma zevk suyunu sürdü hamile kalır mıyım

  admin
  20 Kasım 2015 - 09:16

  İlişkiden sonra meninin dışarıya akması normal bir durumdur. İlişkiden sonraki bir kaç gün kasık ağrısı ve bel ağrısı gibi şikayetler ilk hamilelik belirtilerinde sayılır. Hamile kalmış olabilirsiniz.

  Aslı
  20 Kasım 2015 - 00:22

  İyi geceler 2yıllık evliyim ve çocuğumuz olmadı doktora gittik ve guatr olduğunu öğrendim hap tedavisi görüyorum adetim hep gecikiyodu ama şu An NORMAL doktor adetinin 12.günü gel dedi ve düzenli olarak gün aşırı ilişkiye girceksiniz dedi yani bi ara yağıp bi ara boş dün yaptık ve 2saat yattım sonra ayağa kalktım meni dışarı aktı ertesi sabah ise kasıklarım çok ağrıdı hamile kalmış mıyımdır lütfen bana yardm edin..

  Nick
  20 Kasım 2015 - 00:17

  Zevk suyu ile hamilelik imkansız gibi bir şeydir. Bı yüzden endişe etmenize gerek yok.

  Reis
  19 Kasım 2015 - 19:56

  Sevgilimle anal iliski yasadik tam da olmadi zevk suyunun rahmin icine girebilir mi hamilelik olur mu bakireyim

  Sanem
  18 Kasım 2015 - 00:21

  İyi gecelr onmli bi soru cvp vereblrmsnz bn bir yl once adet oluodm ve bir yl hic olmdm nisanlmla iliskiye girdn snra bn bu ay adet gordm acaba hamile kalma riskim nedir acil cvp alablrmim arada bi cok nadir uc saniye suren sancm oluo gecio ama

  admin
  17 Kasım 2015 - 09:25

  Gebe olsaydınız kan testinde yada idrar testinde kesinlikle ortaya çıkardı.

  admin
  17 Kasım 2015 - 09:23

  Test pozitif çıktığına göre büyük ihtimalle hamilesiniz. Emin olmak için tekrar test yapabilirsiniz. Ayrıca kan testi yaparak da hamile olup olmadığınızı kesinleştirebilirsiniz.

  Selin
  17 Kasım 2015 - 03:05

  Merhaba
  Sevgilimle 1 ay önce ilişkiye girdik içime boşalma olmadı ama adetim 25 gündür gecikmede suan. ilk defa böyle bişey olduğu için eczaneden test aldım yaptım ve pozitif çıktı sizce gercekten hamile olabilir miyim tekrar test ya da kan testi yapmama gerek var mıdır ?

  Z
  16 Kasım 2015 - 16:11

  Merhaba 20 yasnda kizim. erkek arkadasim yaklasik uc ay onceuzerine bosaldi ve camasirim islandi, hemen cikarmadim o sekilde eve gittim. SonrasindaIki kez adet gordum . Iki ic haftadir karnimda hafif sanci batma egilirken zorlanma, bacaklarda agri hissettigmden dahiliyeye gittim.normal Kan ve idrar testinde hafif enfeksiyon dan baska bisey cikmadi. Ama hamileleik icin yapilan kan.ve idrar testi drgildi. Iki gundurde midem bulaniyor. Adet gormustum ama ustune gorme olabilirmi bide normal kan ve idrar testinde sonuc cikmazmiydi, hamilelik icin yapilan kan testi farklimi. Cok korkuyorum

  admin
  14 Kasım 2015 - 19:57

  Hamile kaldığınızı düşündüğünüz ilişkiden 10 gün sonra kan testi yaptırın.Eğer bahsettiğiniz kan testinden sonra bir ilişki yaşadıysanız ve o ilişkiden sonra bu şikayetler görmeye başladıysanız, ilişkinin üzerinden 10 geçmesini bekleyin ve kan testi yaptırın.

  yagmur
  14 Kasım 2015 - 19:43

  Peki hocam ben 10 g7n once kan testi yaptirdim negatif cikti b3nde kis oldugundan yasmin dogum kintrol hapi kullaniyorum 1 hafta oncede hafif kanamalarim oldu o ara basladim ilaci kullanmaya tekrardan bi kan testi dahami yapmam gerekir cunku hala batma acima oluyo.

  admin
  14 Kasım 2015 - 19:10

  İlişkiden bir kaç gün sonra yaşan batma, bel ağrısı gibi belirtiler ilk gebelik belirtilerinden sayılır. Rahme yerleşme aşamasında bu tür belirtiler görülebilir. Bu yüzden gebelik oluşmasından bahsedilebilir. Ancak kesin emin olmak için 7-10 gün sonra kan testi yaptırabilirsiniz.

  yagmur
  14 Kasım 2015 - 17:49

  Mrb hocam ben bi suredir duzenli bi sekilde adet goruyorum fakat gecen ay cok belim agridi adet gorecegim.zmn ve 2 gunu kanamla birlikte bi karis kadar bi parca geldi sonra agrim sancim oldu 1 2 gun gectikten so rada esimle 3 4 gun boyunca surekli birliktelik yasadik ara verdikten sonra batma acima felan oluyosuan da da acaba sebebi nedir ?

  yagmur
  14 Kasım 2015 - 17:40

  Mrb hocam ben bi kac aydir duzenli bi sekilde adet görüyorum fakat grcen ay cok belim agridi ve adetimin 2 gunu kanamayla birlikte bi karis kadar bi parca geldi tam olarak ne oldugunu anlamadim sonra karin bolgemde sanci agri felan oldu 1 gun gectikten sonra esimle bi kac kez iliski yasadik suanda batma acima var acaba neden olabilir.
  simdiden t.ederim..

  admin
  11 Kasım 2015 - 17:11

  Boşalma gerçekleştiği zaman meni rahime ulaşır. Bu durumda eşinizin vajinasını yıkaması gebelik oluşumu yada oluşmamasını etkilemez.

  hakan
  11 Kasım 2015 - 16:05

  sevgilimle ilişkiye girdim prezervatif yırtıldığı için içine boşalmışım sevgilim 2-3 dakika sonra kalktı vajinasını yıkadı hamile kalırmı

  hakan
  11 Kasım 2015 - 16:02

  eşimle dün ilişkiye girdim prezervatif delinince içine boşaldığımı farkettim ama eşim bir dakika sonra kalktı ve vajinasını yıkadı hamile kalırmı

  admin
  10 Kasım 2015 - 20:14

  Merhaba,
  Adet gecikmesi döneminde gebelik mümkündür. Çünkü hormonlar düzensiz çalıştığı için yumurtlama zamanı da düzensizdir. Bu adet gecikmesi döneminde yumurtlama meydana gelebilir ve dolayısı ile gebelik de oluşabilir.

  Hanife
  10 Kasım 2015 - 14:36

  Merhaba. Regl dönemim 4 gün geçirmişti fakat hamile değilim sürekli gecikme yaşıyorum. Eşim ile ilişkiye girdik ve içime boşaldı. Regl gecikmesi döneminde hamilelik riski olur mu.?

  Sukriye
  07 Kasım 2015 - 14:53

  Hocam acil cevap verir misiniz tesekkur ederim simdiden

  Sukriye
  07 Kasım 2015 - 13:39

  Merhabalar hocam ben 3ay önce bir dusuk yaptım ve şimdi tekrar hamile kalmak istiyorum 29ekim 2kasim ve 5kasimda esinle birlikte oldum adet günüm 9kasimda ama çok sabırsızlaniyorum sizce hamile kalma olasılığın denir şimdiden çok tesekkurler

  Sukriye
  07 Kasım 2015 - 13:29

  Merhabalar 3ay önce bir dusuk yaptım ve tekrar hamile kalmak istiyorum 29ekim 2kasim ve 5kasim tarihlerinde esinle birlikte olduk adetim 9kasimda olmasi gerekiyor ama sabredemiyorum hamile kalma olasılığım nedir hamile kalmış olabilir miyim hemen cevap verirseniz sevinirim şimdiden çok tesekkur ederim

  tugba
  07 Kasım 2015 - 08:56

  Mrb hocam ben gecen ayin 25 de adet oldum 29 da bitti ama bugun yeniden adet oldum yani adetim bittikten 9 gunnsonra tekrardan acaba nie kan resti yaptim gebelik felanda yok sebebi neden olabilir nolur yardimci olurmusunuz hocam lutfen.

  Betul
  05 Kasım 2015 - 21:24

  Merhaba adetime 4 gün kala birlikte oldum.4 gün sonra da günümde adet oldum.bosalma olmadı zevk suyundan suphleniyiruz.20.gün idrar testi yaptım.negatif bel sirt kasık agrim var. Hamilelik olabilir mi bu ya

  cansel
  03 Kasım 2015 - 18:29

  Saolun hocam allah razi olsun insallah hamileyimdir yarin muayeneye gidecem 6 aydir evliyim ama 6yil evliymis gibi yipratti etrafimdaki insanlar 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir