Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Hamilelik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe tarafından en çok merak edilen sorulardan biri daha yanıt buldu. Doğum kontrol hapğı kullanırken hamile kalınıp kalınmadığını Op. Dr. Kağan Kocatepe açıkladı;

Doğum kontrol hapları özellikle de içerisinde hem östrojen hemde progesteron olan doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldığında hamile kalma olasılığı son derece düşüktür.Doğum kontrol haplarının koruyucu özelliği % 99,5’a kadar varır. Neredeyse % 100’e yaklaşan bir rakam. Ama birtakım ekstrem durumlar olabilir.

Özellikle ilk 10 hap içerisinde 2 gün üst üste hapınızı unutursanız bir yumurta gelişimi söz konusu olacağı için o ay gebelik riskiniz yüksektir.İlaç vücut tarafından emilmezse hamile kalma riski olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

doğum kontrol hapı

Bunun dışında; ilacınızı aldığınız halde, ishal, kusma gibi ilacın emilmesini bozacak şeyler veya çok nadir bazı ilaçlar tetraksiklin, rifampisin gibi bazı ilaçlar ilacın emilmesini bozduğu için doğum kontrol hapı kullandığınız halde hamile kalabilirsiniz. Bu oran da 1000’de 5, %0,5 gibi bir olasılıktır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir