Gebelik Döneminde Ne Tür Vajinal Akıntılar Görülebilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik Dönemi Akıntıları

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe hangi hastalıkların gebelik döneminde ne tür vajinal akıntılar görülebileceği hakkında  anlattı.

Gebelik döneminde bir kadın akıntım var diyorsa bunun incelenmesi lazım. En sık görülen akıntı fizyolojik akıntıdır.Şeffaf ve beyaz renkli sürekli olan ve hiçbir şikayete neden olmayan bir akıntıysa doktor tarafından genellikle fizyolojik akıntı tanısı konuluyor.

İkinci sık görülen akıntı en sık görülen anormal akınıtdan sonra mantar enfeksiyonu peynir kesiği tarzında veya beyaz bir akıntı artı beraberinde kaşıntıda varsa mantar enfeksiyonudur. Gebeliktede sık sık buna rastlanılmatadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Üçüncü bir akıntı nedeni bu cok bir ciddi bir şeydir. Mesala Amniyon sıvısı gelmesi söz konusu olabilir. Bu da mantar enfeksiyonuna karışabilir.Bu yüzden mutlaka akıntısı olan bir kadın özellikle 7. haftadan sonra akınıtdan bahsediyorsa ve özellikle su gibi bir akıntısıysa amniyon sıvısı mı diye mutlaka kontrol edilmesi lazım.

Doğum - hamile - gebe

Gebelikte vajinal akıntı ;

En çok fizyolojik akıntı ve mantar akıntısı görülür.

Akıntılar dikkatle takip edilmeli

Diğer şeyler bakteri enfeksiyonlarda söz konusu olabilir.Onlar daha çok cinsel yolla bulaşımı olduğu için erkek bu konuda dikkat ettiği sürece bu tür bakteri enfeksiyonlar çok ciddi bir şekilde görülmez.Ama görülürsede erken doğuma neden olabilieceği gibi normal doğumda da bebeğe bulaşarak bebekte ciddi sorunlara neden olabilir.O yüzden özellikle bakteri enfeksiyonlar olup tedavi edilmesi hamilelik döneminde çok önemli. Mantar enfeksiyonu bebeğe bulaşsa bile hiçbir şey yapmaz.Mantar enfeskiyonunda gebe kalanlar bebeğe birşey olacak diye korkmamalıdır.bakteri enfeksiyonlu olanlar mutlaka tedavi edilmelidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir