Kısırlığa Neden Olan Teknolojik Aletler

Sponsorlu Bağlantılar

Elektronik aletler kısır edebilir

Hergün kullandığımız teknolojik aletler sağlığımız için bir çok farklı zarara neden olabiliyor. Özellikle bebek sahibi olmak isteyenlerin ve kısırlık sorunu ile uğraşanların kullandıkları teknoloji aletlerinin ne gibi etkilere sahip olduklarını bilmeleri gerekir. Ayrıca geleceğin anne ve babaları da bu etkiler karşısında şimdiden tedbir almaları gerekir.

Çocuk sahibi olmak isteyip de bir türlü çocuk sahibi olamıyorsanız kullandığınız teknolojik aletleri gözden geçirin. Yapılan araştırmalar neticesinde elektronik aletlerin üreme sağlığına ciddi anlamda zararlar verdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden bu elektronik aletlerden uzakta durmak ve kullanmadığımız zamanlarda kapatmak en iyisi.

Sponsorlu Bağlantılarrr

kısırlık, çocuk, bebek

Sperm ve yumurta kalitesini artırmak için elektronik aletlerden uzak durmanın oldukça önemli olduğunu söyleyen Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri uyardı.

Peki üreme sağlığını etkileyen aletler hangileridir?

Cep telefonu: Radyasyon yayan cihazlardan birisi de cep telefonudur ve günlük hayatta çok sık kullanmaktayız. Bu da üreme sağlığını olumsuz etkilemektedir.  Bu yüzden telefonlarımızı üreme organlarına yakın yerlerde taşımamamız gerekir. Yatarken en az 2 metre uzağa koymak ve konuşurken kulaklıkla konuşmayı tercih etmek gerekir.

cep telefonu zararları

Diz üstü bilgisayar ve WI-FI: Dizüstü bilgisayarlardan ve kablosuz internet bağlantısından (WiFi) yayılan yayılan elektromanyetik dalgalar özellikle erkekler üzerinde zararlı. Bu dalgalar testislerde yüksek ısı oluşmasına neden olduğu için erkek kısırlığına yakalanma oranı, kullanmayanlara oranla çok daha yüksek. Bu elektronik aletlerden çıkan dalgalar, üreme fonksiyonlarını etkileyerek sperm hareketliliğini azaltıyor ve spermin genetik yapısına zarar veriyor. Bu zararlardan korunmak için erkekler, bilgisayarlarını dizlerinin üzerinde kullanmak yerine masada kullanmaları gerekiyor.

dizüstü bilgisayar, laptop, netbook, notebook

Mikrodalga fırınlar: Mikrodalga fırınlar da kadınlar üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Kadınlarda adet düzensizliklerine, yumurtlama bozukluklarına, infertilite ve düşüklere sebep olduğu biliniyor. Erkeklerde ise sperm sayısının azalmasına neden olabiliyor. Bunun için mikrodalga fırınlar çalışırken uzak durmalı ve kapağınız kullanmadığınız zamanlarda da sıkıca kapatmalısınız.

rp_Delongi_Delonghi_mw_505_cv_mikrodalga_firin.jpg

Elektrikli küçük aletler: Diğer teknolojik aletlere göre zararları biraz daha az olan küçük ev aletlerini kullanmadığınız zamanlarda fişlerinde çıkarın ve olabildiğince uzak durun.

elektrikli süpürge evi süpürme

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir