Spiral Takılan Kadın Hamile Kalabilir Mi? (Doktor Cevabı)

Sponsorlu Bağlantılar

Spiral türleri

İki tip spiral bulunmaktadır. Bunlardan birincisi bakırlı spiral, ikincisi de hormonlu spiraldir.

Plastik spiralde plastik bir gövdenin etrafına sarılı bir bakır ve bu sayede oluşan koruyu etki vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hormonlu spiralde ise yine plastik bir gövdenin etrafına yerleştirilen hormon, progesteron hormonu. Bu hormon kanser yapıcı hormon değildir karıştırılmasın.

Hormonlu spiralin rahim içindeki yerleşimi yüksek doz olduğu için hormon elverişsiz hale getirildiği için rahim içine yerleştirilir ve gebelikten korur.Bakırlı spiral ise o bakırın bölgede yarattığı elverişsiz ortam sayesinde koruma gerçekleşiyor.

Bakırlı ve hormonlu spiral farkları

Türkiye’de daha çok bakırlı spiral kullanılır. Bakırlı spiral ile hormonlu spiral arasındaki fark şudur;

Bakırlı spiral adet kanama miktarını genellikle artırıyor.Hormonlu spiral ise adet kanamalarını çok azaltıyor hatta bazılarında kesiyor.

spiral

Genelde koruma süreleri 5 yıl civarındadır. Koruyuculukları ise takıldıkları andan itibaren başlıyor. Gebelikten koruma olasılıkları ise %98-99 civarındadır. Ama yine de yıllık kontroller yapılmalıdır. Çünkü spiral yerinden kaymış olabilir.

Bakırlı spirallerin yaptığı yan etki kanama ve bazende adet sancısını artırmasıdır. Hormonlu spirallerin yan etkisi ise adet kanamasını çok azaltması ve bazende kana geçen hormonların vücutta sıvı tutunumu, ve hatta bezen iştah eçme ve kilo alma gibi sorunlara neden olmasıdır.

Spirallerin takılması

Spirallerin takılması ise adetin ilk günlerinde gerçekleşiyor. Bunun iki nedeni bulunuyor. Birisi adetli iken spirali hamile bir kadına takmadığından doktorlar emin oluyor. İkincisi ise adetli iken rahim ağzı biraz daha genişlediği için takılması daha avantajlı oluyor. Bunun dışında hamile olunmadığından emin olunduğu herhangi bir zaman da takılmaktadır.

Doğurmamış bir kadına da spiral taktırılabilir. Eskiden spiraller çok kalın ve uzundu. Büyüzden doğum yapmamış bir kadına spiral takmak çok zordu. Hatta imkansızdı. Fakat günümüzdeki spiraller ince olduğu için rahim içine takılabiliyorlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir