Spiralle Hamile Kalınır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Spiralle Hamile Kalma Olasılığı

Spiral kullanan kadınlarda da hamilelik olaşabilir.Düşünecek olursak eğer, tüpleri bağlanan kadınlarda bile hamilelik oluşabiliyor.Ama tabi olasılıkları azdır.Hiçbir yöntem kullanmayanlar geri çekme yöntemi ile korunanlar bile hamile kalma oranı vardır.Esas doğum kontrol yöntemi olarak ciddiye alınan biri doğum kontrol hapıysa diğeri spiraldir.

Çünkü uygun bir konumda yerleştirildiği zaman gebelikten korunma oranı çok yüksektir.Tabiki özellikle genç kadınlarda her zaman ve her zaman spiralle rağmen hamile kalma göz önüne alınacak olursa eğer adet gecikmesi varsa yinede bir gebelik testi yapmakta fayda var.

%99,5 oranında spiral korunma  yöntemdir. Bu rakam bir kadın yılı için hesaplanır. 1 kadın yılı demek 1 kadının 12 ay bu ilacı kullandığı zaman karşılaşacağı risk demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

spiral

Spiralle hamile kalmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi, kullandığı spiralin kontrolünü düzgün yaptırmamak, spiralin kaymasına bağlı olarak normal yerinde olmayan spiralin koruyuculuğunun azalmasıdır.

Nadiren normal spiral yerindeyken de gebelikler görülür. En çok dikkat etmeleri gereken bir kere kontrollerini düzenli yaptırmalarıdır. Onun dışında ortaya çıkabilecek herhangi bir değişiklik, adet uzamaları, düzensiz kanamalar ve benzeri durumlarda yine aynı şekilde jinekologlarıyla görüşmeliler.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir