Demir Fazlalığının Neden Olduğu Hastalıklar

Sponsorlu Bağlantılar

Demirin de Fazlası Zarar

Her şeyde olduğu gibi demirin de fazlası vücuda zararlı.Sağlık açısından ve vücut için oldukça faydalı olan demir, fazla alınması durumda damar sertliğine, hücrelerin erken yaşlanmasına ve yağlanmasına, karaciğer, pankreas ile eklemlerde ağır tahribat gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Vücuttaki demir miktarının genetik ya da çevresel nedenlerle artabileceğini söyleyen Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Nezih Hekim, demir artışının en büyük nedenlerinden birinin hemokromatoz denilen doğumsal bir hastalık olduğunu belirtiyor. Bu hastalıkta bağırsaklardan demir emilimi artıyor ve zamanla organlarda aşırı demir birikimine neden oluyor. Hastalığa anne ve babadan geçen arızalı herediter hemokromatoz (HH) olarak adlandırılan, demir tutulumu sağlayan HFE geninin neden olduğu biliniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, vücutta demir birikimi her zaman genetik kusurlara bağlı olmayabiliyor. Bazen düzenli alınan kan transfüzyonu, bazen Akdeniz anemisi (Talasemi), bazen de alkol tüketimi ile gelişen kronik karaciğer hastalıklarına bağlı olarak vücuttaki demir miktarında artış görülebiliyor.

Doç. Dr. Nezih Hekim’in verdiği bilgiye göre, demir haplarının aşırı kullanımı da demir zehirlenmesine yol açıyor. Az görülse de gebeliği sırasında içerisinde demir bulunan vitamin haplarını kullanan annelerin bebeklerinde de demire bağlı zehirlenmeler ortaya çıkabiliyor.

Hemokromatoz nedeni ile demir düzeyleri yüksek olan kişiler, bazen yaşamları boyunca hastalığının farkına varmıyor. Bazen de hastalık; eklem, karın ağrısı, sürekli yorgunluk ve halsizlikle kendini gösteriyor. Alkol alanlarda hastalığa bağlı şikayetler artarken, kadınlarda adet kanaması ile kan kaybına bağlı olarak hastalığın şiddetinde bir azalma söz konusu. Fazla demir halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi problemlere; karaciğer sirozu ve kalp kasında fonksiyon bozukluğuna yol açabiliyor.

Demir Artığı Nasıl Anlaşılır?

Kanda demir miktarının, total demir bağlama kapasitesi (TIBC), doymamış demir bağlama kapasitesi (UIBC) ve ferritin testleri ile ölçüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Nezih Hekim, bazı hastalıklarda genetik teste de ihtiyaç duyulduğunu belirterek şunları söylüyor: “Bu testlerle sadece hemokromatoz değil, demire bağlı diğer hastalıkların da tespit edilmesi mümkün. Açıklanamayan demir yüksekliği ile birlikte aşağıdaki hastalık veya şikayetlerden herhangi biri varsa genetik testler de istenebilir:

  •  Kronik yorgunluk, halsizlik, karın ağrısı (özellikle sağ üst kadran), ishal.
  •  Eklemlerde iltihap, kanser.
  •  Geç başlayan diyabet, karaciğer büyümesi, siroz.
  •  İktidarsızlık, libido kaybı, testis küçülmesi ve kısırlık.
  •  Kadınlarda amenore ve diğer adet bozuklukları.
  •  Hafızanın zayıflaması, depresyon.
  •  Kalp kası bozukluğu, düzensiz kalp atımı, kalp yetmezliği.
  •  Vücut kıllarında azalma.
  •  Hipotiroidizm.
  •  Denize gidilmediği halde derinin bronzlaşması.
  •  Sıkça grip ve nezle olma.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    kamuran karaçetin
    29 Ağustos 2012 - 20:58

    kanda demir araştırması yaptırdım 187,08 olarak çıktı 6 ay önce ki tahlilimde 87,05 idi bu aşırı yükselme neden kaynaklanır sıkıntılı bir durum varmıdır.yapılan ultrasonlardada tüm badın organları normal olup böbrek ve karaciğer ile pankreas konturları normaldir cevap alabilirmiyim lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir