Demir İçeren Besinler

Sağlıklı bir yaşam için minarellerin önemi büyük.En önemli minarellerden biride demirdir.Enzim üretimi için,hemoglobin için demir önemlidir.Kadınlar erkeklere oranla 2 kat daha fazla demir kaybederler.Demir eksikliğini gidermek için sağlıklı ve düzenli beslenmeli,demir emilimi kolay olan besinleri tüketmelisiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok yiyecek demir içermektedir ve farkında olduğun gibi bazısında demir emilimi diğerlerine nazaran daha iyidir.

Et kaynaklarından kazanılan demir en iyi emilimi sağlar böylece az miktar bile çok uzun süre vücutta etkili olur. Örneğin küçük bir parça biftekten kazanılan demir büyük bir porsiyon ıspanaktan elde edilen demirle eş değerdedir. Çünkü bazı sebzeler demirin emilimini engelleyici inhibitörlere sahiptir. Hayvansal gıdalardan elde edilen demir ‘heme’, bitkilerden elde edilen ise ‘non-heme’ olarak tanımlanır. ‘Heme’ sadece hayvanlar aleminde bulunan kanın yerine kullanılmaktadır.

Çocuk doğurma yaşında olan kadınlarda ortak olarak demir eksikliği görülmektedir. 12 ile 50 yaşları arasındaki kadınların %95 inde demir eksikliği çeşitli sebeplere bağlı olarak görülmektedir.

Kadınlar adet dönemleri sırasında kan kaybettikleri için demir kaybetmektedirler.

Kadınlar genellikle demir ihtiyaçlarını karşılayacak kadar beslenmezler.

Bu nedenlerden dolayı sadece demir açısından zengin besinleri tüketmek eterli değildir. Aynı zamanda demir içeren multi vitamin desteği almalıdırlar. Bu mantık çerçevesinde kadınlara özel multi vitamin destekleri hazırlanmıştır.

C Vitamini gibi bazı besinler demir emilimini arttırmaktadır. Böylelikle, örneğin bir bardak portakal suyundaki demiri vücut daha fazla miktarda kullanabilmektedir.

Aşağıdaki Listede Emilimi Yüksekten Alçağa Doğru Olmak Üzere Demir Açısından Zengin Besinler Bulunmaktadır:

Her tür ciğer

Biftek

Geyik eti

İstiridye

Sardalye

Hindi

Tavuk

Morina balığı

Bira mayası

Yaban mersini pekmezi

Demir açısından zengin kahvaltılık gevrek

Buğday Tohumu

Soya fasulyesi

Sponsorlu Bağlantılar

Mercimek

Şalgam

Fırın patates kabuğu

Bulgur