Dişlerde Ağrı Ve Sızı Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Dişlerimiz Neden Ağrır?

Dişlerinizde mutlaka ağrıma ya da sızlama şikayetleriniz olmuştur. Bu konuda Samsunpark Tıp Merkezi Diş Hekimi Dt. Şebnem Pekel Bayrak bu şikayetlerin nedenlerinden bahsediyor. Aynı zamanda soğuk havaların diş problemlerini daha da azdırdığını ifade ederek, dişlerinden şikâyetçi olanların sıcaktan soğuğa geçişte sıkıntı yaşamamak için dikkatli olmalarını tavsiye etti.

Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla sızlayan dişlerin birçok olumsuzluğu işaret edebileceğine dikkat çeken Dt. Bayrak, “Ağız içindeki çürükler, dişeti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, dişte kırıklar, kırık kalmış kök parçaları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, yanlış beslenme diş sızlama ve ağrılarına sebep olabilir.” uyarısında bulundu.
En yüksek hassasiyet ise çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görüldüğünü aktaran Dt. Bayrak, diş yüzeyinde çürük olmasa bile madde kaydına uğramış dişlerde hassasiyet oluşacağını söyledi.
Asitli içecekler çürüksüz madde kaybı oluşturuyor
Dişleri fırçalarken kullanılan sert diş fırçasının fazla kuvvet uygulanımı sonucu diş etinde çekilmelere sebep olduğunu hatırlatan Dt. Bayrak, “Kök yüzeyinin açığa çıkması sebebiyle dişlerde hassasiyet ve ağrı oluşabilmektedir. Beslenme şekli bu hassasiyetleri artırabilmektedir. Kola gibi asitli içecekler, meyve suları, enerji içecekleri, çürüksüz madde kaybına sebep olabilmektedir. Bu tür içeceklerin kullanımı sonucu asitsel içerikle yumuşayan mine ve dentin dokusunun, diş fırçalama sonucu kolayca yerinden kalkmasına sebep olacaktır.” şeklinde konuştu

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir