Zayıflatan ve Kilo Verdiren Baharatlar (Bilimsel Araştırma)

Sponsorlu Bağlantılar

Zayıflamak için baharatların mucizevi özelliklerinde faydalanmalısınız. Diyet ve egzersiz yaparak zayıflamak, göbeğinizi eritmek ve yağlarınızdan kurtulmaya çalışırken, baharatları da kullanarak bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz.

Bilimsel olarak kilo verme üzerinde etkileri kanıtlanan baharatları sizlerle paylaşıyoruz. Metabolizmayı hızlandıran, sinidirimi kolaylaştıran, vücutta yağ oluşumunu engelleyen ve yağları eritme üzerinde etkilere sahip olan bu baharatları beslenmenize ekleyin.

Hardal Tohumu: Metabolizmayı Hızlandırır

İngiltere Oxford Politeknik Enstitüsü’ndeki bilim adamları, 1 tatlı kaşığı hazır hardal (yaklaşık 5 kalorilik) yedikten sonra birkaç saat boyunca metabolizmayı yüzde 25 oranında artırabildiğini ortaya çıkardı. Sadece bu değil, Asian Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, besleme hardal yağı ile desteklendiğinde, viseral yağ dokusunun düştüğü keşfedildi. Yemeklerinize hardal eklemeyi unutmayın.

Kişniş: Sindirimi Hızlandırır

Kişniş, benzersiz bir yağ karışımı içerir (özellikle linalol ve geranil asetat). Sindirim kaslarını rahatlatmak ve aşırı aktif bir bağırsağı rahatlatmak için reçetesiz ilaçlar gibi çalışır. Sindirim Hastalıkları ve Bilim dergisinde yayınlanan bir çalışmada, karında şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık ve ishal atakları ile ortaya çıkan irritabl bağırsak sendromlu (IBS) hastaları, plaseboya karşı kişnişden faydalanılabileceği bulundu. Kişnişi etleri marine ederken, salata soslarında ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

Plasebo etkisi: Farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir.

Tarçın: Göbek Yağını Eritiyor

Tarçın, vücut kompozisyonunu değiştirdiği ve insülin duyarlılığını artırdığı ispatlanmış polifenoller olarak da bilinen güçlü antioksidanları içerir. Archives of Biochemistry and Biophysics’de yayınlanan bir hayvan araştırmasında, tarçının beslenmeye eklenmesi göbek yağı birikimini azalttığını gösterdi. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir dizi çalışmada, nişastalı bir yemeğe bir çay kaşığı tarçın eklenmesi kan şekerini stabilize edebilir ve insülin artışını önlemeye yardımcı olabilir. İnce bir bel, daha az yeme isteği ve iştah kontrolü için sabah yulaf ve sabah içeceğinize tarçın serpin.

Kırmızı Acı Biber: Yağ Yakıyor

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, kırmızı biberi sıcak kılan kimyasal olan capsaicin’in günlük tüketiminin abdominal yağ (karın yağı) kaybını artırdığını keşfetti. Kanadalı araştırmacılar tarafından yapılan ikinci bir araştırmada, baharatlı mezeler yiyen erkeklerin daha sonraki öğünlerde baharat tüketmeyenlere göre 200 kalori daha az tükettiği görüldü. Izgara balık, et ve yumurtalara kırmızı biber atmayı deneyin.

Karabiber: Yağ Oluşumunu Önlüyor

Sponsorlu Bağlantılar

Karabiber, yüzlerce yıldır doğu tıbbında iltihaplanma ve mide rahatsızlıkları gibi birden fazla sağlık durumunun tedavisinde kullanılmaktadır. Ve son hayvan çalışmaları, karabiberin yeni yağ hücrelerinin oluşumuna müdahale etme kabiliyetine sahip olduğunu gösterdi. Adipogenez olarak bilinen bir reaksiyon sayesinde, bel boyutunda, vücut yağında ve kolesterol düzeylerinde bir düşüşe neden oldu. Izgara etlerine, yemeklere ve salatalara karabiber eklemeyi unutmayın.

Zencefil: Sindirimi Hızlandırıyor

Çin’li filozof Konfüçyüs’ün her yemeğinde zencefil yediği anlatılır. Konfüçyüs’ün neden zencefil yediğini bilmiyoruz ama günümüzde zencefilin bir takım sindirim semptomları iyileştirdiği bilim tarafından gösteriliyor.

Gastroenteroloji ve Hepatoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, karın ağrısı tedavisine ek olarak, zencefilin sindirimi (gastrik boşalmayı) hızlandıran benzersiz bir yeteneğe sahip olduğu ortaya çıktı. Taze rendelenmiş zencefil, turşu ve salata soslarında oldukça lezzetlidir. Ayrıca sindirim sistemini yatıştırmak için zencefil çayı içebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir