Yağ Yakan ve Zayıflatan Bitki Çayları – 20 Çay (Bilimsel Araştırma)

Sponsorlu Bağlantılar

Yağ Yaktıran Çaylar

Vücudunuzu ocağın üzerindeki demlik ve vücudunuzdaki yağları da demlik içerisindeki su olarak hayal edin. Eğer ateş yavaş ise suyun kaynaması ve buharlaşması yavaş ve uzun zaman alacaktır. Ancak ateş yüksek olursa su daha hızlı kaynayıp buharlaşır. Bazı bitki çayları da işte tam da bu görevi görüyor ve vücudumuzun sıcaklığını artırarak yağlarımızın buharlaşıp uçmasını sağlıyor.

Yapılan son araştırmalar çayın, egzersiz yapmadan veya diyet yapmadan yağ yakmanızı sağlayabileceğini ortaya koyuyor. Bitki çayları vücudunuz yağlara karşı savaşırken size ekstra bir avantaj sağlar ve yağlardan kurtulmanız daha kolay olur. Böylece daha ince ve zayıf bir vücuda kavuşursunuz.

Peki hangi bitki çayları yağ yakmayı hızlandırıp zayıflamanızı sağlıyor?

Kanıtlanmış Zayıflatan 20 Bitki Çayı

Beyaz Çay: Depolanan yağları parçalayabilir

Beslenme ve Metabolizma dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, vücudunuzu yağ yakmayı teşvik etmek için dört farklı yolla çalışır; aynı zamanda yağ hücrelerinin oluşumunu engellerken, vücuttaki depolanmış yağ parçalanma sürecini de aynı anda izler. Bir başka araştırmada ise çayın, hücrelerden yağ salınmasını tetikleyen antioksidan türü kateşinlerce zengin bir kaynak olduğu ve karaciğerin yağ enerjisine dönüşmesini hızlandırdığını buldu.

Sarıçalı Çayı: Yağ hücrelerinin büyümesini engeller

Diken üzümü, kadıntuzluğu veya sarıçalı isimleri ile tanınır. Iğdır gibi doğu bölgelerinde zirinç ismi ile de bilinir. Çinli araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, sarıçalının yüksek yağlı bir beslenme uygulanan sıçanlarda kilo alımını ve insülin direncinin gelişimini önlediğini ortaya koydu. Önceki araştırmalar, bitkinin tüketilmesinin enerji tüketimini artırabileceğini ve yağ hücrelerinin yüzeyindeki alıcıların sayısının azalmasına yardım ettiğini keşfetti.

Pu-Erh Çayı: Karın ağrısını azaltır

Fermente bir Çin çayı olan bu çay, yağ hücrelerini ortadan kaldırıyor. Çinli araştırmacılar, iki ay boyunca sıçan gruplarını çeşitli diyetlerle beslediler. Pu-erh çay ekstresi alanlar diğerlerine göre kanında daha düşük seviyelerde yağ ve daha düşük karın yağı seviyeleri görüldü. Sabahları bu çaydan içebilirsiniz.

Oolong Çayı: Metabolizmayı hızlandırır

Bu antioksidan bakımından zengin geleneksel Çin çayıdır. Bu çay, kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmanıza yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı olur. Yeşil çay gibi, oolong da kateşinlerle doludur ve vücudun yağ metabolize etme yeteneğini geliştirerek kilo kaybını artırır.

Rooibos Çayı: Yeni yağ hücrelerinin büyümesini önlüyor

Rooibos çalı yapraklarından yapılan kırmızı, doğal bir tatlı çaydır ve güçlü yağ eriticilerdir. Güney Afrikalı araştırmacılara göre, bitkide bulunan polifenoller ve flavonoidler, yağ hücrelerinin oluşumunu %22 oranında engelliyor.

Yeşil Çay: Metabolizmayı iyileştirir

Araştırmacılar, yeşil çayın yağ yakıcı özelliklerini kateçinlere, özellikle yağ hücrelerinden (özellikle göbekte) yağ salınımını arttırarak metabolizmayı hızlandırarak yağ dokusunu patlatan bir antioksidatif bileşik grubunun adı olan EGCG’yi içerdiğini keşfettiler. Ayrıca karaciğerin yağ yakma kapasitesini hızlandırıyor. Araştırmalar, düzenli yeşil çay içmeyi egzersizle birleştirmenin kilo verme gücünü en üst düzeye çıkarabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, günlük 4-5 bardak yeşil çay içip 25 dakika egzersiz yapan katılımcılar, çay içmeden egzersiz yapanlara göre 2 kilo daha fazla verdi.

Limon Çayı: Göbek şişmesi önler

Limon çayı d-limonen içeriği sayesinde göbeğin şişmesine karşı yardımcı olabilir. Japonya İlaç Derneği Dergisinde yayınlanan bir hayvan araştırması, D-Limonene’nin su tutma özelliğinden dolayı şişmeyi engelleyebildiğini doğrulandı.

Kediotu Çayı: Fazla kilolarınızı verdirir ve uyku kalitesini artırır

Üç gün boyunca gözlerini bir saatlik bir süreyle dinlendirmek, vücudun açlık ve iştahı regüle eden hormonu olan ghrelin hormonunu olumsuz etkilenmesi için yeterlidir. Öte yandan, kaliteli uyku, yağ yakma hormonlarının üretimini destekler ve böylece birkaç kilo vermeye çalışırsanız onu bir öncelik haline getirir. Araştırmacılar, kadınlar üzerine yapılan bir araştırmada, deneklerin yarısına kediotu özütü ve yarısına plasebo verdiler. Kediotu alanların yüzde otuzu uyku kalitesinde iyileşme olduğunu bildirdi.

Ashwagandha (Kış Kirazı) Çayı: Yağ hormonlarını kapatır

Ashwagandha çayı size hayat hakkında daha iyi bir bakış açısı kazandırır ve belinize zarar verebilecek stres hormonlarını azaltır. Indian Journal of Psychological Medicine ‘de yayınlanan bir çalışmada “Ashwagandha kökü özünün güvenle ve etkili bir şekilde strese karşı direnci arttırdığını ve böylece kişinin kendi kendine yaşam kalitesini geliştirdiğini” ortaya koymuştur. Penn State’de yakın tarihli bir araştırma, stresli durumlara kötü tepki gösteren kişilerin bedenlerinde artmış iltihaplanma seviyelerine sahip olduğunu ve iltihaplanmanın doğrudan diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi hastalıkların yanı sıra obezite ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaban Mersini Çayı: Enflamasyonu yumuşatır

Morbid Nutrition & Food Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yaban mersini tüketmek, şişmeyi tetikleyen iltihaplanmayı azaltabilir. Araştırmacılar katılımcıları iki gruba ayırdı; bir gruba 1.5 bardak yaban mersini eşdeğer bir diyet verilirken, diğer gruba meyveyi içermeyen bir kontrol diyeti uyguladı. Deneyin sonunda, yabanmersini yiyen grup, meyveyi tüketmeyen gurptan çok daha az iltihap gördü.

yaban mersini, meyve, sağlık

Mate Çayı: Kalori yakar

Mate çayı, vücudun kalorili yakma mekanizmasına dönüşen güçlü termojenik etkileri ile bilinir ve aynı zamanda insülin hassasiyetini artırarak kilo vermeyi de sağlar. Yakın tarihli bir çalışmada, katılımcılar iki gruba ayrıldı. Bir grup egzersizden 60 dakika önce bir plasebo aldı, diğer grup ise matenin 1000 mg kapsülünü yuttu. Araştırmacılar, bitkiyi tüketenlerin metabolizmasındaki faydalı etkilerin arttığını keşfettiler. Çayını demlemek, yüzde 90’a kadar daha güçlü kanserle savaşan antioksidanların ortaya çıkmasına yardımcı olur. B vitamini ve kan şekeri düzeylerini dengelemeye yardımcı olan bol miktarda krom içerir.

Nane Çayı: Açlığı önlüyor

Bazı kokular açlığı tetikleyebilir bazıları ise iştahınızı bastırabilir. Nörolojik ve Ortopedik Tıp Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, her iki saatte bir nane bardağı kokan kişilerin ayda ortalama 5 kilo kaybettikleri tespit etti.

Papatya ve Lavanta Çayı: Enerji verir

Papatya ve lavanta çayı, uykusuzluğa bağlı stresleri azaltarak yorgunluk ve depresyondan korur. Ve stresin azalması, obezite ve şeker hastalığı gibi kilo ve kan şekeri bozukluklarına doğrudan bağlı olan artmış iltihaplanma seviyelerini önler. Bir Alman çalışması papatya çayının uyku eksikliği ile ilgili fiziksel belirtilerini önemli ölçüde iyileştirdiğini buldu. Bir başka çalışmada, uykusuzluk sorunu çeken insanlarda gündüz uyanıklığının iyileştirdiği bulundu.

Goji Çayı: Kalori yakmanıza yardımcı olur

Goji çayı, %10 oranında kalori yakar. Gojilerin hasat edildiği bitki olan Lycium barbarum, diyabet için geleneksel bir Asya tıbbi tedavisidir, ancak aynı zamanda zayıflatma etkisi de vardır. American College of Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada, katılımcılara yemekten sonra tek bir L. barbarum veya plasebo verildi. Araştırmacılar, dozdan bir saat sonra goji grubunun plasebo grubuna göre yüzde 10 daha yüksek bir oranda kalori yaktığını gördüler. Etkisi dört saate kadar sürdü! Goji çayı, yeşil çayla karıştırılabilir ve böylece kalori yakımı da artar.

Zencefil Çayı: Şişkinliği azaltır

Zencefil dünyamızın en sağlıklı baharatlardan biridir, aynı zamanda iltihaplanma ile savaşmaktadır. Çoğu araştırmaya göre, zencefil, geleneksel olarak mide ağrısını hafifletmek için kullanıldı, vücudun çeşitli genleri ve enzimlerini bloke ederek şişmenin neden olduğu iltihaplanmayı önledi.

Kava Kava Çayı: Kaygıyı önlüyor

Bu çay, endişe verici düşünceleri bastırıyor. Bir çalışmada, stres uyandıran uykusuzluğa sahip hastalara 6 hafta boyunca günlük 120 mg kava kava uygulandı. Sonuçlar, uyku gecikmesi, süre ve uyanma hali açısından istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme olduğunu ortaya koymuştur. Endişeli olduğunuzda, vücudunuz her zaman stres altında yaşıyor gibi hissediyor. Kaygının kilo alımı için güçlü bir tetikleyici olması nedeni de budur.

Rezene Çayı: Belinizi inceltir

Sponsorlu Bağlantılar

2015 Gıda Biyokimya Dergisi (Journal of Food Biochemistry) çalışmasına göre, rezenede bulunan foeniculum vulgare, iltihaplanma ile mücadelede önemli özelliklerine sahip olduğu ortaya çıktı.

Kola Nut Çayı: Metabolizmayı hızlandırır

Kola nut çayı, kafein içeren meyveden yapılır. Kahveden daha fazla kafein içerdiği için de metabolizma hızınızı artırır.  Physiology & Behavior dergisinde yayınlanan bir çalışmada, 100 mg’lık tek bir kafein dozundan sonra hem zayıf hem de obez deneklerin metabolik hızında % 3-4’lük bir artış görülmüştür.

Ebegümeci Çayı: Şişkinliği azaltır

Bu çay, şişkinliği azaltmanıza yardımcı olabilir. Sayısız çalışmaya göre, bu bitki içerisinde bulunan flavonoidler ve diğer bileşikler, su ve elektrolit dengesini düzenleyen hormon olan aldosteronu etkileyerek şişkinlikten korunmada yardımcı oluyor.

Matcha Çayı: Yağları yakar ve yağ depolarını azaltır

Matcha, özel olarak yetiştirilen ve işlenen öğütülmüş bir yeşil çay tozudur. Yağ yaktıran çaylar arasında belki de en etkili çaydır. Araştırmalar, matcha çayındaki epigallocatechin gallate (EGCG) konsantrasyonunun, çoğu yeşil çaydan 137 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir