Yağlı ve Kuru Meyvelerin Kalori Miktarları

Sponsorlu Bağlantılar

Diyet yapanlar ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler en çok yediklerinin kalori miktarlarına dikkat ederler.Diyet yaparken yediklerini özel seçen kişiler kalorisi düşük yiyecekleri tüketerek kilo verirler. Peki bu kalorisi düşük yiyecekler listesinde meyvelerin yeri nasıl. Meyveleri kalorileri ne kadar? Diyet yaparken meyve tüketilmeli mi? Hangi meyvenin ne kadar kalorisi var diye merak ediyorsanız işte bütün meyvelerin kalori miktarları…

Kuru meyvelerin kalori miktarları

(100gr.)

Sponsorlu Bağlantılar

Meyvelerin suyu alınarak ve ısıya maruz bırakılarak kurutulması sonucu elde edilen kuru meyveler, taze meyvelerle aşağı yukarı aynı elementlere sahiptirler. Fakat taze meyvelere göre %4-%5 daha konsantredirler ve maalesef şeker (65- 100 gr.) ve kalori açısından (en az 250 Kcal) da daha zengindirler.

kuru meyveler

Üstelik C vitamini içermezler. Eğer kilonuza dikkat ediyorsanız kuru meyveleri az miktarda tüketmenizi öneririz. Ama spor yapıyorsanız kuru meyveleri az değil yeterli miktarda tüketin.

Kuru hurma: 287 Kcal
Kuru üzüm:
 280 Kcal
Kuru muz
: 273 Kcal
Kuru kayısı:
 266 Kcal
Kuru incir:
 250 Kcal

Yağsı meyvelerin kalori miktarları

(100 gr.)

Diğer meyvelerin aksine, yağsı meyveler (genellikle kabuklu yemişler) az miktarda şeker içerirler ama yağ ve protein açısından zengindirler. Bu nedenle de kalorileri yüksektir (en az 600 Kcal).

Ne kadar kalorili olursa olsunlar az miktarda tüketildikleri sürece sizin sağlığınız için faydalıdırlar çünkü doymamış yağ asitleri (Omega 3 gibi), E vitamini, magnezyum, demir ve kalsiyum içerirler. Yağsı meyveleri tuzsuz ve ölçülü tüketmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pekan cevizi: 700 Kcal
Kaju: 
600 Kcal
Ceviz:
 525 Kcal
Fındık: 
385 Kcal
Hindistan cevizi:
 353 Kcal

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir