El Karıncalanması ve Uykuda El Uyuşması

Sponsorlu Bağlantılar

Eliniz Karıncalanıyor Mu?

Konu Başlıklar:

El karıncalanması ve uyuşmasının nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

El uyuşması tedavisi

Günlük hayatta her insanın karşılaşabileceği bir durum olan el karıncalanması yada uyuşması çeşitli nedenleri olabilir.Ellerin uyuşması pek dikkate alınmaz ve genellik çeşitli yaş kesimlerinden insanların sıkça şikayette bulunduğu bir rahatsızlıktır.Özellikle uykularınızı bölen el karıncalanmaları ile karşılaşabilirsiniz.Sürekli önemli bir değildir geçer mantığı ile dikkate alınmayan el karıncalanmaları ciddi rahatsızlıların habercisi olabileceği gibi kalıcı rahatsızlıklara da yol açabilen bir sağlık sorunu olabilir.

İşte el uyuşmaların en önemli nedenleri…

Karıncalanma ve Uyuşma Nedenleri

El bileğinde sinir sıkışması olabilir. Sinir sıkışması genelde elini çok kullananlarda görülüyor. Sinir sıkışması, vücudumuzdaki sinirlerin anatomik seyirleri boyunca bası altında kalmaları sonucu gelişir. Sıkışma genellikle sinirin kemik veya yumuşak dokudan oluşan bir kanaldan geçtiği bölgelerde oluşur.

El bileğinde görülen sinir sıkışması (karpal tünel sendromu), vücutta en sık görülen sinir sıkışmasıdır. Burada sinir, el bileğinin iç kısmında sıkışmaktadır ve buna bağlı olarak hastalar el parmaklarında uyuşma, karıncalanma, iğne batması, uyuşukluk ve bazen de ağrıdan yakınır. Bu şikayetler daha çok baş parmak, işaret parmağı, orta parmakta ve yüzük parmağının da yarısında hissedilmektedir. Ağrı künt ya da sızlayıcı karakterde olup, dirsek ön yüzüne ve hatta omuzun dış tarafına doğru yansıyabilir.

Uyku Bölen El Uyuşmaları

Hastaların en tipik yakınması, gece uykudan uyandıran elde ve parmaklarda uyuşmadır. Buna bağlı uyku bozukluğu sıktır. Hasta gece elinde uyuşma ile uyanır, genellikle elini hareket ettirir, silkeler. Bu hareketle uyuşma, karıncalanmada azalma olur. Örgü örme, elişi yapma gibi tekrar tekrar ve uzun süre el bileği çevrilen hareketlerde sinirin sıkışması artacağı için uyuşma da, karıncalanma da artar. Bazı hastalar cisimleri ellerinden düşürdüğünden yakınırlar ve bunu eldeki kuvvetsizliğe bağlı zannederler. Oysa yapılan kuvvet muayenelerinde sıklıkla kuvvetsizlik saptanmaz; bu olay çoğunlukla parmak uçlarındaki duyu bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

El bileğinde sinir sıkışmasının teşhisi, hastanın anlattıkları ve doktorun yaptığı muayene ile rahatlıkla konulabilir. Kesin teşhisi koyduran tetkik EMG denilen elektromiyografidir. O bölgedeki muhtemel kemik ve yumuşak doku problemlerini görmek açısından el bileğinin filmini çekmekte fayda vardır.

Tedavisi için 2. sayfaya bakınız…

Devamı 2. sayfada…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    adem kayacı
    22 Şubat 2011 - 01:21

    10 gündür sol omuzumda aşırı bir ağrı ve sol işaret parmağımda ve orta parmağımda uyuşma devam ediyor. kalp grafiği-beyin emarı-boyun emarı gibi bütün tetkikleri yaptırdım. halen bir teşhis koyulmadı. hiç bir bulgu yok ağrı ve uyuşmayı açıklayan yada tedavi öneren olmadı. kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçların da hiç bir etkisi yok. halen ağrılarım devam ediyor. bugün de omuz eklem amarı çektirdim. bana bir yol gösteren olursa sevinirim. beyi cerrahları- kardiyologlar- ortopedistler hiç biri bir çözüm bulamadılar. kafayı yiyecem bende ne var ki ağrılarım gitmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir