El Ve Ayak Burkulması Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Burkulma Tedavisi

Günlük yaşantımızda en çok hareket halinde olan eklemlerimiz ayak ve el  bileklerimiz. Kırılması, burkulması zedelenmesi ise muhtemeldir. Peki böyle bir durumda ne yapmak doğru olur? “Doktora gitmeliyiz!” Dediğinizi duyar gibiyim. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda elbette doktora gitmeliyiz fakat öncesinde kendi önlemleriniz ve müdahaleleriniz de önem arz ediyor. Her ne olursa olsun doktora gitmekte fayda var… SAĞLIK İHMALE GELMEZ…

El ve ayak bileklerinde burkulma meydana geldiği zaman, burkulan yeri hareketsiz tutarak soğuk suya veya buzlu suya batırılmış bir bez ile soğuk kompres yapınız. Ve hareket etmesini önlemek için burkulan yeri bir bandaj veya sargı bezi kullanarak sıkıca sarınız. Dizde olan burkulmalarda veya çarpmalarda yine aynı yöntemi uygulayınız ancak ağrı çok şiddetli ise bir hekime gitmekte gecikmeyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak bu arada hatırlatmakta yarar var çıkık veya kemik kaymasını burkulmadan iyi ayırt etmekte fayda var. Burkulmada hemen şişlik olmaz bir süre sonra meydana gelir. Çıkıkta ise eklemin olduğu yerde hemen şişlik ortaya çıkar.

Ayak burkulması ya da zedelenmesini kendi ken­dine teşhis ve tedaviye kalkışmak, çok yanlıştır. Ya­ralanmanın hafif, orta şiddette ya da şiddetli oldu­ğunu tahmin etmede doktorlar bile tereddüt edebi­lir. Bir kırık varsa, bunu zorlamakla büyük bir risk altına girmiş olursunuz.

Böyle bir zedelenme üzerine yürümeye devam etmek, küçük bir kırık ya da lif kopması durumun­da bile kötü sonuçlarayol açabilir. Ayağınızı uzatın. Önce bir içkanamayı ve şişliğin büyümesini önle­mekiçin soğuk kompres uygulayın. Ondansonra doktorun öğütlerine kulak vermek gerekir. Yapıştı­rıcı bant, destekleyiciçoraplar ya da hafif egzersiz­lere doktorun önerilerine göre başvurmak gerekir.el burkulmaları,

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  SELİN
  08 Nisan 2012 - 22:51

  of ayagımı yana dogru kaydıramıyorum hep hafif bir ağrı var ay nasıl geçicek buuuu kıtlıcak galib :S

  osman
  15 Şubat 2012 - 16:27

  iyiiiiiiiiiii

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir